9 Haziran 2014 Pazartesi

Çocuk Felci Aşısı Yaptırmalı mı?


1998'den beri ülkemizde görülmeyen, tarihe karışan Çocuk Felci Suriye'den aldığımız yoğun göçle hortlamış durumda biliyorsunuz. Günlerdir basında çıkan korkutucu, flaş haberler, Sağlık Bakanlığı'nın yetersiz ve tatmin edemeyen açıklamaları, Tabibler Odası'nın yayınladığı basın açıklaması hepimizin kafalarını karıştırdı. Ben de düşünüp, araştırıyorum, soruşturuyorum.


0-59 ay arası tüm çocuklar aşılanmalı deniliyor. Fakat şuan sadece 6 bölgede uygulanıyor. Geçen sene sonunda Suriye'ye sınır illerde büyük bir aşılama kampanyası yapılmış. Hatta sınırdan geçen Suriyeli çocuklara da Polio yani Çocuk Felci aşısı OPV (Oral Polio Vaccine) uygulanmış. Kızım Mira Şimal 18 aylık ve İstanbul için 6 riskli bölgeden birinde, Sancaktepe'de oturuyoruz. 05-11 Haziran arası için başlatılan aşı kampanyasının yapıldığı 6 bölgeden birinde! Neden sadece buralarda, Suriyeliler başka yerde değil mi bunu da bilmiyorum ama nihayetinde aşı demek zayıflatılmış virüs ve az da olsa risk demek! Bu yüzden ne yapacağımı bilemiyorum günlerdir.

İlk önce aşı takviminde uygulandığı geldi aklıma, Çocuk Felci'nin ilk dozu 6. ayda uygulanırken "hadi ya çocuk felci mi kaldı" dediğimi anımsadım. Sonuçta Sağlık Bakanlığı ne derse, Aile Sağlığı Merkezleri onu uyguluyor. Aşı ağız yoluyla damla şeklindeydi. 18.ayda 2. dozu yapıldı, daha 2 hafta olmadı gideli. Eee aşı kampanyası başladı, ya bizim aşı yetersizse diye hemen başladım araştırmaya.

Önce Acıbadem'de kızımın 1 yaşına kadar rutin muayenelerini yapan ve çok güvendiğim çocuk doktorumuzu aradım. Sağ olsun blogumu da biliyor, arkadaşlarımdan mail, mesaj vs. aldığımı, herkesin kafasının karışık olduğunu söyledim, Mira'ya da 18.ayındaki rutin aşılarını yeni yaptırdığımızı söyledim, çok güzel açıkladı olayı:  "Eğer rutin aşılamada 6. ve 18. ayda 2 doz şeklinde, ağız yoluyla uygulanan OPV yapılmadıysa muhakkak yaptırılmalı bu dönemde" dedi. Üstelik sadece çocuk felci riskinin değil aynı şekilde kızamık riskinin de baş gösterdiğini söyledi. Peki, şimdi kapı kapı dolaşıp "Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden geliyoruz, aşı yapacağız" diyen herkese itibar gösterilmeli mi dedim, "elbette kimliklerine, kağıtlarına bakılmalı ama burası Türkiye her şey olabilir, o yüzden mutlaka Aile Hekimliği'ne danışıp, orada da yaptırılabilir" diye konuştu.

Tam vazgeçecekken aşı olayından yine teyit edeyim, Aile Hekimimizi arayayım dedim. Doktorumuz Tahsin Bey süper bir adamdır, çok güvenirim ona da 2 kızı var. "Aşılarını yeni yaptık hocam kontrole de geldik ya" dedim, "olsun yine yapmamız gerek bu kampanya kapsamında" dedi.

Haydaa, yine karıştı kafam. Dedim bir de FSM Tıp'ı arayayım, evimize çok yakın diye gittiğimiz bir hastane, oradaki çocuk doktoruna ulaşamadım baştan, asistanla konuştum. "Evet, şuan salgından dolayı aşılama yapılmalı ancak yeni yaptırdıysanız en doğru kararı Aile Hekiminiz verir" dedi. Uzatmadım, yarım saat sonra yine aradım bu sefer Çocuk Doktorumuza ulaştım. "15 gün bile olmadı yaptıralı, yaptırmalı mıyız yeniden" dedim, "gerek yok yeni yaptırmışsınız" diye yanıtladı.

