22 Ekim 2014 Çarşamba

Yürüyelim Anneler


Dikkat bu bir protesto çağrısı değildir! Eylem çağrısıdır!
İyiliğe, yardımseverliğe, umuda, sevgiye yürümeye çağrıdır.
 Biliyorsunuz İstanbul Maratonu yaklaştı. (Hala alışamayan ben gibiler için eski adıyla Avrasya Maratonu) Maratonda profesyonel koşucuların yanı sıra birçok amatör koşucu ve gruplar da yer alıyor. Dünya'da kıtalararasında koşulan tek maraton olan bu organizasyonda var olup, sadece Boğaz Köprüsü'nü yürüyerek, koşarak geçebilme keyfini yaşamak için gelen yüzbinlerce kişi var.


Kaynak

 Spor bilincini geliştirmek ve toplumda spor bilincine sahip bir nesil yetiştirmek için ülkemizde yapılan bu tip organizasyonların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda Adım Adım oluşumunu duymuşsunuzdur. Bunu duyduysanız organizasyona katılan pek çok koşucunun attığı her adımla birçok STK'ya nasıl fayda sağladığını biliyorsunuzdur. Koşucular aracılığıyla bilinirliği arttırılan STK'lar için toplanan bağışlarla hayata tutunan Koruncuklar, eğitim fırsatları sağlanan binlerce TEGEV'li genç, bedeni tekerlekli sandalyeye mahkum, aklı özgür yüzlerce TOFD'li var. Bu güzel yürekli koşucular, TOGAÇEV, Buğday, Tema, Akut gibi birçok STK adına, hem farkındalık hem iyilik için koşuyorlar.


Biz de Samet'le yıllardır istiyoruz ama bir kısmet olmadı katılmak. Bu sene olacak inşallah!
Bir gün ajansımızın marka yöneticisi, ultra maratoncu Kıvanç'ım ve onun sayesinde tanıştığım Koruncuk Vakfı adına koşan Koruncuk Kahramanı Nur Çubuk ile konuşurken, niye biz de koşmuyoruz dedim. Yani anne olmak, çocuklu olmak koşamamak anlamına gelmiyor ki, Miroş'u pusetine atıp bal gibi de koşarız, hiç değilse yürürüz dedim. Zaten amaç hızlı koşmak değil ki, yardımseverlik için adım atmak! Bize göre kısa bir yürüyüş, birkaç adım, bir Koruncuk çocuğunun belki elzem bir eksiğini tamamlar, olamaz mı, olabilir!

Evet, 16 Kasım 2014 Pazar günü Koruncuk için koşacağım. Bu süreçte de bağış toplamaya çalışacağım, etrafımda gördüğüm iyi yürekli tüm insanlara bunu duyuracağım dedim. 

Peki, neden Koruncuk?
Koruncuk: kısaca Korunmaya Muhtaç Çocuk demek. Ve bu çocukların hepsi Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'ndan İstanbul'da kurulan Çocukköyü'ne getirilip, burada kendi yaşıtlarıyla, anne şevkatiyle (her evin bir annesi var) yaşıyorlar. Çocukköyü'nün özellikle aşırı korunmaya muhtaç çocuklardan oluşan nüfusunun ihtiyaç döngüsü sürekli ve gerçekten bu çocuklara burada çok iyi bakılıyor, her biri iyi okullarda okutuluyor, akranlarıyla uyumlu ve sosyal olmaları için Koruncuk Vakfı melekleri ellerinden geleni yapıyorlar. Ama ne yazık ki Koruncuk'un diğer STK'lara nazaran bilinirliği az. Ve şuan orada yaşayan 300 çocuğa gelen yardımlar, toplanan bağışlar ne yazık ki sürekli değil.Yani sadece anne olduğum için değil onlar adına yürümemin sebebi. Bu konuda daha çok yazmak istiyorum, yazılsın istiyorum. Lütfen siz de sitelerini bir inceleyin 5 dk'kınızı ayırıp. Eminim elinizden çok şey gelecektir onlar için.

Umarım sizler de orada olursunuz sevgili anneler! İstanbul Maratonu'nda hep beraber pusetlerimizde bebeklerimiz, Asya'dan Avrupa'ya iyilik için yürümenin gururunu birlikte yaşarız.

Koşuya katılmak isterseniz kayıt için linkte bilgiler mevcut.
Gelmeye karar verdiğinizde bana bir mail veya bir yorum yazarsanız harika olur, sonrasını planlarız;)

 Sevgiler,

2 yorum:

 1. yaziniz , duyarliliginiz icin cok tesekkurler; biz de bu yil adim adim ile koruncuk icin kosmaya karar verdik esimle, dizi dd yurrkten kutluyorun, umarim cokca bagis toplar ve destek oluruz koruncuklara..sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harikasınız, size de teşekkürler.
   Gönlü geniş, duyarlı insanlar sayesinde güzellikler var oluyor bu ülkede.
   Sevgiler size de çokça...

   Sil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)