19 Ekim 2015 Pazartesi

Gems: Dikkat Dinazor Çıkabilir!


Evin her köşesinden dinazorlar fırlıyorken okulu düşünemiyorum. Evet, okulda bu ayın GEMS konusu "Dinazorlar"dı. Her çocuk gibi Mira'nın da ilgisini bi hayli çekti, hatta benim bile... Çok sevdiğim Gems'ten ve bu yöntemle okulumuzda neler yaptıklarından bahsetmek istiyorum biraz.
Ama önce tipe bakın ya!
Bu ara böyle fotoğraf çektiğimizi yakaladığı anda dil çıkarıyor, şımarık.GEMS yani Great Explorations in Maths and Science demem o ki Matematik ve Fende Büyük Araştırmalar... Ah keşke bizim zamanımızda da böyle heyecanlandırarak, göstererek, sevdirerek öğretselerdi bu dersleri. Yani bi fen laboratuarı biliyorum, ona da yılda 2 kere gitmişizdir, anca bi sülfirik asit deneyi yapmıştık onu hatırlıyorum. O da ne işime yaradı, hiç bilmiyorum.

Gems'in ise temelinde öğretmekten çok keşfetmek var, çocuklara bilimsel kavramları ve yöntemleri anlatırken hayal gücünü tetiklemek ve etkilemek ön koşul.


Bizim ilk Gems konumuz 'Dinazorlar'dı. Ayın ilk günü okulun girişini değiştirip özel bir maket alanıyla ve kağıttan kesip yere yapıştırdıkları dinazor ayak izleriyle karşıladılar çocukları. Sonra dinazor oyuncakları, puzzleları ve hikaye kitapları toplandı. Herkesin katılımıyla bir sürü dinazorları oldu minnoşların.

Çocukları stickerladım, belki rahatsız olur aileleri diye:)

Dinazor filmi izlediler, dinazor boyamaları yaptılar, türlerini öğrendiler, dinazor kurabiyeleri yapıp yediler, sayıları dinazorlarla eşleştirdiler, fosil aradılar, adım büyüklükleriyle ilgili tahmin oyunları oynadılar. Oyuncak dinazor yumurtası incelediler ve suda bekletip yumurtanın çatlayıp, içinden dinazor çıkmasını izlediler. Mira'nın şaşkınlığı ve korkusu kalp ben. Hihihi:)


İngilizce, İspanyolca derslerinde bile dinazor etkinlikleri yaparak dil gelişimini desteklediler.

Burda çok belli olmuyorlar:) Öğretmenleri sunum yapıyor, pembeli Miroşki

Hafta sonu babaların katılımıyla Paleontolog etkinliği olacakmış, biz bunu bilmeden gittik dinazor kazı seti alıp evde yaptık hastayken ama olsun yine yaparız.


Minik arkeolog diye paylaşmıştım ama paleontolog tabii ki biliyordum:p


Ayın sonunda da ev yapımı dinazor kostümleriyle parti yapıp Gems'i bitiyor olacaklar.

Yeni konuyu onlar kadar ben de heyecanla bekliyorum:)

Sevgiler,

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)