11 Aralık 2014 Perşembe

Mira Şimal'in Gelişimi ve Yeni Kararlar


Bu ara fena yaramazız. Koltuk tepelerinden, oyuncak raflarından, yatak üstlerinden topluyoruz bütün gün. Kudurma dedikçe "kudurukçuk çok zevkli" demez mi bir de?! Çocuk komik ama bildiğin, kızamıyoruz da:)
O baldan tatlı diliyle yılanı deliğinden çıkarmaz, kölesi yapar yemin ediyorum.
Bizi yorup, üzüp geliyor bir sarılıyor, bir şebeklikler yapıyor, "anooşş seni çık siviyorum" diyor hemen yelkenler suya...Öyle böyle büyüdü Miroşum be! Artık bebek gibi gelmemeye başladı bize de.
24.ay aşısı (Hepatit A son doz) ve kontrolü için doktora gittiğimizde bir kez daha anladım. Okul öncesi aşılarımız da bitti, orada hemşiresiyle ilk defa muhabbet etti, her zaman gittiği sağlık ocağında şimdiye kadar fark etmediği nesneleri, duvar çıkartmalarını inceledi. Üstüne yorum yaptı. Aşı olmak istemediğini söyledi, bana "anne sen toktora git, biz babamla işe gidelim" dedi.
Boyu 89cm'e ulaştı, 12 kg'luk minik bir insan oldu benim çikin kızım. Ortalama 75 percentilde olması da sevindirici tabi. Maaşallah.

Miroşla bu ara pek zaman geçiremiyoruz ve bu beni artık çok üzmeye başladı. İşten eve giderken ona hep sevineceği ki bir şeyler götürüyoruz kitap, oyuncak, eğitici kartlar vs. çoğunu internetten sipariş ediyorum ve ofiste bekletiyorum. Zaman aralıklarına bölüp götürüyorum. Bunlardan biri de Playcorn'du. Bu malzemeye bayıldım, Mira da çok sevdi. Çocukların ve aslında bizlerin de yaratıcılığımızı geliştiren bir materyal.


Mısır nişastasından yapılan bu doğal miniş malzemelerle istediğiniz şekli yapabiliyorsunuz, içinden çıkan pedi ıslatıp parçaları yapıştırıyorsunuz, yine kendi plastik bıçağıyla kesebiliyor, istediğiniz rengi boya kaleminin içine koyup  kağıda resim yapabiliyorsunuz. Çok tatlı değiller mi?Son dönemde aldıklarımdan yine şöyle bir şey var, ahşap magnetli tahta. Miroş magnetleri çok seviyor hem içinden çıkan magnetleri yapıştırarak hem markerla boyayarak kullanabileceğiniz bir pano ve arkası da kara tahta. Tam bizlik :)


İşte bunlarla oynayacak zamanımız o kadar az ki... Eve gidince yemekti, bulaşıktı derken vakit daralıveriyor. Kalan zamanda ya Adım Adım setimizle ya bunlarla oynuyoruz ama kızıyor bana, daha çok zaman geçirmek istiyor biliyorum ve uyumuyor bu yüzden. İyice sarktı uyku saatimiz, 11'leri geçiyor gece uykusuna dalması.

Bir yandan kayınvalidemlerin her sabah bize gelmek için uğraşları, bir yandan ev ajansa uzak olduğu için çektiğimiz trafik, zamanımızı ve enerjimizi doğru kullanamamız, sosyal alanların da olduğu ama yararlanamadığımız site yaşantımız bizi yordu ve ajansa çok yakın müstakil bir binaya taşınmaya karar verdik. Ve yine hayatımızda bir devrim yaptık, artık Ataşehir'deki yeni evimizde kayınvalidemlerle birlikte yaşayacağız altlı üstlü:) Maksimum 1 yıl daha destek istedik onlardan, Mira okula gidene kadar.
Çünkü Miroş onlarla çok iyi anlaşıyor ve gerçekten çok huzurlu bir çocuk. Bizim de aklımız hiç kalmıyor. Eylül'den sonra okula yazdırınca gönül rahatlığıyla Çanakkale'ye evlerine dönebilirler.


