23 Nisan 2015 Perşembe

23 Nisan'da Onları da Unutmayalım!

Bugün 23 Nisan. Bizim bile içimiz kıpır kıpır oluyor Çocuk Bayramı denilince.
Kimilerimizin çocukları bugün gösteriler yapacaklar, kimilerimizinki gösterilere gidecek, şehrin, ülkemizin her yerinde etkinlikler, şenlikler, atölyeler, tiyatrolar... Markalar, mağazalar balonlar, bayraklar, hediyeler dağıtıyor. AVM'ler çocuklar için özel programlar hazırlıyor. Onlara gideceksiniz çocuklarınızın elinden tutup sevinçle... Hiçbir yere gitmeseniz bile, bugün tatil, sıcacık evlerinizde mis gibi kahvaltılar edeceksiniz, TV'de çocuklar için hazırlanan programlara göz atacaksınız, belki çocuğunuzla odasında evcilik, polisçilik oynacak belki sarılıp çizgifilm izleyeceksiniz birlikte...

Peki ya onlar ne yapsın?Onlardan bahsediyorum, içerideki çocuklardan, evet.
Onlar içerde, siz dışarıdasınız. Ya da siz içerdesiniz, içindesiniz hayatın, çemberin, onlar dışarıda, dışında kalmış...

Hiçbir suçları yokken üstelik! Anneleri cezaevinde olan çocuklar onlar, akılları sokakta, çocuklukları dışarıda kalanlar... Oyun ve eğitim özgürlüklerini, imkanlarını tahmin edebiliyor musunuz? Edemezsiniz, edemeyiz. Bizim çocuklarımız evlerimizde, okullarında her türlü materyali, imkanı varken yine de "sıkıldım" diyebiliyorlar. Ya onlar ne yapsın? 


"İçerde Çocuk Var" sloganıyla bir sosyal proje başlatılmış. Ve içerdeki çocuklara anaokulu imkanı sunulması için çalışılıyor. İlk adım Bakırköy Cezaevi'nde atılmış, burada çocukların bir kreşi var ama imkanları, oyuncakları ve kitapları kısıtlı. Sadece burada bile anneleriyle aynı yatakta yatarak büyüyen 0-6 yaş arası 53 tane çocuk var.

Lütfen bu 23 Nisan'da onları da düşünelim.
Destek olmak için projenin web sitesini inceleyebilir, sms ile destek olabilirsiniz.Tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.
Sevgiler,Projenin Basın Bülteni'nden:


Anneleri cezaevinde olduğu için, onlarla birlikte parmaklıklar arasında yaşamak zorunda kalan 0-6 yaş arası cezaevi çocuklarının eğitim imkanlarının iyileştirilmesi için “İçerde çocuk var” adıyla bir sosyal proje başlatıldı. Proje ile  7 İl de bulunan kadın ceza infaz kurumlarında var olan anaokullarının iyileştirilmesi amaçlanıyor.
Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı bünyesinde gerçekleştirilen Proje’de İçerde Çocuk Var Vakıf Gönüllüleri çalışıyor. Projenin amacı,  cezaevlerinde, annelerinin hem yatağını hem de  kaderini paylaşan miniklere öğrenebilecekleri, eğlenebilecekleri eksiksiz bir anaokulu ortamı oluşturmak, yeşil alanlar yaratarak doğayla tanışmalarını sağlamak, çocuk gelişimine uygun yemek hazırlanabilecek mutfak inşa etmek ve dış mekan oyun alanı kurarak çocuklara cezaevi içinde özgür bir yaşam alanı yaratmak. Mevcut Anaokulların fiziki kouşullarını iyileştirmek.

Annelerinin kaderini yaşamak zorunda kalan bu masum çocuklar için kaynak bulmak amacıyla çeşitli etkinlikler ve kampanyalar yapılacak. Ayrıca, İstanbul Valiliğinin izniyle açılan 4528 numaraya ‘çocuk’ yazılıp gönderilecek  SMS’lerle toplanacak 10TL’lik bağışlar, mevcut anaokulların iyileştirilmesinde ve anaokulu bulunmayan kadın cezaevlerinde de yeni ana okullarının yapılmasında kullanılacak. 

Oyuncak yok, oyun arkadaşları kadın mahkumlar!
Türkiye’de, 7 ilde bulunan kadın ceza infaz kurumlarında yaklaşık 5 bin  kadın mahkum var. Bunlardan 370 Kadın mahkum 0-6 yaş arası çocuklarını cezaevinde büyütüyor. Örneğin, İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’nde mahkum anneleriyle cezaevinde yaşayan 0-6 yaşarası 53 çocuk var. Bakırköy Cezaevi’ndeki çocukların bir kreşi var ancak bu kreşin de iyileştirilmesi, fiziki imkanların artırılması, eğitici oyuncak ve kitaplarla yeniden elden geçirilmesi gerekiyor.

Cezaevinde doğan ya da anne kucağında parmaklıklar arkasına gelen, Cezaevlerinin masum minik çocukları, hayatlarının en önemli evrelerini yaşıtlarının sahip olduğu birçok şeyden yoksun, olumsuz koşullarda geçiriyorlar. Oyun oynama ve ilk eğitim almaları gereken zamanlarını annelerinin koğuşunda, çeşitli suçlardan mahkum yetişkin kadın koğuş arkadaşlarıyla geçiren çocukların, bu süreçte, maruz kaldıkları olumsuz sosyal, ailesel ve çevresel faktörler, yaşamlarının ergenlik, gençlik ve sonraki dönemlerini de derinden etkiliyor.

İlk adım İstanbul da…
Koğuşlar kalabalık olmasın diye her koğuşa sadece bir çocuğun konulduğu cezaevi koşullarında çocuklar, kendilerine ne bir oyuncak ne de yaşıtı oyun arkadaşı bulabiliyor. Onların oyun ve eğitim ihtiyacı için cezaevlerinde kreş açma amacıyla başlatılan “İçerde Çocuk Var” projesi ilk adımı da İstanbul’da atmayı hedefliyor. Bakırköy Kadın İnfaz Kurumu’nda bulunan mevcut anaokulunun iyileştirilmesinden sonra diğer illere, Gebze, Kocaeli, Samsun, Sivas, Adana ve Denizli de bulunan Kadın cezaevlerindeki anaokulların fiziki koşullarını iyileştirmek ve Anaokulu olmayan yerlerde bu yapıları kazandırmak için devam edecek proje ile çocuklar oyun arkadaşlarına ve oyuncaklara kavuşacaklar.

Proje ile ilgili detaylı bilgiye www.icerdecocukvar.comsitesinden ulaşabilirsiniz.

icerdecocukvar.com    
facebook/icerdecocukvar             
twitter/icerdecocukvar

Bilgi için: İletişim Ofisi Halkla İlişkiler Ajansı
Arife Avcu Çallıoğlu / arife.avcu@iletisimofisi.com/ 0212 324 80 17
05365174293

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)