29 Nisan 2014 Salı

6.Hastalık Atlattık!

Bir önceki postumda bahsetmiştim, Miroş hasta diye. Evde aldığımız önlemlere rağmen ateşi düşmeyince acile götürmüş, neticesinde boğaz enfeksiyonu teşhisi ile antibiyotik tedavisine başlamıştık. 4 saatte bir 2 çeşit ateş düşürücü, arada fitil ve 12 saatte bir antibiyotik kullandık. Günde birkaç defa ılık duş ile ateşini kontrol altında tutmaya çalıştık. Ama hem gecelerimiz hem gündüzler epey zor geçti. Duşta çığlık çığlığa bağırıyor çocuk, 2 kişi zor tutuyoruz. Kurulamadan oturtuyoruz havlunun üzerine, su damlacıkları o vücut ısısıyla saniyeler içinde buharlaşıyor zaten. Gece yarıları soğuk kompres yapmak için ne şaklabanlıklar yapıyoruz, su dolu tasların içine bir ben girmedim, oyuncakları yıkıyoruz, şapşap yapıyoruz. Ateş yüksekken çocuğumun kafası yerden kalkmıyor tabii. Halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlık had safhada. Neredeyse hiçbir şey yemediği için ben de işe gitmedim, en azından süt emiyor diye avuttuk kendimizi. Ama hiç böyle görmedik Mira Şimal'i. O enerjik çocuk gitti, elini bile kaldıracak hali olmayan bambaşka bir çocuk geldi. Bir boğaz enfeksiyonunun bu kadar uzun süre (4,5 gün) ateş yapması garibimize gitse de başka bir şey kondurmadık. Asıl olay ateşinin düştüğü gün ortaya çıktı. Altını alırken bir baktım ki bütün vücudu kıpkırmızı döküntülerle dolmuş bir anda. Önce üst vücudunda gördüm, sonra sırtında, ensesinde ve saç diplerinde...Hemen doktorumuzu aradım, anında teşhisi koydu: "6.hastalık olmuş"
"Endişelenmenize gerek yok, bu bir virüs, genelde üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlar, 4-5 gün yüksek ateşe neden olur, ateş düşünce de vücutta kırmızı döküntüler yapar. Ama birkaç güne o döküntülerin rengi pembeleşerek 2-3 güne tamamen kaybolur" dedi.
"Getirmenize gerek yok, ilaçları bırakabilirsiniz, zaten hastalığı böylece atlatmış oldu" dedi.


Sonra derinlemesine araştırdım, bu hastalık ismini hastalığa neden olan 'Human Herpes Virüs 6' dan alıyormuş. Hastalık 6 ay ile 3 yaş arası özellikle süt çocuklarında görülüyormuş. Bu virüsü kapan çocuk aynı kızamık, su çiçeği gibi ömür boyu bu hastalığa bağışıklık kazanıyormuş. Bulaşıcılığı 10-15 günlük kuluçka döneminde solunum yolları ile oluyormuş. Yüksek ateş tek belirtisiyken kesin teşhisi ancak döküntülerden sonra konulabiliyormuş. Allah korusun da havale riski en yüksek olan hastalıklardan biriymiş. Neyse ki 39,8lere hatta ölçmediğimiz anlarda belki de 40'a kadar çıkan ateş bizi havaleye sürüklemedi. Döküntülerden sonra teşhis edilebildiği için ne yazık ki baştan ilaç, antibiyotik kullanmış olduk. Antibiyotiğin bu hastalığa etkisi olmadı ama çok fena pişik yaptı, sağ olsun. Tabii doktorlar da baştan tahmin edemeyecekleri için mecburen antibiyotiğe başlatıyorlar. Hani belki de 6.hastalıktır, antibiyotik kullanmayalım biz deme şansımız yok, aklınızdan bile geçirmeyin. Ben geçirdim de sonra düşündüm ya gerçekten boğazındaki enfeksiyon- iltihap çok kötü duruma gelseydi... Bu arada hastalığın aşısı da yok.

Döküntüler yavaş yavaş yüzüne, kollarına ve bacaklarına da yayıldı. Sonra yavaş yavaş geçti. Allah'tan kaşıntılı değillerdi. Bir de öyle olsa o küçücük yavrular nasıl mücadele eder. Aman Allah beterinden saklasın tabii, bununla atlatmış, savmış olalım başka hastalıkları.

Sağlıklı günler diliyorum herkese ve bütün çocuklarımıza...

Biz böyle bir şey atlattık, siz de duymuş olun diye yazıyorum tabii, buradaki tüm fikir ve görüşler şahsi görüşlerimdir. Uzman görüşleri ise kızımı takip eden doktorun görüşleridir. Her çocuğun yaşı ve gelişimi farklı olduğu için lütfen herhangi bir rahatsızlık durumunda kendi doktorunuza danışınız. 

4 yorum:

 1. Çok geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz Nur, pişik olayımız dışında şimdi çok şükür iyiyiz:/

   Sil
 2. Merhaba nazlıhancığım, öncelikle çok geçmiş olsun umarım şimdi çok iyisinizdir.Bizde geçen cuma akşamı aniden ateşlendik asya 15 aylık ve ilk defa çok korktuk dr'nu aradık hemen bir ilaç adı verdi onu içirin kontrol edin geçmezse gelin dedi.İlacı verdik çok şükür düştü uyudu gece sürekli kontrol ettik normal sabah uyandık ki ateş hemde nasıl doğru dr'a koştuk tabii, çığlıklarla birlikte muayene ve azı dişleri kabarmış ateş yapar normal başka bir durumu yok dedi ve eve döndük bu arada ateşi düşürdük.. evde yine ateşlendi 40 ı gördüğümde nefesim kesildi sanki:( ılık duş şurup derken düştü ,pazar yine öle geçti..tabii biz hep dişten diyoruz.pazartesi sabah uyandık altını alırken kırmızılıkları gördüm tabii bir panik (anaokulunda çalıştığım dönemlerden aklımdaydı bu hastalık) hemen dr aradım ve tabii aldığım cevap sizin dr'unuzun verdiğiyle aynıydı... şimdi hafif pembeleştiler heralde birkaç güne yok olurlar..bunuda atlatmış olduk birde bizim dr'umuz diş döneminde sık görülür dedi ve kızımın bugün bir azı dişide patlamış oldu:)
  allah beterinden saklasın, çocuklarımızı korusun...
  sevgiler
  ilknur

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah canım, size de büyük gecmiş olsun, bununla kalsın hastalıklar dediğin gibi Allah beterinden korusun. Yalnız şükür ki six antibiyotik kullanmadan geçirmişsiniz, Miroş'um antibiyotiği bıraktıktan sonra pişik oldu hem de ne pişik, kaç gündür geçmedi illet :((

   Sil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)