26 Şubat 2014 Çarşamba

15.Ayında Mira Şimal


Mira Şimal günden güne daha yerinde durmaz, daha yaramaz bir çocuk oluyor. Hani öyle mızmız, ağlaması zırlaması falan yok maaşallah ama o kadar enerjik, o kadar fırlama ki... 

Kafa da zehir, yaptığı şeylere hayretler içinde bakıyoruz. En son 2 gece önce ben koltukta oturuyorum o da yerde takılıyor (bana rahat verdiği nadir zamanlardan biri) dedim herhalde kaka falan yapacak da ondan sakin. 10 dakika içinde bir baktım, oyuncak sepetinden küpleri bulup kendi kendine kule yapmış, hem de öyle dengeli duruyor ki, eliyle işaret edip "anne anne" diye gösterdi bana, sonra babasını çağırdı diğer odadan, başarısını gösteriyor. Daha önce hiç böyle bir oyun oynamadık, nereden akıl etti, yaptı bilmiyoruz.Epey de dili açıldı, her şeyi konuşmak istiyor. Tam bir papağan modunda. Ne söylersek tekrarlıyor, zor kelimeler söylüyoruz onları da tekrarlamaya çalışıyor, söyleyemese de o söylediğini zannediyor, çok komik. He he diye gülüyor bi de, Allahım çok tatlı oluyor. Anam yine evlat aşkım kabardı ya. Ama Allah biliyor ya dehşet yoruluyorum, her gece dayak yemişim gibi. Kapıdan giriyorum bir başlıyor "anne-anne", "dıh dıh", "deh deh" diye gece uyuyana kadar, atlama, zıplama, saç yolma, çekme, leylek leylek havada oynama, yerde yuvarlanma, tepeme çıkma, bildiğin erkek çocuğu... Babaannesine, babasına da yapıyor ama bana yaptığı cidden eziyet arkadaşım. Çocuk şiddetine maruz kalıyorum a dostlar! 

Hele dedoşa hiç kıyamıyoruz, ona o kadar sevgi dolu ki. İşte kanıtı! Onun yanında adeta bir melek! 


Koltuğun pufu Miroş'un kaydırağı oldu, bu sıra favori oyunumuz. Tabii tüm güvenlik tedbirlerini alıyoruz ama ne fayda, orada çarpmıyor kafasını kalkınca koşarken ayağı takılıyor, düşüyor. Ee düşe kalka, artık hayli kanıksadım bu durumu da. Düştü mü bakayım e azıcık kızarmış olur o kadar modundayım. Çünkü düşmelerin haddi hesabı yok, bu kadar harekete, normal.


Koltuğa tırmanmayı da çözemeseydi iyiydi ama bütün gün tepelerindeyiz:(


Bu prizlerle ne alıp veremedikleri var bu çocukların anlamış değilim?! Bizimki parmak sokmayı geçti ne bulursa zorluyor, en son kameralarımıza yakalandığında kulaklığın girişini sokmayı deniyordu. O priz güvenliklerini söylemeyin ne olur, bizimki evdeki diğer güvenlik aparatlarını hakladığı gibi onları da çıkarmayı başardı. Ama Allah'tan bu prizler içindeki kapakçıkları sayesinde kendinden güvenlikli, 2 uçlu priz takmadığınız sürece bir tehlike yaratmıyor.


Alt almak büyük işkence olmaya başladı. Hiç yerinde durmuyor, kaçmak istiyor. Tuvalet iletişimi yazımı hatırlarsınız belki, ona çok geç kaldığımızı düşünüyorum ama halen denenebilir. Sadece bu ara yemek düzeni, emzirmeyi kesmeyi düşünmem, uyku eğitimiydi derken bir de tuvalet olayını sokup çocuğu bunaltmak istemedim. Valla 2.çocuğu yaparsam ilk işim tuvalet iletişimi kurmak olacak. 


Evde sakin durmasını istediğimiz zamanlarda en büyük kurtarıcımız kitaplar. Gerçekten kitaplara ilgisi büyük, dergi kitap ne bulursa resimlerine bakmayı çok seviyor. Küçük kitaplardan top, köpek, bebek, 1, 2, banyo, kedi gibi basit kelimeleri öğrendi. Tabii top'a bop, bebek'e beeybe, 1'e biy diyor ama olsun:) Başka yerlerde bu nesneleri gördüğündeyse ilişkilendirip, söyleyebiliyor.


Bir başka yöntem de montessori tarzı uygulamalar; doldur boşalt, karıştır, mıncır falan. Farklı büyüklük ve materyallerdeki kaplarla ya da şişelerin içinde makarnalarla oynuyoruz. 10 dakika sonra her yer makarna oluyor ama olsun:)


Dışarda da artık arabasında pek durmak istemiyor, kalkıp yürümek istiyor. Merdiven çıkıp inmek, kedi kovalamak da en büyük zevkleri arasında arkadaşın.


