12 Mart 2015 Perşembe

Mira'nın Kütüphanesi 2


Bu aralar en keyif aldığım şeylerden biri Mira'ya aldığım kitapları okumak. Ne şanslı diyorum, çok klişe ama bizim zamanımızda cidden yoktu böyle kitaplar varsa da ebeveynlerimiz- öğretmenlerimiz bizim kadar incelemiyordu ne okusam, ne okutsam diye... Ve eminim çok pahalıydı... Haa bir de okul öncesi kitap mı vardı canım, ben hiç hatırlamıyorum. Okumayı yeni söktüğümüzde Cin Ali'lerimiz vardı klasik, bir de okula gelen diğer setler... Pazarlamacılar okullara doluşur, seti komple alacak paran yoksa setin içinden seçerdin. Bana annem Ayşegül kitapları alırdı, en çok onları severdim, gerçi gazetelerde veriyordu o zamanlar...Ama annem çok severdi okumayı, halen de sever, bana da okuma aşkını en çok o aşılamıştır. Ama kalkıp bana kitap okuduğu zamanlar kısıtlıdır. 

Hiç unutmam, zafiyet geçirdiğim ve hastanede yattığım günler boyunca annem başımda hep masallar okumuştu, kalkmak istememiştim oradan, hastalığımı bile unutmuştum. Geçen bir blogger anne yazmıştı, oğlu ona "anne senin öyle mükemmel bir yorgan örtüşün var ki, bu yüzden hep seni çağırıyorum yanıma" demiş. Ah, çok duygulandım, anne şefkati kadar güzel bir şey yok ki bu dünyada! 

Neyse efenim yine çok uzattım girizgahı, Mira'nın Kütüphanesi'nde bu hafta 2 güzel kitap ve bir resim defteri var. Ama öyle bildiğimiz resim defterlerinden değil bu. Önce kitaplardan bahsedelim.Üç Kedi Bir Dilek ve Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor her ikisi de Sara Şahinkanat tarafından yazılmış. Bu tatlı kadının sanırım tüm kitaplarını edineceğim. Dili öyle güzel ve temiz ki... Yine her ikisi de YKY yayınlarından çıkmış. Ve resimleyenleri farklı olsa da ikisinin de illüstrasyonları çok başarılı. Ancak Üç Kedi Bir Dilek'in resimleyeni Ayşe İnan Alican'ı tercih ederim. Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor 'daki çizimler şimdilik birazcık ürkütücü gelebilir. Ama henüz Mira'nın tepkisini ölçmedim, göreceğiz.

Üç Kedi Bir Dilek; Pati, Piti ve Pus isimli üç kedi üzerinden dostluk kavramına vurgu yapıyor. Kedişlerin birbirlerine olan sevgileri, fedakarlıkları çok tatlı ve bizim minnoşlar için komik de aslında. Şiirsel dili, kafiyeli cümleleri ve basit anlatımıyla çok keyifli bir kitap. 

Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor ise; sekiz kollu olmanın, her sabah sekiz kollu kazak giyip, sekiz eldiven takmanın zorluğundan dem vuran küçük bir ahtapotun hikayesi ancak bir gün bu sekiz kolu sayesinde küçük Nino nasıl kahraman oluyor, bunu görüyoruz. Aslında hayatımızda bizi mutsuz eden şeylerin, eksikliklerimiz ya da fazlalıklarımızın bizi nasıl farklılaştırdığını ve bunlarla mutlu olmamız gerektiğinin altını çizen bir kitap. Bunu yaparken miniklerimizin hayal dünyalarına keyifle gülümsüyor. Bir yandan yazar gibi ve benim gibi giyinme problemli çocuğu olanlar mutlaka edinmeli:) 

Ve Mavi Seri Resim Defterimiz Mavi Seri aslında Redhouse Kidz'in çıkardığı bir öykü serisi. Seri 3 kitaptan oluşuyor. Mavi renk etrafında kesişen üç farklı hayvan hikayesinin anlatıldığı seride; Mavi Tutkunu Karga, Mavi Mogi ve Tıkır'ın Mavi Kış Masalı gibi hikaye kitapları var. Yazan ve resimleyen Aysun Berktay Özmen buradaki karakterlerden yola çıkarak, hikayeler üzerinden boyama ve resim yapmak için çocuklara bu güzel defteri hazırlamış.  

Tırtıl Kids'de hem hikayesi olan hem aktivite yapabileceğimiz bir kitap ararken karşıma çıkan bu tatlı defterde çok güzel çizim şablonları var. 


Şablonlarla yine kitabın içindeki desenlerine bayıldığım renkli kağıtlara çiçek, elbise, balık gibi şekilleri çizip kesebiliyor ve yapıştırabiliyorsunuz. 


Biz Mira'yla yaparken çok eğlendik. Ayrıca şablonları kullanıp evdeki evalarımızdan da kesip resimlerimize yapıştırdık. Kesme işlerini ben yaptım. O istediği yere yapıştırdı hatta minik hayvan figürlerini de çiftlik temalı resme yapıştırdı çok komik:) 

Bu arada Mira sınırlı boyama konusunda el becerisini epey ilerletti, aşağıdaki çitleri ben hiçbir şey demeden kendi kendine boyadı, hem de rengarenk:)

6 yorum:

 1. İyi denk geldi bu post :) bu hafta Bursa da kitap fuarı var alışveriş listeme ekledim bu kitapları Ela da cok sevecektir ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Süper, çok da güzel olur kitap fuarı Bursa'da, biz burada fuara gidene kadar 3 kitap dönüşte 3 kitap bitiriyoruz:)

   Sil
 2. Ben de fuarı bekliyorum canım, bunlar da listemizde: )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üç Kedi Bir Dilek'te parmak kuklalar var, dün akşam onları da kesip hikayeyi öyle anlattım, sonra kendi yazmaya başladı Mira, çok sevdi kitabı.

   Sil
 3. Nazcığım Mavi seri resim defteri çok yaratıcıymış bayıldım. Bize daha erken sanırım. İlkim Ada 22 aylık. Yavaş yavaş kes yapıştır, yırt yapıştırlara geçtik. Ama 6 ay sonra kesinlikle alacağım. Paylaşımın için çok teşekkürler. Miroşun o ayaklarını yerim. Bizim kıza da çorap giydiremiyoruz. Sanırım siz de öylesiniz :) Sevgilerimle Gözde

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bir şey diyeyim mi kitabın üzerinde 6+ yazıyor ama ben hiç sallamıyorum onları, keyif alıyoruz ya ona bakıyorum. Her şeyi anlaması şart değil, gelişimine küçücük de olsa bir katkı sağlıyorsa benim için kafii. Kitaplar için zaman var tabii ama böyle aktiviteli bir defter olunca hiç düşünmedim bile.
   Aynen çorapsız gezenler kulübü, anasına bak kızını al, aynıyız napalım:)

   Sil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)