1 Mart 2016 Salı

Uzaya Yolculuk - Gems

Ay yine ağlanacağım, ne zamandır yazamıyorum yahu.
Mira Şimal'in okuldaki maceralarından bahsedeceğim bugün. En çok merak edilen bu; Miroş nasıl, seviyor mu okulu, mutlu mu? 

Sabahları giderken biraz nazlansa da, okuldan geldiği zamanki heyecanını gördüm dün, inanılmaz enerjisi yüksek, yaptıklarıyla gururlu ve çok pozitif. Normalde onun dönüş saatinde ajansta olduğum için göremiyordum, dün bir seyahatten geldiğim için evde onu karşıladım. Nasıl mutluydu anlatamam, hemen okulda çizdiği resmi, renkleri, boyaları anlattı. Çantasından çıkartıp bir şeyler gösterdi, neler yediğini ballandıra ballandıra anlattı, hatta yedikleri makarnalı böreğin tarifini verdi :))

Okulda masal saati...
Daha önce Gems 'ten bahsetmiştim, son 3 haftadır işledikleri Gems konusu Uzay!
Bir önceki Penguenler'di. Onda da çok eğlenmişlerdi. Bu konu da inanılmaz ilgisini çekiyor. Her zamanki gibi okulun dekorunu tümüyle değiştiriyorlar. Her yerde uzay araçları, gezegenler, güneş sistemi, roketler... Benim bile bilmediğim terimleri öğreniyor olması, uzay hakkında izledikleri filmler, okudukları kitaplar gerçekten ufuklarını açıyor.

Geçen hafta okulun bir odasını uzay konseptiyle süsleyip, çocuklara da astronot kıyafetleri hazırlamışlar, hepsi el emeği, inanılmaz... Telefonuma gelen fotoğraflar ve altındaki mesaja 15 dakika güldüm.

Newschool: Naz hanim merhaba.. Biz uzaydayiz merak etmeyin doneriz gec kalmayiz 🚀🌠🚀🌌🚀🎇

Böyle eğlenceli okulda sıkılınır mı?
Gems programını evde de devam ettirmek çok önemli. Bu yüzden ev için Ay Gözlem Tablosu yollamışlar, akşamları ayın hallerine bakıp, hangi şekli görürsek tabloya tarihini yazıyoruz.

Okula da evden uzay temalı ne varsa yolluyoruz. Mira'nın Ay'ı Kim Çaldı kitabını yollamıştım. Kitapta astronot olma hayali kuran küçük Berk'in bir gece gökyüzünde ayı görememesiyle başlıyor hikaye. Gececil hayvanların Ay'ı çalmış olma ihtimaliyle sokağa dökülüyor. Ve önüne çıkan hayvanlarla konuşuyor. Meğerse gece uyanık olan ne çok hayvan varmış, Mira'ya 1,5 yıldır okuduğum bir kitap. Masalda geçen tüm hayvanları tanıyor, hem çok enterasan hayvanlarla tanışması açısından hem de hikayenin naifliği gerçekten çok güzel.

Bir de Tübitak'ın Meraklı Minik dergisini bilirsiniz. Onun eski bir sayısında gezegenler ve güneş işlenmişti. Hatta Miroşla birlikte içinden çıkan materyallerle gezegen dönencesi yapmıştık, erişebilsin ve oynasın diye alçak yere astığım için bir süre sonra yörüngeden çıktı ve çöpü boyladı malum:)

Okuldan Ay Gözlem Tablosu'nu yollamadan önce ben de Ayın Halleri için bir çıktı alıp, Mira'yla beraber incelemiş, hatta bildiğimiz bisküvi Oreo'lardan ayın hallerini yapıp, sonra da afiyetle yemiştik.

Oreolu Ayın Halleri

Şimdi de bir köşe hazırlayacağız. İlk olarak bebekken oynadığımız boyutlarına göre üst üste geçen kulemizin parçalarını yuvarlak olarak birleştirip, gezegen yaptık onlarla.

Gezegenler
Bu akşam da arkada görünen takım yıldızları haritasından yararlanıp evalarla ve şönillerle bir çalışma yapmak istiyorum. Tabii okulda da bu tip çalışmalar yaptığı için azıcık sıkılıyor ama dur bakalım ne olacak:)

Grapon kağıtlarıyla Güneş süslemece...

