13 Şubat 2014 Perşembe

Emzirme Ne Zaman Bırakılmalı?


Mira Şimal haftaya 15.ayını dolduracak, halen emiyor. Emzirmeye devam etmek veya kesmek konusunda çok sorularım var ve sizlerin de tecrübesine, görüşlerinize ihtiyacım var. 
Geçen ay sonu genel bir kontrole gittik. Özel sağlık sigortamız bittiği ve yakınımızda bir doktorumuz olsun diye düşündüğümüz için her zaman gittiğimiz Acıbadem Ataşehir'deki dünyalar tatlısı doktorumuz Asuman Akça'ya gitmeyip, civarda görüp deneyelim dediğimiz FSM Hastanesi'ne gittik.
Çok ılımlı, dinleyen ve güler yüzlü bir kadın çıktı şansımıza. Daha 2 hafta önce Acıbadem'den gelmiş.
Her zamanki gibi başladım sorularımı sıralamaya, sonra kendimden ve Mira Şimal'den bahsettim. En çok kafama takılan hatta son zamanlarda psikolojimi bile bozan beslenme düzenini anlattım. Sebze ve et yemeyi reddetmesinden, karbonhidrat ağırlıklı beslenmesinin canımı ne kadar sıktığından, ben evdeyken hiç yemek yediremeyişimden, sırf memeye düşmesi, öğlen uykularını bile ben evdeyken doğru dürüst uyumayıp meme diye bana yapışmasından dem vurdum.

Bir taraftan da çalıştığım için vicdan yaptığımı, onu olduğu kadar emzirmenin beni de çoğu zaman rahatlattığını anlattım.

Şunu aklınızdan çıkarmayın diye başladı
"1) Bu geçici bir dönem
2) Her çocuk aynı dönemlerden geçiyor, özellikle 1 ile 1,5 yaş arası iştahsızlık sorunu hemen hemen her çocukta oluyor."

"Zaten siz şu zamana kadar ona anne sütü vermişsiniz, bağışıklık sistemini yeterince güçlendirmişsiniz, şu zamandan sonra artık bir besleyiciliği de yok "dedi.

O da anneymiş, hatta o da 18 aylıkken bu yüzden emzirmeyi bırakmış. Bana da emzirmeyi bırakmamı önerdi. Yavaş yavaş azaltarak, önce geceleri sonra da tümüyle bırakmamı tavsiye etti.

Zaten şuan gün içinde ben çalıştığım için ememiyor. Biberonla hiç içmedi, bardaktan da süt sevmediği için artık sağmıyorum da...Bir tek sabah kalkınca, akşam ben eve gelince ve yatmadan önce emiyor. Yani günde 3 kere, neredeyse gece uyanmaları da bitti. O yüzden de kıyamıyorum kuzuya.

Soru 1: Gerçekten emzirmeyi bırakırsam daha mı çok yemek yer?
Soru 2: Benim çocuğum iştahsız değil, seçici! Ver ekmeği, poğaçayı Hüsmen gibi yesin, ama iş zeytinyağlı yemeğe, et, tavuk, balığa, çorbaya gelince ağzı kilit. Bu durum ne kadar çok fark ettirir?
Soru 3: Anne sütünün koruyuculuğunun devam ettiğini düşünüyorum ama gerçekten artık bir bir besleyiciliği yok mu?
Soru 4: Sizce ne zamana kadar emzirmeli?

Bu soruların cevaplarında uzmanlar bile hem fikir olamıyorlar, kimi 1 yaşına kadar yeter derken kimi 2, kimi 1,5 diyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre 2 yaş, Amerikan Pediyatri Akademisi 1 yaşa kadar devam etmeli, sonra anne ve bebeğe bırakılmalı, bazı otoriteler de sürebildiği kadar sürdürülmeli diyor.
Bana kalırsa en doğrusunu anneler bilir, onlar hisseder.

Ben halen hazır olduğumu düşünmüyorum ama bir yandan da bıraksam yedikleri çeşitlenir ve daha çok yer mi diye düşünüyorum.  Sizin tecrübeleriniz nasıldı, çok merak ediyorum.