Sonra Aile Hekimliği'nde çalışan ve bizi takip eden hemşiremizi aradım, "canım cicim söyle bana yaptıralım mı yaptırmayalım mı? Sonuçta yeni yaptığınız aşının içeriği aynı değil mi, bu kampanya için içeriği değiştirildi mi aşının, yine OPV değil mi?" dedim. "Yeniden yapmamız lazım, bize Sağlık Bakanlığı'nın verdiği bildiri bu şekilde, diyorlar ki Çarşamba yapmış olsanız bile aşı kampanyası Perşembe başladıysa Perşembe yeniden uygulanmalı." 

Bu sonuçtan benim anladığım Sağlık Bakanlığı hiçbir şekilde risk almak istemiyor, herhangi bir çocuk bu hastalığa yakalanırsa aşı yapılmadı denilsin istemiyor. Üstelik rakamlar çok önemli biliyorsunuz, 50.000 çocuğa uygulanacak dendi, uygulanmalı!

Fakat halen Sağlık Bakanlığı websitesinde bu konuyla ilgili bir habere, bir duyuruya yer verilmemiş. Websitesindeki son güncelleme 6 Haziran'da yapılmış o da şişmanlık araştırmasıyla ilgili! Twitter'ı hafta içi aktif kullanıyorlar, bugün diş fırçalamayla ilgili, Cuma günü diyetle ilgili iletiler girmişler ama halen bu konuyla ilgili bir iletileri, açıklamaları yok. Ben de twitter'dan yazdım Sağlık Bakanlığı'na, henüz dönüş yok, bakalım bir açıklama gelecek mi?Bu sırada İstanbul'daki riskli denilen bölgelerden birinde yer alan Özel Hastane müşterimiz var. Hastanenin hem kurumsal hem dijital ajansıyız. Sosyal medya tarafında da bize hiçbir bilgi gelmedi salgınla ilgili, bir çalışma yapmamız için. Onları aradım, aynı zamanda doktor olan, hastanenin Başkan Vekili "bize bir bilgi gelmedi, ben de 3 yaşındaki kızıma yaptırmadım ek doz, 20 doktordan oluşan bir mail grubumuz var şimdi onlarla paylaşayım bu konuyu, size döneyim hemen" dedi.

Bakalım ondan da bilgi gelsin, burayı yine güncelliyor olacağım. Sizler neler yaptınız, kapınıza gelen oldu mu, karar verdiniz mi yaptırmaya, birlikte aydınlanalım.

Sağlıklı yarınlara...

----
Güncellemeler 1:

Bu sırada tokat gibi yüzüme inen bir yazı okudum, Polio aşıları hakkında bilinmeyenler başlıklı yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz. Aşağıda yazıdan aldığım bazı çarpıcı ifadeler var. Bilmiyorum hangisine inanmalı, ne yapmalı, inanın!

Bunun dışında şöyle de bir şey paylaşılmış, bir Çocuk Doktoru'nun iç rahatlatıcı açıklaması, buradan okuyabilirsiniz.

Ben de yazımı facebook'ta, gruplarda ve twitter'da paylaştım.

Twitter'dan biri kapımıza geldiler aşı yapacağız diye, nedir bu diye sormuş bana, bir çok kişinin haberi bile yok halen. Halkı bilinçlendirmeden, ne yapacağını, nasıl yapacağını söylemeden aşı yapmak ne demektir cidden, nasıl bir sağlık politikasıdır?

Facebook'ta annelerden gelen yorumlar da şöyle; 

Dilek Şenol Can Bugün dr umuza sordum, kendisi istanbul'un önemli hastanelerinden birinde prof, toplumsal bir kampanya katılmakta fayda görüyorum, kızamıkla ikisini yaptırın dedi, menenjite lüzum görmedi. Ben de çok ikilemde kaldım, araştırdım ancak dr umuzun da önerisiyle yaptırmaya karar verdim.. Riski alamıyor insan çünkü sadece o ilçelerde risk var diğer ilçelerde yok mantıklı gelmiyor insanlar sabit mi..