Okulu da bu civarlardan araştırmaya başladım bile. Okul başlayınca da ev-okul-işyeri üçgeninde yaşayıp gideriz. Bir yardımcı alma durumumuz yine olacak ama bakıcı gibi değil, yani ona komple sorumluluk vermek istemiyorum. Bakalım o zaman gelsin daha etraflıca düşünürüz.

Şimdi çok daha rahat olacağız, ben istediğim vakit çıkıp yürüyerek eve gidebileceğim, öğlen arası bile eve gidip gelebilirim, işim erken bitince Samet'i beklemeden çıkıp giderim, arada gelirim, onlar gelir. Beraber parka da gideriz, etkinliğe de gideriz. Miroş'u uyutunca dışarı da kaçarız, o da bi avantaj olacak dimi ama:) Pazar günü de uyumak mesela, senaryo şöyle: haydi kızım çıkarayım seni babannenlerin yanına hehe:)

Yani bu Pazar günü taşınarak Mira Şimal için aldığımız en önemli kararlardan birini uygulamaya koyuyoruz. Onunla daha çok zaman geçirmek! Ve bunun yanında kendimize de zaman ayırmak! Bir yılı daha bitirirken, 2015'ten dileğim; kızımıza ve eşimle birbirimize daha verimli zaman ayırmak olsun. Hastalık, huzursuzluk, mutsuzluk bizden uzak olsun. Kahkahalarımız büyüsün, sevinçlerimiz, gururlarımız, başarılarımız artarak çoğalsın inşallah.
Üstteki fotoğraflar da Super Moms etkinliğinden. Anne güçleri birleşip kimsesiz çocuklar için faydalı işler yapıyorlar. Özellikle instagramdan severek takip ettiğimiz butikler, ev dekorasyon dükkanları, anne bebek kıyafeti butikleri hepsi toplanmış, geçen hafta boyunca 4 gün, çok renkli ve eğlenceli bir yardımseverlik şenliği düzenlemişlerdi.  #supermoms2014 etiketinden ve ev sahipliğini yapan güzel ve başarılı anne @melekicmeli 'nin @supermoms2014 hesabından etkinliğe ait fotoğrafları görebilirsiniz. Seneye kaçırmayın derim;) 

Yılbaşına kadar taşınma, yerleşme telaşıydı derken yazamazsam hepinize mutlu seneler diliyorum şimdiden.
Bu sene bu işlerden yılbaşı çekilişi de yapamadım, geçen yıl Noel baba gibi hediyeler dağıtmıştım, biliyorsunuz. Ah gönlümden neler geçiyor da zaman yok zaman:/ Neyse telafi edeceğim, bahanesi yılbaşı, şart mı yani başka zaman yaparız değil mi?

Sevgiyle,

6 yorum:

 1. Canım cok radikal kararlar gerçekten ama bir o kadar da doğru, mantıklı. Hayırlısı olsun hakkınızda. Her yeni karariniz mutlulugunuzu katlasin: ) belki ilerleyen zamanlarda teyzesini miros cok özlüyor diye bursaya tasinirsiniz: )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet tatlım, umarım öyle olur.
   Amin.
   Bu ihtimali seviyorum biliyor musun, istiyorum da galiba...

   Sil
 2. Sizi ilgiyle takip ediyorum aynı zamanda bende çanlıyım :) mira. Şimale güzel bir ömür dilerim ahşap mıknatıslı oyuncağı nereden aldınız acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, çok teşekkür ediyorum.
   Amiiiiin.
   Oyuncağı aldığım yeri söylemeyeceğim beni kızdırdılar çünkü ama ahşap magnetli oyuncak yazın mutlaka çıkacaktır, birçok yerde satışı var. Kampanya sitelerinde de ahşap oyuncak satan butiklerde indirime giriyor.
   Sevgiler,

   Sil
 3. Çalışan bir anne için işin eve yakın olması harika bir olay. Şu an ben onun tadını çıkarıyorum, keşke herkesin öyle bir imkanı olsa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle Nesrincim, yakın olmasa bile esnek çalışma saatleri olmalı annelerin iş hayatında. Bu kadar doğurmaya teşvik ettikleri kadar çalışan annelerin mesai saatlerini ve şartlarını da yapılandırsalar.

   Sil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)