Sevgiler,

18 yorum:

 1. Bu kararı yine siz vereceksiniz ama şunu göz önünde bulundurmanızı öneririm: muhtemelen dişlerin hepsi bitmemiştir. Son azılar feci zorluyor. Eğer diş dönemlerinde iştahı tamamen bitiyorsa anne sütü onlara çok yardımcı oluyor. Dolayısıyla bu dönemin bitmesini bekleyebilirsiniz belki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, dişleri yok denecek kadar az 2 üstte 2 altta 2 yandan geliyor anca, geç başladık diş çıkarmaya. Doğru söylüyorsunuz da bu epey bi zaman alacak gibi görünüyor:)

   Sil
 2. Canım bana da doktorum 3 aylık kilo alımı ortalamasına bakıldığında aylık 200 gr dan az değilse kilo alımı, 2 yaşına kadar emzirmelisin dedi.ben belki bu süreci başka bir sıkıntı olmazsa bir kac ay one cekebilirim ama biraz daha devam et derim. Besleyici değeri yokmuş belki ama 1 yaşından sonra organ gelişimini dsteklermis anne sütü. Öyle duymuştum. Bu arada o karbonhidrata düşkünlük sebzeyi eti reddedis aynı ipegi anlatıyor dedim okurken: )) demekki hep ayni süreç. Beklemekten başka çare yok sanırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Miroş 5 ayda 500 gr anca aldı:(
   Hadi ya İpek de mi yemiyor, çok üzülüyorum bildiğin gibi değil, onca farklı sebze ve et çeşitleri deniyorum, nelerle kandırmaya çalışıyorum ama yok kokularından bile anlıyor:( Aynen öyle, bu geçici süreç deyip beklemek lazım da sabır kaldıysa...

   Sil
 3. Canım bana doktorum emzirme süresi ile ilgili olarak, eğer kilo alımı 3 aylık ortalamasına bakıldığında ayda 200 gr in altına dusmuyorsa 2 yaşına kadar emzirmelisin dedi.1 yaşından sonra anne sütü'nün besleyici değeri azalsa da organ gelişimini destekliyor diye duymuştum. Bu arada karbonhidrata düşkünlük ve proteini, sebzeyi reddedis bizde de var, okurken sanki ipeği anlatmış dedim. Sanırım beklemekten başka çare yok, bu da bir süreç.

  YanıtlaSil
 4. Canım bana da doktorum 3 aylık kilo alımı ortalamasına bakıldığında aylık 200 gr dan az değilse kilo alımı, 2 yaşına kadar emzirmelisin dedi.ben belki bu süreci başka bir sıkıntı olmazsa bir kac ay one cekebilirim ama biraz daha devam et derim. Besleyici değeri yokmuş belki ama 1 yaşından sonra organ gelişimini dsteklermis anne sütü. Öyle duymuştum. Bu arada o karbonhidrata düşkünlük sebzeyi eti reddedis aynı ipegi anlatıyor dedim okurken: )) demekki hep ayni süreç. Beklemekten başka çare yok sanırım

  YanıtlaSil
 5. Nazlihancigim gercekten cok bir karar, ben sanki emzirmeyi kesersem aramızdaki o güçlü bağ kopacakmış gibi hissediyorum, emerken gozgoze olmamız, acıkmış ise hızlı hızlı nefes alıp vermesi beni cok mutlu ediyo;) bide vicdan yapma ben çalışmıyorum ama benide 3 kete emiyo belirttiğin zaman dilimlerinde hemde;)24 aya kadar besleyiciligi devam ediyo diye biliyorum bende.yınede karar senın ıkınınıxınde hazır oldugu bı donem olması lazım. 18 ay dönüm noktası dıye bılıyorum huyları degısıyomus

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O da var tabii, doğumundan beri bize bağlılar, ama onun da bir birey olduğunu düşünüp, bize artık beslenme bağıyla değil sevgi bağıyla bağlı olacağını da kabullenmek lazım. Onun için doğrusu nasılsa onu uygulamamız lazım.
   Yaa çok emmiyor o zaman, ben evdeyken bütün gün memede Miroş:/
   Kesinlikle o hazır olma süreci ne zaman gelecek bilmiyorum ama ben olsam o hiç değilmiş gibi şuan, ben de en azından 18 ayı tamamlayayım diyorum aslında.

