12 Ocak 2015 Pazartesi

Mira'nın Kütüphanesi 1


Mira'nın gerçek anlamda bir kitapsever olmasını, hatta kitap aşığı olmasını çok istiyorum. Bu yüzden bebekliğinden beri ona ayına, yaşına uygun kitaplar alıyorum. Şimdi her ne kadar kendi seçimlerini kendisi yapsa da ben daha çok internetten sipariş ediyor ve onun hayal dünyasını genişletecek, güzel erdemler kazandıracak kitapları tercih etmeye çalışıyorum.Dokusal, işitsel kitaplarla başladık kitap yolculuğumuza...
Bunları neden paylaşmadım bilmiyorum ama hepsini fotoğraflasaydım iyi olurdu aslında. İlk aldığım kitaplar genelde ismi "ilk" le başlayan dokulu ya da tek tek nesnelerin fotoğrafı ve ismi yazılı olan kitaplardı. Sonra sesli kitaplar serilerinden aldım, taşıtlar, hayvanlar, kuşlar, doğa sesleri ve resimleri olan. Mikado Yayıncılık'ın Adım Adım setiyle gönderdiği kitaplar, hikayeler, benim de çok sevdiğim hikayeli boyama kitaplarımız, flash kartlarımız... Çeşit çeşit masal kitaplarımız, Calliou'lu (!*) ve Adım Adım aktivite kitaplarımız...Çok mutluyum hepsiyle de Mira Şimal çok ilgili. Zaman zaman kendi kitaplarımla da tanıştırıyorum. "Ama bunlarda resim yok ki" diyor. Ama ben elime bir kitap alınca, özenip o da kendi kitaplarını bulmaya gidiyor ya, işte bunu çok seviyorum.2 yaşından itibaren kitap seçimi konusunda daha bir titizlenmeye başladım. Bu süreçte araştırırken facebook'ta üye olduğum özellikle montessori gruplarından ve instagram'da sevgili Masal'ın annesi Akça Kodal @kitapkurduanne 'den faydalanıyorum.

Satın aldığım kitapları ajansa sipariş ediyor, haftada 1 kitap götürüyorum. Çabuk tüketmesin ve değerini bilsin diye.

Son aldığım partide gelen kitapları burada da paylaşmak istedim. Ben hepsini 10 dakikada okudum ve çok sevdim:)


Pezzettino 'daki resimler daha önce şu postta bahsettiğim Play Corn'larla yapılabiliyor, çok eğlenceli, çocuğa hem kitap hem aktivite ziyafeti yaşatmış oluyorsunuz.

Yüzyüz yine aynı yazar Leo Lionni'nin, illustrasyonlar mükemmel ve kitabın anafikri, duygusu çok çok başarılı!

"Biz"ken bir başkayız!
Yayımlanışının 50. yılını kutlayan Yüzyüz (Swimmy), birbirimize dayanarak biz olmanın, yaratıcılık ve sıkı çalışmanın beraberinde getirdiklerini şiirsel anlatımıyla gözler önüne seren ödüllü bir klasik.  (Tanıtım Bülteninden)Aç Tırtıl'a tek kelimeyle bayıldım. Bizim ajansın grafik tasarımcılarına bile gösterdim, mükemmel bir eser. Mutlaka edinin. Aç Tırtıl ile Mira bir tırtılın kelebeğe dönüştüğünü öğrendi ya, bu bile bana yeter.

Ben Minicik Bir Bebektim de çok sevimli ve öğretici bir Türk kitabı.

Ben Minicik Bir Bebektim öyküsüyle Aytül Akal, okul öncesi dönemindeki çocukları sayılar ve renklerle hayal gücünün sonsuzluğuna taşıyor. (Tanıtım Bülteninden)

Babacığa Öpücükler ise bu yaş çocukları için tam bir başucu kitabı olacak nitelikte, sımsıcak bir uyku öncesi kitabı...

* Calliou'yla ilgili görüşlerimi daha önce şu postta yazmıştım. Çok tasvip etmesem de bir popüler kültür objesi olarak masum geliyor.

Kitaplar demişken, geçenlerde Feshane'de Çanakkale Tanıtım Günleri vardı, mükemmel bir insanla, bir azim öyküsüyle tanıştım. Erdal Yalçın... Bu güzel yürekli engelli arkadaşımız tam 10 kitaba imza atmış ve kendi kitaplarını kendi satıyor. Ben de Mira Şimal için kendime "Çocukların Aklına Gelen Sorular" kitabını aldım. Denk gelirseniz mutlaka bir bakın kitaplarına, yeter ki yürekler engelli olmasının kanıtı!


Bonus:


Miroşla yaptığımız çekirge ve Mira'nın çekirgeye naif öpücüğü:)

Sevgiler,

2 yorum:

 1. Nazcığım harka kitaplar. Ben de kitap alacaktım İlkim Ada'ya. @kitapkurduanne yi hemen takibe aldım. Paylaşımın için teşekkürler. Hepsini sepete attım. Tam alacaktım, bi inceleyeyim dedim. Pezzettino ve yüzyüz 4-5 yaş için olduğunu gördüm. Kararsız kaldım. Küçük vak vak serisini alıp, bu 2 kitabı sonramı alsam ne dersin canım ?Senin yorumuna göre karar vereceğim. Bu arada bende sana bir kitap önereyim. Bin bir oyun. Buradan bakabilirsin http://www.dr.com.tr/Kitap/Binbir-Oyun/Herve-Tullet/Cocuk-ve-Genclik/Okul-Oncesi-6-Ay-5-Yas/Egitim-Etkinlik-Kitaplari/urunno=0000000598838

  Miroş tam bal oldu maşallah. Öpüyorum ikinizi de..

  Sevgilerimle
  Gözde

  YanıtlaSil
 2. Rica ederim tatlım, sen bilirsin ben çok beğendim ama biraz daha büyüyünce daha çok ilgilenirler tabii. Binbir'i ben de attım sepete:) Süpersin, çok teşekkürler.
  Öpüyorum kocaman İlkim'i de seni de.
  Siz de çok tatlısınız ki:)

  YanıtlaSil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)