17 Aralık 2015 Perşembe

Birlikte Tepişmek Kaliteli Zaman Değil midir?

Merhaba herkese ve merhaba anneciğim,

Gerçekten gelip bir gün bunları okuyacağın fikrine artık kendimi alıştırsam iyi olur. O zaman gelince kimi postları okuyup, bana kızacaksın, bunu da göze almalıyım. Bu blogun en öncelikli amacı; senin okuman, evet! Mutluluklarımızı okurken bazen şikayetleniyorum ama hayatın ta kendisi de bu değil mi zaten?

Anneciğim çok dilli, çok tatlı bir çocuksun ama çok da hareketlisin, boğuşmalara, tepişmelere doyamıyorsun.  İki dakika yerinde durmuyorsun, akşam eve geldiğimizde ya benim ya babanın kafasındasın, dizlerimizden tırmanıp kafamızın üstünden takla atmak en büyük eğlencen buara, sonra benim omuzlarıma oturup, saçlarımı iki elinle tutup dıgıdık deh yapman:) Çok eğleniyorsun evet ama yemin ediyorum erkek çocuğundan betersin. :))
Her akşam bir tur babanla bir tur benimle bir tepişme, uçurma, yatakta zıplama ve düşme gibi çılgın seansların var. Blogdaki eski yazıma bir yorum gelmiş. 12- 24 Ay Evde Oynanacak Oyunları yazmışım onun altına çalışan ve akşamları çocuğuyla kaliteli geçirmek isteyen ama çocuğun böyle eşleştirme, keşif vs. temelli oyunlardan çok sıkıldığını söyleyen bir anne, ne yapmayalım nereden başlamalıyım demiş.

Aslında gelen diğer yorumlar gösteriyor ki; bu dönemdeki çocuklar oturup  sizin büyük bir özenle kurduğunuz oyunları oynamaktan büyük keyif almıyor. Mira da çabuk sıkılan bir çocuk, o yüzden Montessori'yi bıraktım:=) Dikkat süresi uzasın diye uğraşıyorum ama saldım valla. Çoğu zaman oynamaktan ziyade benim kurduğum materyalleri, düzenleri dağıtırken daha çok eğleniyor çünkü. Şöyle dedim o anneye de;

Kaliteli vakit geçirmek mutlaka eğitici öğretici bir şeyler yapıyor olmak değildir. Çocuğunuz kurduğunuz oyunlardan sıkılıyorsa, sadece dağıtmayı seviyorsa, siz de onunla beraber dağıtın, sonra birlikte toplamayı öğretin. Oyuncakları gruplandırın, renklerine, şekillerine göre ayırın, üstüste koyun, içiçe geçirin. İllaki oyuncağın gerektirdiği şeyi yapmayın. O nasıl eğleniyorsa siz de onunla eğlenmeyi bilin, en önemlisi onunla olduğunuzda nasıl mutlu olduğunuzu ona yansıtabilmeniz...


Yani diyeceğim zorla güzellik olmuyor. Ve bence birbirimize zarar vermeden, dikkatli tepişmek -bu ne demekse, anladınız siz- de kaliteli zamandır:)) Okula da başladı nasılsa öğrenecekler oyun kurmayı da, sürdürmeyi de... Okul başladığından beri evde çok etkinlik olayına da girmiyorum zaten. Evcilik, puzzle ve boyama dışında ne yapıyorsunuz diye sorsanız dediğim gibi tepişme, boğuşma, güreşme, atlama, zıplama derim. Bir de dans var tabii, ama o konuda cidden çok iyiyiz. :)) 

Bir gün gösteririz:)


Bu koltuğa da en son doğumdan 1 gün önce oturmuş ve heryerini kaplamıştım:) Şimdi Miroşla oturmak çok hoş oldu:)


Bu arada neredeyse 1 aydır biraz hastasın, doğum gününden beri atamadığımız öksürük için eski doktorumuza gittik. Hem epeydir boy/kilo ölçümü de yapılmıyordu. Boyun 95, kilon 13.750 çıktı. 50 percentildesin yani ortalamadasın. Maşallah ama yemiyorsun be annecim. Neyse ben öksürüğün için alerjik ya da kronikleşti mi acaba dedim ama bir şey çıkmadı Allahtan, postvirüs öksürüğü dedi doktorumuz. Yani viral enfeksiyon sonrası kalan öksürükmüş. 

Artık bağışıklık kazanmışızdır herhalde, okul açıldığından beri hastayız hep. Sonra sırayla biz de oluyoruz, inşallah bu kış daha da olmayız.

Sağlıklı günler herkese,

4 yorum:

 1. Birçok cümleni okudukça rahatladım Canım, sanki sadece Ipek hep zipliyor, hali da değil tam da karnimizin ve hatta başımızın tepesinde, yada sanki sadece ben ay bu çocuk erkek olmaliymis diyorum diye düşünürken gelen postun beni epeyyyy rahatlattı: ))) Maaşallah Mira da dünya şekeri ve her geçen gün artıyor bu sekerlik. Öpüyorum ikinizi de, nasıl olsa Bursaya yerlestidiginizde uzun vadeli sohbetkerimiz olacaktır: )))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay evet ya, çocukları biraz da rahat bırakmalıyız belki de, enerji atmaya da ihtiyaçları var, okulda zaten yeterince eğitim, etkinlik, faaliyet yapıyorlar diye de rahatım biraz.

   Sil
 2. Nazcığım valla ben de rahatladım. Hergün etkinlik hazırlıklarından hem kendimi strese sokuyordum. Hem de o kadar uğraşıyordum bazen yüzüne bakmıyordu. Bizim ki 2,5 yaşında, maşallah şuana kadar tüm aktiviteleri yedi yuttu :D Şimdi tepinmeli, boğuşmalı, kovalamalı oyunları seviyor. Hamur oynamayı, evcilik,pazarcılık seviyor. Dans bizimde favorimiz :D Çocuklar yaklaşık birbirine benziyorlar sanırım. Nasıl keyif alıyorsa öle oynuyoruz. Aktiviteleri hergün yaptırmasamda aralarda yaptırıyorum. Çook öpüyorum seni ve Miroşu. Bu arada puzzle olarak hangilerini önerirsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dimi:)) Canım benim, boşverin ya tepişin ahahha.
   Puzzle olarak Educa Disney'leri çok seviyoruz tabii ama evde bir tane yer puzzle'ı aldım o çok güzel, gidince markasına bakayım da yazarım, stickerlerı falan var üzerinde çok keyifli.

   Sil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)