   Sil
 6. ben tam 2 yaşını hedeflemiştim bıraktırmak için.
  Ama 19 aylıkken kestim. ilk zamanlar 5 ay daha bekleyemedim diye çok vicdan yaptım ama yaşı büyüdükçe memeden ayrılmanın daha zor olacağını da düşünüp kısmen kendimi rahatlattım.

  Bizde gece 1 veya 2 kez, akşam yatarken sabah kalkınca, gündüz de duruma göre 1 veya en fazla 2 kez şeklinde bir emme periyodu vardı. İştahı hep iyi bir çocuk oldu. Buna rağmen emzirme olayı artık zor oluyordu zira gece yanıma alıp emziriyordum ve emzirirken uyuyakaldığım için genelde üstüm başım açık uyumaya devam edip sabah hep üşümüş olarak uyanıyordum.

  Gece uykudan uyanmak da gün içerisinde beni gergin ve yorgun yaptığı için o gerginlikle çocuğuma veremediğim ilgi alakanın emzirmekten daha önemli olduğuna kanaat getirip birden karar verdim bıraktırmaya.

  Olay tam bittikten 1 ay sonra o kadar mutluydum ki. Hem onun artık bağımsız bir birey olmaya bir adım daha atması hem de gece kesintisiz uyuması (bazen su içmek için uyanıyor, geri hemen dalıyor) bana moral oldu ve kararımdan pişman olmadım. :)

  Hatta bu eşiği geçerken ki duygularımı da şurada kaleme almıştım :
  http://tubadilbaz.com/bir-esigi-daha-geride-birakmanin-hikayesi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Sizin yazdıklarınız ne kadar tanıdık geldi, aynı düşüncelerdeyim, ben de doktorum ilk zamanlar 18.aydan sonra başlamak lazım bıraktırmaya dediğinde, hayır iki yaşına kadar emzireceğim diyordum ama iyice bağımlı hale gelince insan ileride daha zor olacağını düşünüyor. Ve dediğiniz gibi daha sosyal, bağımsız bir birey oluyorlar diye düşünüyorum. Siteye göz atacağım hemen, sevgiler.

   Sil
  2. Tuba,

   Çok güzel dile getirmişsin duygularını, gözüm yaşlı, burnum sızlayarak okudum inan. Yeni döneme de alışmışsınız ama o ilk bırakma anını, o süreci de çok merak ediyorum, kolay adapte oldu mu?

   Ve Mürvet,
   Kesinlikle katılıyorum, giderek daha zorlaşacak, sadece bağımlılık da değil, bunu kullanıyorlar da diye düşünüyorum. Mesela canı acısa, ağlasa meme diye geliyor artık Mira Şimal, sizce de öyle mi?

   Sil
 7. Hıh tam da bizim gündemimiz, başlığı okuyunca açıldı gözlerim, bu sıra deli gibi herkesin deneyimlerini okuyorum: ) Sanırım çok kararlı olunmalı ama bu kararı vermeden insanın aklındaki sorulara yanıt alması lazım değil mi..

  Ben etrafta gördüğüm örneklere göre evet emmeyi bırakınca bir süre sonra kilolarında artış oluyor. Ben de bundan umutluyum. Aslında bulunduğu aya göre gayet normal ama eski hallerine göre zayıf.

  Seçicilik konusunda etkisi olacağını düşünmüyorum, belki zamanla değişir ama emmeyi bırakarak olmayabilir bu.

