21 Aralık 2015 Pazartesi

Zero Sergisi'ne Çocuklarla Gidin!


Sabancı Müzesi'ndeki "ZERO. Geleceğe Geri Sayım" sergisine gittik dün. Sanata farklı bir bakış açısı daha kazanma adına ben çok etkilendim ve Mira Şimal de bence epey eğlendi.Özellikle Otto Piene'nin Işık Balesi entselasyonunu izlerken, Heinz Mack'in ışık heykellerine bakıp, "uzaylılar mı getirmiş bunları anne" derken, rengarenk dev balonların, ışık yağmurlarının içinden geçerken azıcık korkuyla da olsa hissettiği heyecan harikuladeydi.
ZERO, bir sanatsal akım ancak ortaya çıkışı da, üretim biçimleri de çok enteresan gerçekten. ZERO, 2. Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan maddi, manevi ve kültürel yıkım sonrasında bir grup sanatçının “yeniden başlama” felsefesi ile bir araya gelerek bireysel ve ortak üretimlerde bulunmasıyla ortaya çıkmış. Sıfırlanmışlar, sıfırlamışlar. Ama bizim bildiğimiz sıfırlamalardan değil bu :) 
Adamlar üretmişler, yeni bir varoluş bulmaya çalışmışlar, evet, buhrandalarmış belli, yoksa ahşap sandalyelere, masalara o çivileri kim çakar sıra sıra, hiç şaşmadan. Adamlar kapılarını çivilemişler savaş zamanı, sonra ürettikleri sanata da bunu yansıtmışlar. 


Sanat için tuvalin şart olmadığını düşünüp, renkleri özgürleştirmiş Yves Klein. Tescil ettirdiği çivit mavisinin çekiciliğinde kaybolmamak mümkün değil.  Tuvalleri deforme ederek de sanata ulaşılabileceğini, uzama açılmak, sanata yeni bir boyut kazandırmak için tuvalleri bıçak darbeleriyle delen Fontana... Daha neler neler...100’den ZERO eserinin bir arada olduğu sergiye halen gitmediyseniz mutlaka çocuklarla beraber deneyimleyin derim, 10 Ocak'ta sergi kalkacak. Üstelik çocuklar ücretsiz, çocukla birlikte bir veli de ücretsiz. Daha ne olsun çocukları sanatla tanıştırmak için? 


Tabii benim için modern sanat bu demiyorsanız :)2 yorum:

 1. Canım benim ne güzel anlatmışsın. Ben de çok gitmek istiyorum İlkim Adoşla. Ama yaş sınırı varmış:( Ama sizin gitmenize çok sevindim. Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya, 3 yaş sınırı mı varmış?
   Sen git bence o zaman, kaçırma derim tatlım, mucx.

   Sil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)