Çiğdem Yazıcı Ben bugün yaptırdım

Özlem Tezer Koç Bizde yaptirdik. Türkiye'nin en iyi cocuk doktorlarindan prof. Sirri BEKTAS hoca yaptirmanizi tavsiye ediyorum dedi. Bizim tum asilarimiz tam eksiksiz, yaptirmanizda fayda goruyorum dedi aile hekimimiz. Sirri bektas hocamiz mutlaka yaptirin dedi. Biz yaptirdik.

Aslı Selçuk Ayça Vitrinel'e danıştım, yaptırmaktan zarar gelmez dedi

Ebru Poyraz Şenol arkaslar çok karsıydım asıya arastırdım ve mecburen yaptırıyorum cünkü suriyelilerle birlikte bütün mikroplar tekrar türemiş


Benim kafam hala karışık!


Güncellemeler 2:

Hemşire bir arkadaşım İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden bir Çocuk Doktoru arkadaşıyla benim yazımı okuduktan sonra konuşmuş, doktor yaptırsın mutlaka demiş. Ama sonrasında hemşire arkadaşımla uzun uzun sohbet ettik, kendisi Mayıs başında Suriyeli mültecilerin olduğu Kilis Öncüpınar kampında 20 gün görev yapmış, bu süreçte kendi gözlemlediği Suriyelilerin gayet sağlıklı olmasıymış, Sağlık Ocağı'na gelme nedenleri hep basit şeylermiş, tek şey doğum oranın çok fazla olmasıymış, enfeksiyonel hastalıklara hiç rastlamamış.
Sonra Suriye'de çocuk felcinden ölen çocuk sayısını araştıralım dedik, kaynak doğruysa son 2 yılda 13 kişiymiş.

İşte bu noktada hala sorularım var!

 1. Suriyeliler ve bu virüsü taşıyanlar hiç gezmiyorlar ve bu riskli 6 bölgeye! konuşlanmışlar mı da sadece buralarda yapılıyor?
 2. Şu zamana kadar karma aşıların içinde bulunan 2 doz İPV ile 6. ve 18.ayda yapılan oral polio yani OPV ya da OPA 'nın koruculuğu yok muydu da şimdi yeniden yapılıyor? Ek bir doz neden gerekiyor? Bunları boşuna mı yaptırdık o zaman?
 3. Bu aşıyı şimdi yaptırmak (üstelik daha 15 gün önce yapılmış bebeğe) ekstra risk doğurmaz mı? Ki bu canlı bir mikrop! Neden bunca bebeğe yapıyoruz yeniden? Ki aşı çok güçlü olduğundan şimdiye kadar (18.aya) yapılan hiçbir aşısında ateşlenmeyen Mira Şimal bu aşıdan sonra ateşlenmişti. (38,2)
 4. Aşının ismi çocuk felci ama nadir de olsa büyüklerde de görülebiliyormuş. Ve aşı canlı virüs olduğu için özellikle bebekli aileler bağışıklanıyormuş. Çünkü yaklaşık 2 hafta aktif olan virüsler dışkı yoluyla hava zerrecikleriyle geçebiliyormuş. 
 5. Rakamların çok önemli olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Her konuda olduğu gibi Sağlık konusunda da maalesef çok büyük oyunlar dönüyor. Domuz gribi, ateş düşürücü skandalları, parabenli demir ilaçları vs. vs. hepsini okuyor, görüyoruz. Bu 50.000 çocuğun aşılanması bakanlık için büyük bir PR kampanyası da olabilir ve/veya aşı firmalarının keseleri, kutuları doluyor olabilir. Bilemeyiz, çünkü burada hiçbir şeyden emin olamazsınız!

Ve nihayetinde aşıyı yaptırmaktan vazgeçtim! 


 • Bahsettiğim hastanenin Başkan Vekili'nden de haber geldi. Bu Sağlık Bakanlığı'nın bir kampanyası ve sadece ona bağlı yerlerde aşılar var ve aşılama yapılıyor diyor. Özel hastanelere herhangi bir duyuru gelmedi diyor. Mail grubuyla da konuşmuş, yeni yaptırmışsınız, yaptırmanıza hiç gerek yok dedi. Ben de yaptırmıyorum kızıma dedi.
 • Arkadaşlarımla da konuştum, kimse yaptırma taraftarı değil. Kendi çocuk doktorları da 3.bir doza gerek yok demiş. Hatta bir arkadaşım "salgın olan ülkelerde 10 doz bile yapıldığı oluyormuş demek ki yaptırsak da ne kadar koruyacak meçhul, kafam karıştı bide bölgesel olması çok saçma mesela Sarıyer adım başı surıyeli dolu, bugün sağlık Ocağı'na sordum sarıyerde ki şuan burda zorunluluk yok insiyatifinizde olarak yapabiliriz dedi doktorda illa yaptır demeyince vazgeçtim yaptırmaktan" diyor.
İşte böyle dostlar, sizin kararınız ne oldu bilmiyorum ama umarım en doğru karardır. Ve hiçbir zaman kendi irademizle verdiğimiz kararlar bizi üzmez.
Sevgiler,


