20 Mart 2014 Perşembe

Anti Antibiyotik Anne VS İnatçı Hastalık


Mira Şimal doğduğundan beri çok severek ve çok emen bir çocuk. Ondan mıdır bilmem Allah'a çok şükür hastalıkları çok kısa sürede, ayakta ve az ateşle, neredeyse şurup bile kullanmadan atlattık.

2 hafta önce Cuma günü yine ateşi çıktığında, diştir herhalde diye hiçbir şey yapmadan bekledik, ateş artınca ılık duş aldırdık, düştü gibi oldu, ertesi sabah yine tekrarladı, eklem yerlerine ıslak bez koyduk, sadece bezle kalana kadar soyduk yetmedi duş aldırdık derken 3.gün babası şurup önerdi hani şu adı çıkmış şurubu hadi verelim bari dedik, halen diş sanıyoruz. Ateş düştü. 4 gün rahattık, sonra bir sabah uyanıp yanımıza geldiğinde yine ateşi olduğunu fark ettim, o gün işe gitmedim. İyi ki gitmemişim, iştah sıfır. 2 lokma yedi yemedi bütün gün beni emdi. Biraz oyun oynadı sabahtan sonra uyudu, kalktı biraz daha oyun oynadı kafa düşüyor, ateş yükseliyor, yine soydum. Uyumak istiyor gibi hep sokuluyor bana, uyutayım bari dinlensin dedim 3 saat yatıştık beraber bir orda bi burda. Babası geldi, hadi götürelim dedik e bi duş aldıralım derken yine iyi oldu. Ertesi gün enerjisi çok iyiydi, ben de işe gittim, arada ateşi çıkmış ama az. O akşam gece uykusunda sayıkladığını fark ettim. Allah'tan uyumamıştık, koştum yanına; "anne-baba-dede-ııı- anne-baba...ıııı..." diye sayıklıyor. Yavrum ateşler içinde... Ne sayıklasın, zaten 3-5 kelime biliyor kuzum onları sıralıyor. Hemen aldım kucağıma, ateşini ölçtük, doktor arıyoruz gece olmuş 12. Acil doktorlarının birini wc'de yakaladık birinin hastası var, birinin hattı düşmüyor. Allahım nasıl bi ülkede yaşıyoruz. Muayene başına 250 TL alan hastanelerde gece telefonla konuşacak bir hekim var onu da zor buluyorsun. 

Ateş oldu bu sırada 39.7! Ah kafama s.ayım diyorum, ilaç korkuma çocuğa havale geçirteceğiz. Soyup bir ince battaniyeye sarıp, iş yaptığımız ve tanıdığımız bir hastaneye gittik. Çocuk doktoru varmış nöbetçi, nasıl sevindik anlatamam. Hemen baktı etti "boğazı kıpkırmızı olmuş, boğaz enfeksiyonu" dedi, der demez de destan gibi yazdı reçeteyi; antibiyotik iğne, ateş düşürücü şurup, ateş düşürücü ağrı kesici fitil. Başladı anlatmaya tok karnına günde 3 kere şundan 2 defa bundan, her akşam iğne..

"Ayyy ama Doktor Bey, biz daha hiç antibiyotik kullanmadık"
"Geçmez bu antibiyotiksiz, mahvolmuş çocuğun boğazı."
"Peki o yazdığınız şurup adı çıkmış dokuza inmez sekize!"
" onun yerine ... yazayım o zaman"
"Ama o da çok ağır değil mi?"
"Ee diploma yazayım o zaman ben sana, benden iyi biliyorsun"
Tabii böyle demedi de içinden bi temiz sövmüş olabilir :) hahaha
 "bilmemne...kullanın o zaman" dedi verdi reçeteyi yolladı.

Neyse hemen müşahede odasına aldılar. Ben orada hastanenin sahibini arıyorum o da doktor, sizin doktorunuz bize antibiyotik verdi, ben hiç kullanmadım falan diye bi saat anlatıyorum gece olmuş tinimini, adamcağız sabırla dinledi, sonra bastı fırçayı "çocuğun ateşi 39.7 diyorsun haanıııım, daha ne düşünüyorsun, hadi hemen verin, düşmez başka türlü" dedi, haanıım diye bağırmadı tabi de kızdı yani.