  Besleyiciliği konusunda doktorumuz bize %10-15 faydası var demişti, ben de bu yüzden e o zaman bu kışı da geçirelim dedim: )

  Şu dönemde yaşadıklarımı düşünürsem, bir yaşında bırakanlar çok haklı diyorum. Zaten sırf altı ay anne sütüyle beslenmiş, sonra da yoğun olarak bir yaşına kadar devam etmiş bir bebeği, ileride daha zor bıraktırıp, psikolojik etkisini de düşünerek bir yaşında bıraktırmak en doğrusu galiba.

  Bizim deneyimlerimiz de;
  www.minikmucizemmm.com

  Sevgiler: )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de her konuda kararlıyımdır ama böyle duygusal kararlarda çok zor hareket ediyorum. Umarım başarıp, kolayca atlatabiliriz bu dönemi. %10-15 çok az aslında bunu gözden çıkarabilirim de hastalık ve diş dönemi için meme ciddi kurtarıcı oluyor. Bir de hiçbir şey yememek için inat ettiği dönemde. Doğru diyorsun aslında, 1 yaşından sonra çok değişiyorlar çünkü ama yine de süt varken emzirmek, emzirmenin psikolojik doyumu, onun ve bizim üzerimizdeki güzel etkilerini düşününce de bizi haklı görüyorum.:) Sevgiler

   Sil
 8. Emzirmeyi bırakınca daha çok yemiyorlar.Sadece emmiyorlar,benim gözlemlediğim bu.
  Benim doktorum seçici olmasını yadırgamıyor,yavaş yavaş onun da damak tadı oluşuyor diyor.Bizimki balık,et,tavuk ver löp löp yer,sebze dedin mi ağzını açmaz.
  Anne sütünün doyurucu özelliği yok belki ama koruyuculuğu kesinlikle var.HEm diş dönemlerinde hiçbirşey yemediğinde en azından anne sütüyle idare ediyor.Bence en az 2 yaşına kadar emzirebiliriz.Zaten sadece akşam ve sabah emiyormuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer seçicilik genetikse bu kız bana çok benziyor, annem çok beddua etmiş küçükken, yemiyorum diye çok üzülürdü kadıncağız, ağladığını bilirim sofrada, o zaman derdi "Allah sana da senin gibi bir çocuk versin de o zaman anlarsın beni" diye. Miroş da aynı ben, çok net. Ben sebzelerin çoğunu evlendikten sonra yemeğe başladım, çorbalara da...
   Suru haklısın bir tek anne süt olmayacak yeni dönemde, hem ciddi kurtarıcı dediğin gibi, o yüzden biraz daha devam edeceğim emzirmeye. Çok teşekkürler, sevgiler

   Sil
 9. benimki 24 aylık oldu gündüz emmelerini bitirdik ama gece emmelerini bitireniyoruz. Hedefim 2 yaş idi. Kur'anda da 2 yaş diye geiyor muş diye ben de öyle planladım. Ne yaptın son durum ne, ne düşündün okuduklarından ve yaşadıklarından bir yazı daha bekliyoruz sevgiler
  takipçin olmak isterim.
  http://cocugumlaeglenirken.blogspot.com.tr bende bloğuma beklerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Nihal,

   Hoş geldin öncelikle, haklısın Kur'anda da 2 yaş yazıyormuş ama bu yememe durumu devam ederse 18 aylıkken bıraktırmayı düşünüyorum. O zamana kadar devam, şuan çünkü ben de o da hazır değiliz. Travmatik olmasın doğal akışında olsun istiyorum bu süreç, yavaş ve zorlamadan. Umarım başarılı olabiliriz. Sürece dair yeniden yazı yazacağım tabii ki, her zaman takipte olmak dileğiyle, siteni hemen inceliyorum.
   Sevgiler, teşekkürler

   Sil
 10. Merhabalar bebeğim 21 aylik sabah 8 aksam 5 mesai saatlerim olduğu için çocuk hic birakmiyor simdi emzik den dindirsem çocuğun susuz kalir 3 aylarda birakilmaz diyorlar sizce ne yapmaliyim emdiği için de elimden yemek fazla yemiyor

  YanıtlaSil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)