Bu postta Miroş'a doyurdum sizi, epeydir yapmıyordum. Hepinize sevgiler Miroşki Hanım'dan ve benden. Bebeeylerinize de öpücükler. Muck diye sonra da oh deyip Miroş gibi. :)


13 yorum:

 1. Hehehehehee oyyyyy yerimmmmm çok tatlı olmuş bu kız. Valla büyümüş, kız olmuş bu :) Çok güzel anlatmışsın annesiii. Leylek leylek havada(hehehe) oyununu ve makarnalarla oynanan oyunu merak ettim :) Maşallah Miroşa tatlı fıstığa. Bakalım daha neler görüceğiz :) Ben de senin yazılarını okuyup İlkim Ada'ya hazırlıklı oluyorum :D Şuanda 9,5 aylık oldu. Miroşun gelişimiyle paralel gidiyor. İkinizi de öpüyorum vee kucak dolusu sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım benim:) Leylek leylek havadayı annene sor anlatsın çok eskidir:) Makarnaları ver önüne bak sana ne oyunlar çıkaracak hahaha:) Biz de öpüyoruz sizi tatlışlar

   Sil
 2. Çok tatlı Naz'cım bayılıyorum bu fıstığa ,okurken adanın küçüklüğünüde anımsamış oluyorum tekrar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canıım, çok sağol Burcucum, epey geriye götürüyorum seni dimi:)
   Hep aynı yollardan geçiyoruz...

   Sil
 3. Mira Şimal kocaman olmuş maşallah. Çok tatlısınız. Montessori eğitimini ilk kez duyuyorum. Biraz araştırdım çok hoş. Herşeyden haberiniz var :) Nerden öğreniyorsunuz,takip ettiğiniz bir site yada dergi var mı? Paylaşımlarınız için çooooook teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Büyüdü valla, çok teşekkürler, valla öğreniyorum, çok var takip ettiğim ama en güzeli benim gibi bloglar, gerçek anne deneyimleri;) Ben teşekkür ederim yorumlarınız, takibiniz, ziyaretiniz için:)

   Sil
 4. Oyyy maasallah hep ayni yollardan geçiyoruz hep ayni tanidik hikayeler Montessori eğitimi duymadim ama bizimkinin doldur boşalt yaptigi şey demek oymuş :)) sen maasallah arastirmaci enerjik bir annesin bizde anneanne on planda ana sinifi gibi kadin :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, Montessori çok güzel bir yöntem çocuk gelişimi açısından, üstelik evde yapılacak aktiviteler çok kolay ve keyifli. Canınız sıkıldıkça bakın internette çok güzel faaliyetler var. Çok sağol Meryemcim.

   Sil
 5. Oyyy maasallah hep ayni yollardan geçiyoruz hep ayni tanidik hikayeler Montessori eğitimi duymadim ama bizimkinin doldur boşalt yaptigi şey demek oymuş :)) sen maasallah arastirmaci enerjik bir annesin bizde anneanne on planda ana sinifi gibi kadin :))

  YanıtlaSil
 6. ay ben de diyordum bizim kiz cok fena ve cok hareketli, bitane daha varmis aynisindan Masallah Mira' ya...ya bu kizlari tanistiralim Naz, cok uzak oturuyosunuz ama ortak bi nokta bulalim havalar isininca, sevgiler :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya sorma ya seninki de mi afacan çıktı:) Nasıl oldu bunlar böyle bilmem ki, ben de Samet de çok sakin bebeklermişiz. Tanıştıralım tabii yaza Bostancı sahilde falan buluşalım. Havalar güzelleşsin, aynen. Öpüyorum sizi çok tatlım.

   Sil
 7. Kızınız çok tatlı maşallah Allah bağışlasın. Benim kızım 10 aylık. Anne sütü veriyorum ama sütüm azaldığından, işten max 4-5 ölçek süt ile dönüyorum.Gece de emziriyorum.Ama az olduğundan devam sütü vermem gerekiyor mu? 1yaşından sonra günlük ne kadar süt içmesi gerekli sizce? Siz ne yapıyorsunuz süt meselesini? İnek sütüne geçtiniz mi? Teşekkürler

  YanıtlaSil
 8. Kızınız çok tatlı maşallah Allah bağışlasın. Benim kızım 10 aylık. Anne sütü veriyorum ama sütüm azaldığından, işten max 4-5 ölçek süt ile dönüyorum.Gece de emziriyorum.Ama az olduğundan devam sütü vermem gerekiyor mu? 1yaşından sonra günlük ne kadar süt içmesi gerekli sizce? Siz ne yapıyorsunuz süt meselesini? İnek sütüne geçtiniz mi? Teşekkürler

  YanıtlaSil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)