Önemli uyarı: Burada yazılanlar kendi araştırmalarımı, kişisel görüşlerimi yansıtmaktadır. Kısmen doktor görüşlerine yer veriyor olsam da buradaki görüşler benim çocuğumla ve onun koşullarıyla ilgilidir. Özellikle sağlık konusundaki hassasiyetim veya kararlarım lütfen sizi yönlendirmesin, her çocuk farklıdır ve her konuda  lütfen kendi doktorunuzla görüşmekten çekinmeyin.  

9 yorum:

 1. Ben Ankara'da yaşıyorum ve 3 aylık oğlum var. Rutinde 6. Ayda yapılıyor şimdi erkenden yapılması mı gerekiyor ne olacak hiçbir fikrim yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağlık Bakanlığı'nın tedbiri ve önerisi gereği 0-59 ay arası her çocuğa daha önce aşılama yapılmış olsun olmasın yapılıyordu ama kampanya bitti sanırım, aşılar toplatılmış olmalı.

   Sil
 2. Ayriyetten kizamikta hortlamis durumda. Eger asi tam yapilmissa ayriyetten alinan asi bunyelerine agir gelebilir. Yaptirmayin derim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yaptırmadım evet. Kızamık ne olacak hiç bilmiyorum

   Sil
 3. Nazlıhancığım merhaba. Bu hafta dr kontrolümüz vardı. 13 aylık olduk. Bu konuyu danıştım bende dr umuza. Zaten önceki aşılarımızda bunu vurulduğumuz için yapmamıza gerek yok dedi. Sonuçta dediğin gibi bir virüs ve risk. Size de bilgi vereyim dedim.Tüm aşılarımızı dr umuza yaptırıyoruz ve bu nedenle sağlık ocakları ile olması gerekenin arasındaki farkı görebiliyorum. Sağlık ocakları insanları zor yakaladığından, yakalamışken aşıları yapıyor. Çünkü aşıların takibi onların sorumluluğunda olduğundan,yapılmazsa suçlu kendileri oluyor. E herkes de bizim gibi takip etmiyor canım. Siz ne yaptınız? Dr undan haber geldi mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "sağlık ocakları ile olması gerekenin arasındaki farkı görebiliyorum" Şu cümle her şeyi özetliyor desem.
   Biz yaptırmadık, başka bir sağlık ocağıyla konuştum kampanyanın son gününden 1 gün önce, doktoruna anlattım böyle böyle, dünya kadar araştırdım, bana lütfen şunu söyleyin: "Madem benim çocuğumu korumuyordu niye yaptırıyorum bu rutin aşıları, madem koruyor şimdi niye yaptırıyorum." Dedi ki "zaten koruyor, onda sıkıntı yok, ama herkes aynı anda aşılanırsa başka çocuklar da bağışıklanmış olacak, herkes aynı anda bağışıklanacak." Eee, yorumsuz.

   Sil
 4. Merhaba benim oglum 5bucuk aylikken emmeyi red etti suan 14 aylik halen sutum geliyor sagip biberonla versem bir sorun olur mu 9 aylikken sagmistm tadi tatli sutumun ama herkes verme diyo bende mama verdigim icin cok uzuluyorum alsin cok istiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kadar uzun bir zaman geçmiş, bence doktorunuza danışmadan vermeyin.

   Sil
 5. Merhaba benim oglum 5bucuk aylikken emmeyi red etti suan 14 aylik halen sutum geliyor sagip biberonla versem bir sorun olur mu 9 aylikken sagmistm tadi tatli sutumun ama herkes verme diyo bende mama verdigim icin cok uzuluyorum alsin cok istiyorum

  YanıtlaSil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)