O sıra hemşire gelip elime şırınga içindeki şurubu tutuşturdu,ya ben zaten paniğim, çocuğumu uykudan uyandırıp getirmişim, çocuk o boğaz spatulasından, doktor sedyesinden irkilmiş ağlıyor her şeye, gözleri olmuş küçücük, uyumak istiyor falan. Hadi annecim aç ağzını diyorum açmıyor, ağlıyor, biraz verdim, yutamadı, öğürdü, biraz daha vereyim dedim fazla kaçtı öksürdü falan,  zaten şişmiş boğazlar, yutamadı onu da tıkandı, öğürdü ve kustu sonunda. Ateş de kusma yaparmış artık hangisinden bilmiyorum. İyi olmuş ama öyle dediler. Sonra hani biz evde sokuyoruz ya ateşi düşsün diye ılık duşa, aynen öyle yapacaklar sandım, kız bildiğin açtı suyu iki oynadı tamam, su bildiğin çivi. Çocuğumu ben tutuyorum o suyu tutuyor. Çocuk çığlık çığlığa, ağlıyor kuzum, içim yanıyor, soğuk diyorum, "öyle olmalı" diyor. Hani havlu getiriyorlar mı diyorum. "Ne havlusu, öyle kuruyacak diyor, üzerinden süzüle süzüle..."
Allahım kabus gibi, çocuk oldu mermer gibi, babası da yavrum almış çekal kağıt peçetelerden saçını bari kurutsaydık deyip geldi yanımıza, saçını kurutmaya çalışıyor. Elini ayağını üfleyerek ısıttık. O ağlıyor ben ağlıyorum. Sonra biraz emzirdim, tam huzurlandı, sakinleşti derken iğne geldi. Yine çığlık kıyamet... Eve dönerken ateş tamamen düşmüştü, biz evde düşürebilir miydik böyle bilmiyorum ama bunu da yaşatmak ne kadar doğru oldu bilmiyorum.


Ertesi gün ateş yine çıktı, ilaçlarımızı aldık. Fitille ateş düşürücüyü dönüşümlü kullandık. Her akşam iğne. Ne inatçı hastalıkmış bitmek bilmedi 10 gün mahvetti bizi. O ilaçlarda ishal yaptı mı çocuğu. Günde bir kere tuvaletini yapan çocuk 8-10 kere kaka yapar oldu.

Üstüne bir de pişik! Ulan 16 ay hafif tahrişi, kızarıklığı pişik sanıyormuşum ben. Minnacık bir kızarıklık görünce kendime, anneme falan kızardım bezini almakta geç kaldık diye. Ah onlar neymiş. Kıpkırmızı oldu poposu, beyaz kepek gibi döküldü, baloncuk gibi kabardı, kanadı. Aman Yarabbim. Epey araştırdım antibiyotik tedavisi sürecinde olabilirmiş. Ah ya. Mustela'nın çinko oksit içerikli pişik kremiyle Bepantheni dönüşümlü kullandım. Bunlar artık çok ilaç gibi sayılmadığı için yazıyorum da böyle bir durumda lütfen doktorunuzdan bilgi alın.

Çok şükür atlattık ama ufak bir hastalık bile bizi çok yordu. Bir de böyle inatlaşmamayı öğrendim. Şu ilaç fobimi yenmem lazım galiba. Ama baksanıza bir hastalığı iyileştirirken başka bir rahatsızlık yapabiliyorlar işte. Neyse Allahım çaresiz, dermansız hastalık vermesin. Çocuklarımızı korusun her türlü hastalıktan. Çünkü hiçbir çocuğa hiçbir hastalık yakışmıyor!

Herkese sağlıklı günler...

Aaa bu arada yarın baharın ilk günü ve Mira Şimal yarın 17.ayına giriyor! Ve Bursa'ya teyzemize gideceğiz inşallah, hem hastalıktan kurtuluşumuz, hem yeni ay, hem bahar sevinci, ay ne güzel! 

* Sağlıkla ilgili konular tamamen şahsi görüşümü içermektedir ve paylaştığım bilgiler kendi deneyimlerimdir. Hiçbir zaman tedavi edici bir yöntem olarak görülmemelidir. Her türlü sağlık konusunda lütfen doktorunuza danışınız.13 yorum:

 1. çok geçmiş olsun, son 1 haftadır bizde aynı durumdayız ama oğlum malesef rota virüsü olmuş:( bende dişten dolayı ishal olduğunu sanmıştım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yapmayın ya, yok muydu rotavirüs aşısı. Rotavirüs epey küçükken yaptırmıştık, özel aşıydı yanılmıyorsam ve kuvvetli ateşli, ishalli bir hastalığa neden oluyordu. Çoook geçmiş olsun, çok üzüldüm. Şimdi nasıl durumu?

   Sil
 2. çok geçmiş olsun ..bende 11 aylık kızıma bir kere bile şurup bile kullanmadım ama grip le başlayan balgamlı öksürükle devam eden,iyi bir doktora götürene kadar akciğerlerinde iltihap yapan bir zatürre geçirdik.2 gece hastanede yattık :( geçtiğimiz haftasonu yediğimiz antibiyotiklerde cabası.bu sabah kontrolümüz vardı çok şükür iileşmiş kuzum tertemiz çıktı ciğerleri.Allah kimsenin evladını hasta etmesin.ilk defa hastalandı tam kışı atlattık demiştim.birdaha yaşanmaz umarım.sevgiler.
  Mira şimal'in hep gülmesi dileğiyle..
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol Güneşcim, ay hadi yaa, çoook geçmiş olsun. Maaşallah kısa sürede atlatmış ama, üşütmekten mi olmuş ya. Hay Allahım, Allah bir daha yaşatmasın gerçekten, büyük geçmiş olsun.
   Amiin, bebeklerimiz meleklerimiz hiç ağlamasın insan mahvoluyor ya.

