26 Ocak 2015 Pazartesi

26.Ayında Mira Şimal ve Oyunları


Mira Şimal'i bu aylarda kontrol etmek pek kolay olmasa da ve yaptığımız her aktivitenin başında durma süresi maksimum 15 dakika olsa da sevdiği ve sık sık tekrarladığımız oyunları paylaşmak istedim.

Parmak Boya Etkinliği 
Sadece o değil, ben de büyük keyif alıyor ve stres atıyorum. Henüz yaratıcı çalışmalara geçmesek de şimdi serbest takılıyoruz. İlk kişisel sergisini açan Miroş'un mutluluğu sağdaki fotoda yüzünden okunmuyor mu?

Parmak boyayı hazır kullanıyorum, ağzımıza sokmuyoruz şükür. Mutlaka önlükle ve yerde serili oyun örtümüzle oynuyoruz ama naylon kestirip kenarlardan bantlamayı düşünüyorum.

Dikkat Geliştirme Seti156 karttan oluşan bu sete Miroş bayılıyor. Kartlarla pek çok şekilde oynanabiliyor, biz sıralama, duygu durum, ne yapıyor, hikayelemece gibi oyunlar türetiyoruz ama en çok da içinden çıkan posteriyle kartları eşleştirmece hoşuna gidiyor. Set, Gün Yayıncılık'tan, burada da satılıyor.


Ahşap Puzzle

Duygu teyzemiz Mira'nın 2.yaşgününde hediye etmişti, Mothercare'dan almış. Altında resmi var, üzerine yerleştirmece... Mira 24 parçalı bu puzzle'ı 10 dakikada falan yapıyor. Bunun dışında ipadden puzzle oynuyor, benden hızlı yapıyor:) Küp puzzlelarımız var ama her tarafında resim olduğu için o henüz biraz karışık geliyor.


Renk Duyusalı


Renklerin çoğunu biliyor artık. Gruplama, ayrıştırma, sıralama gibi oyunlarla pekiştiriyoruz. Ara renkleri de kuru kalem, pastel ve mum boyalarla çalışıyoruz. Günlük hayatımızın içinde örneklendiriyoruz kahve rengi, portakal rengi gibi... 

Şimdi renklerle hafıza oyunlarını bir arada oynuyoruz. Bunun içinde ne renk vardı, yeşilin içinde sarı varmış gibi. 

Boyaları, renkleri çok seviyor ah bir de sağı solu, duvarları çizmese...Rakam Çalışması
Aç Tırtıl isimli kitabımızı okurken, sevgili İpek'in annesi canım arkadaşım Leyla'nın tırtıllı rakam çalışmasıyla karşılaşmıştım. Ben de kitabımızdaki tırtıla benzer bişey çizip, büyükten küçüğe rakamlandırdım. Aynısından bir kopya daha yapıp, kestim, Mira'dan yerleştirmesini istedim, %80 doğru ve iyi yaptı:) Sonra oturup boyadık.

Renkli Pirinçler


Miroş'un en sevdiği etkinliklerden biri oldu renkli pirinçler. Boyamasına da yardım ediyor, karıştırıyor, doldur, boşalt, aktar yapıyor, ellerini gömüyor, karlar yağdırıyor, her yer pirinç olsa da keyifli ve en uzun oynadığı oyunlardan biri.


Karanfilli Portakal 


Mis kokulu, vitaminli, mis gibi bir kış oyunu:)
Portakalı soydum, başucuma koydum ben bir oyun uydurdum:)
Kestiği bıçak oyun hamuru bıçağı, onla kesemiyor tabii, ben kesip veriyorum o karanfilleri batırıyor. Portakalı bir tabağa, mumluğa oturup oda kokusu olarak kullanabilirsiniz.

Bu hafta sonu dedem vefat etti. Hiç iyi değilim ama yazmak istedim, Mira benim en büyük sığınağım.
En büyük limanım, en güçlü ilacım. 
O yokken psikolojik acı eşiğim çok düşükmüş, şimdi ona baktıkça tazeleniyorum, kendimi topluyorum, güçleniyorum. 
İyi ki varsın annecim, iyi geldin, sen yokken ne çok eksikmişim, eksikmişiz biz...

Neyse ağlamayayım yine,

Bakın Mira'nın bu hale getirdikten 15 sn sonra tamamen dağıttığı odası 

Bu da kendisi, bonus, sevgiler...


6 yorum:

 1. çok güzel maşallah kızına.
  Evlat en büyük aşk , en büyük destekçi


  kızımda benim geçmişte ki hayalim bugünkü umuduum gelecekteki tek arkadaşım
  Dünyayı resmen onun üzerine devam ettiriyorumç

  Rabbim ağrısını sızısını acısını göstermesin.

  ayrıca başınız sağolsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sağol canım,

   Ne güzel ifade etmişsin, amin inşallah.

   Çok teşekkürler

   Sil
 2. Canım Allah evlatlarimizi bize bağışlasın, onlarin sevgisi, huzuru, mutluluğu bambaşka. Bu arada tirtilinizi cok beğendik: ) ilham olduysak ne mutlu bize: )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin Leylacım, çok sağol.
   Olmaz mısınız, takipteyim sizi, çok güzel eğitiyorsun annesi İpek'i, maaşallah.

   Sil
 3. Nazlihancigim pirincleri nasil biyuyorsunuz? Bircok yerde okudum ama eminim seninki en pratigidir ;) Dikkat gelistirme seti adimadim setinde gonderilenlerin gelismisi gibi geldi. Oneriyormusun? Bu arada miros playcirnlarla oynuyormu? Ilkim Ada pek ilgilenmedi. Kaldurdim,sonra cikaririm diye. Yanitin icin simdiden tesekkurler. Opuyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok kolay cidden:) 1 bardak pirinci kapaklı bir kaba koyup içine kürdanın ucuyla istediğin gıda boyasını sür, sonra bir tatlı kaşığı sirke koyup salla, çalkala yavrum:))

   Dikkat geliştirme setiyle biz epey vakit geçirdik, nesneleri, lokasyonları ve eşleştirmeyi öğreniyorlar, bence başarılı. Playcorn olayı çok zevkli ama daha tadını çıkaramıyorlar, ben yapıyorum o dağıtıyor, yani dağıtarak eğleniyor. Ben de kaldırdım, arada çıkarıyorum ilgisini ölçmek için ama yine dağınıklık olunca topluyorum şimdilik:)

   Sil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)