Sırf konsept olsun diye Miroş'a aylı güneşli kıyafet bile aldım:) Tipe bak, reklamlardan özenip Katkat puding aldırdı bana, beraber yaptık sahiden ama bi kaşık yiyip bıraktı.Şimdi fikir istiyorum;

Uzay köşemizi oluşturmak için uzay temalı neler yapabiliriz?
Sevgiler,


7 yorum:

 1. Canım çok guZel bir paylaşım olmuş yine fırsat buldukca okuyorum. . Mesela dünyanın atmosferde nasıl düşmeden veya diğer gezegenlerin nasıl asılı kaldığını kapladığı boşluğu anlatmak için bir etkinlik yapabilirsin hatta yapmış olabilirsin sadece aklıma geldi �� Biraz kuantum gibi gözükse de eğlenceli hale getirebilirsin .. büyük bir sofra ortusu veya posetimsi bir ordunun ortasına yuvarlak ağır bir nesne yerleştirip yapabilirsin sanırım aklıma şimdilik bu geldi.. belki ağır gelir mi.onun yaşına bilemedim ama sen yaparsın �� dünyanın güneşe olan uzaklığı aradaki gezegenleri sırasıyla çizip bir boyama çalışması olabilir inşallah yararlı olur su an çok yogunum başka birşey gelirse aklıma yazarım ��

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Meryeem süpersin, çok teşekkür ediyorum, güzel fikir verdin, bunu düşüneyim nasıl anlatabilirim en basit haliyle.
   Boyama için birkaç materyal çıkardım bi de solar sistemle ilgili başka bir düşüncem daha var.

   Çok sağol arkadaşım, öpüyorum.

   Sil
 2. Kendini ifade eden..Özgür ve özgün çocuklar ..ve özgüvenli çocuklar ..mutlu farkındaligi duyarlılığı yüksek çocuklar ..geleceğe umutla bakmamizi sağlayan yarinlarımiz çocuklar ..tabi ki sizler gibi bilincli yaşanılan paylaşılan programi önemseyen .değer veren anneler babalar ..daha ne isteriz ki..22 yıldır okul öncesi eğitim alanında aşkla işimi yapıyorum .tam da bu sebeple anlaşılır olmak ..paylaşabilmek hayatı. .hatta cocugun bir gülümseyişini. .bakışını ..sevgiyle kalın. ..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aşkla yaptığınız o kadar belli ki, biz de tam da bu yüzden sizi ve okulumuzu çok seviyoruz . En az bizim kadar önemseyerek, sevgi ve güvenle ellerinden tutarak, onlara güvenerek, bireysel gelişimlerini, kabiliyetlerine destekleyerek yanlarında durduğunuz için... Öğretmekten çok, eğlence ile öğrenme heyecanlarını körüklediğiniz, yaşatarak, deneyimleyerek sorgulattığınız için...
   Çok teşekkürler öğretmenimiz...

   Sil
 3. Kendini ifade eden..Özgür ve özgün çocuklar ..ve özgüvenli çocuklar ..mutlu farkındaligi duyarlılığı yüksek çocuklar ..geleceğe umutla bakmamizi sağlayan yarinlarımiz çocuklar ..tabi ki sizler gibi bilincli yaşanılan paylaşılan programi önemseyen .değer veren anneler babalar ..daha ne isteriz ki..22 yıldır okul öncesi eğitim alanında aşkla işimi yapıyorum .tam da bu sebeple anlaşılır olmak ..paylaşabilmek hayatı. .hatta cocugun bir gülümseyişini. .bakışını ..sevgiyle kalın. ..

  YanıtlayınSil
 4. Canımmmm ne mutlu Mira ya, hem okulu hem ailesi harika: ) canım fikir olması açısından sana bir iki foto atarım,takip ettiğim gruplardan gördüğüm .hatta sen çoktan görmüş bile olabilirsin. Öpüyorum seni ve mira simal i çoook

  YanıtlayınSil
 5. Bloglar Yarışıyor ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun, blogunuzu tanıtın, promosyon ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2016 yılı içerisinde yeniden düzenliyoruz. Detaylı bilgiyi websitemizden öğrenebilirsiniz.
  İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!  Web : http://www.bloglaryarisiyor.net
  Mail: iletisim@bloglaryarisiyor.net
  Tel : +90212 330 9707

  Bloglar Yarışıyor, Hemen Şimdi Siz de Katılabilirsiniz

  YanıtlayınSil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)