   Sil
 3. bebegim benim cok gecmiş olsun mira şimal öpüyorum goncaa

  YanıtlaSil
 4. Canım cok geçmiş olsun, cok zor bir süreç gecirmissiniz, ben şunu tecrübe ettim kendimce, ateş eğer 38.4- yada 38.5 olana kadar evsel tedbirler alıp bekliyorum düşmesini ama 38.5 olduğunda tereddutsuz verdim bir kac kere. 37 yada 37.5 olup kendiliğinden düştüğü oldu ipeğin ama 38 e dayandığı anda hep daha da arttı canım, o yüzden belli noktadan sonra direnmek hastalığı kotulestiriyor diye düşünüyorum naçizane. Bir daha böylesine bir süreçten gecmemeniz dileklerimle canım

  YanıtlaSil
 5. Canım bu arada ipek de rota olduğundan ishalden dolayı pisik yaşadık biz de ciddi boyutta, bir de o daha 40 günlükken olmuştu, her 2.5 saatte bir degistirmeme ve hala olduğu gibi su ve pamuk ile temizlememe rağmen. Meğer cildi normalden hassasmis ve beze surtunmeden olmuş, neyse bu süreçte cok dr gezdik hatta en son cildiyeye gittik. Bunlara iyi gelen en etkili şey vazelin ve lanolinmis, en son bunlar fayda etti ikisini karistirtmisti dr umuz, sonrasında da bir arkadaşıma dr u popolin omega yi tavsiye etmiş içerisinde bol miktarda lanolin ve vazelin var,o zamandan beri hep onu kullanıyorum, hem doğal hem cok etkili aklinda bulunsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, kızım 10 Mayısta 6 aylık olacak, ek gıdaya daha başlamadık. Pazartesi günü öğlene kadar kustu, kustuktan sonra biraz su(kaynatıp soğuttum) verdim ve bir saat bekleyip emzirdim, kusması geçti. Ama salı günü sabah 5 gibi ishal oldu. sonra gün içindeki kakaları bir kaşık kadar ama sulu, kokusuz ve rengi normal sarı idi. Ateşi de pek yoktu. Şimdi kızımın üst dişleri hafif sert gibi. Dişe mi yorayım. Rota aşısı yapmadım, korkayım mı? Ne vereyim bilemedim. Siz ne yaptınız ishalken? Rota nasıl anlaşılıyor?

   Sil
  2. Olabilir elbette ama halen devam ediyorsa bi doktorunuza danışın.
   İshalken ve sadece emiyorken pek bir şey yapamazsınız zaten. Sadece pişike dikkat etmeniz gerek, bol bol yıkamalısınız kakadan sonra, bir de havalar da ısındı artık, dikkat edin. Geçmiş olsun.

   Sil
 6. Geçmiş olsun biraz tecrübesizliğin getirdiği yorgunluk galiba ben de benzer şeyleri yaşadım iki kere 15 gün süren hastalık ilaçlarla geçmeyince (daha doğrusu bir türlü içiremeyince) en sonunda 3-4 iğneyle düzeldi. Ablam bahsetmişti bir arkadaşı var kızı sık hasta olan 4-5 yaşlarında, o artık doğrudan doktordan iğne istiyormuş başlangıç aşamasındaysa tek iğne ile geçiyor ben bilemedim sürüm sürüm süründük hem kendime hem kızıma yazık ettim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi öyle, "hastalık-ilaç-doktor-acil" ciddi fobilerim. Allah tecrübeli olmak zorunda bırakmasın.
   Size de büyük geçmiş olsun

   Sil
 7. Çok geçmiş olsun. Kuzucuklar hasta olmasin da onlar yerine biz olalım. Çok üzülüyor insan. Allah baska hastalik vermesin.

  YanıtlaSil
 8. Nazlıhancığım çok geçmiş olsun. Aynı durumları biz de yaşadık. Sanki bizi anlatmışsın. Antibiyotikten dolayı ishal olmamız bile aynı.Ben de senin gibi antibiyotikten ilaçtan korkan biriyim. Ama antibiyotik doğru yerde kullanılırsa zarardan çok fayda sağlıyor. Sadece şuna dikkat etmek gerekiyor; vücuttaki yararlı bakterilere de etki ettiğinden, yerine koyabilmek için bir paket probiyotik kullanmanı öneririm.Toz şeklinde yiyeceğine katıyorsun. Kuzucuklarımıza bir şey olmasın. Biz de onlar öle olunca perişan oluyoruz. Ben işe geldim arkadaşlara anlatırken dayanamayıp ağladım. Şimdi gülüyoruz o halime :) Öpüyorum ikinizi de. Sevgilerimle

  YanıtlaSil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)