31 Ocak 2014 Cuma

Miroş'un Uyku Eğitimi

Günaydınlar,

Uykular alındı mı? Bizim alınmadı maalesef, bu Cuma sabahına (-ki bizim için çok önemli bir günken) yataktan kazınarak başladım ne yazık ki. Mira Şimal dün akşam toplamda 1 saat ancak uyumuştur herhalde. Sanırım hasta oluyor. Boğazını tuttu hep, sabah birkaç hapşırık yakaladım, bir de burnu tıkanmış hafif. Gece bir sağa dönüyor, bir sola dönüyor uyanıyor çocuğum. Ev de misafir dolu, 15 tatil nedeniyle gelen görümcem, çocuklar, kayınvalidemler... Özellikle kalın dedim havuza falan girsin çocuklar biz yokken diye, biz uyumadık, onlar da uyuyamadı.  Halbuki ne de alışmıştık uyku eğitimi rutinine, ne rahatlamıştık. Maalesef bu sistematik yöntemler en ufak bir düzen değişikliğinde patlıyor:/Nasıl başladık uyku eğitimine merak edenler vardı, anlatayım.
2014'le beraber bazı kararlar alıp, zaman kaybetmeden bir bir uygulamaya başladım. Bunların en başında da uyku eğitimi geliyordu. Çünkü artık Mira Şimal'i ayakta sallamaktan çok sıkılmıştım. Aşırı hareketli olduğundan yatmak istemeyince kalkıyor, kaçıyor, tekrar ikna edene kadar fenalık geçiriyordum. Yatınca da hemen uyumuyor, ninniler, masallar, benim uykum geliyor o cin gibi bana bakıyordu. Üstelik bu ayakta sallama olayına annem yüzünden 1 gecede alışmış, başta çok kolay geldiği için sevmiştim bile, ama aslında bana kalsa hiç istemiyor ve çok da ilkel buluyordum. Neyse...Bir de emerek uyuma hikayemiz vardı ki; bu kimi zaman çok kolay olsa da kimi zaman süt bittikten sonra da devam eden, bir sağ bir sol derken baydığım, yatırırken çoğu zaman uyanarak sar yeni baştana dönen bir mevzuydu. 

En son yılbaşından sonraki gece 3-5 kere uyanıp, zor uyuttuğumda bende şartel attı! "Tamam" dedim "başlıyorum uyku eğitimine, isterse dünya yansın!" 

Daha hamileyken Kim West yöntemiyle tanışmış ama derinlemesine araştırmamıştım. Bu yöntemin en güzel yanı esnek olması ve ağlatmadan, zorlamadan uyutmaktı. Daha önceki yazımda da bahsetmiştim sıcak ve güvenli bir yöntem olarak gelmişti. Yapacağım tek şey alışabileceği, güzel bir uyku rutini oluşturmaktı. Ve ben de yanında olacaktım.İlk gece çoook zordu aman Allah'ım, ışık açık kendi odasında emzirdim, yatağındaki dönencesinin müziğini açtım, sonra yarı uyanık yatağına koydum, koyduğum anda uyandı. Tekrar yatırmak istedim, piş pişledim, ee yaptım, ayıldı. Güzelce anlattım, bak burası senin yatağın, sen burada uyuyacaksın, ee yapacaksın, güzel rüyalar göreceksin falan... Ninni söyledim, ayağa kalktı, ağladı kucağıma aldım, sustu yatırdım, tekrar aldı hemen almadım biraz bekledim, alıp sakinleştirip tekrar yatırdım, tekrar tekrar tam 8 kere ağladı sakinleştirdim. Sonunda yatmaya ikna oldu, o da benimle ee-huhu demeye başladı, ayaklarıyla, benim ellerimle oynadı, çok komik ve çok tatlıydı. Tam 1 saat 40 dk'da uyudu. Ama uyudu ya dünyalar benim oldu, sanki dünyayı kurtarmışım edasıyla eşimin yanına bir gelişim vardı... Hahah:)

2.gece 1 saat 26 dk'da 2 kere ağlayarak uyudu
3.gece 1 saat 10 dk'da 2 kere ağlayarak uyudu
4.gece 45 dk'da 1 kere ağlayarak (pes etme ağlaması)
6.gece kayın validemler bizde kaldı, yatmaya giderken aklı içeride kaldı, 2 kere kulağımın zarını patlata patlata ağladı, düzeni bozulmuştu 1 saat 20 dk'da zor uyudu.
Sonra yine 1 saate, 40 dakikaya en son 20 dakikalara düştü. Ama işin güzel tarafı bu süreçte gecede 2-4 kez uyanan çocuktan eser kalmadı, en kötü ihtimal 1 kere kalkıyor emip uyuyor, sonra taa sabaha... Tabii sabah 6'da kalkıp 8'e kadar bizle yatakta dönen Miroş da gitti, ne zaman kalkıyorsa emip hooop salona, oyuna. Olsun, gece güzel uyusun da başka şey istemem deyip kalkıyoruz artık. 


Bu arada gece rutinimiz şöyle oldu; Miroş hiçbir zaman erken bebeklik dönemi dahil  gece uykusuna 7-8 gibi saatlerde yatmadı. Bunu en aşağı 10'a çekebildim.  O yüzden ideal saatimiz 22:00'den önce duşunu aldırıyoruz, pijamasını giydirip, salondan babasına "biz uyumaya gidiyoruz"diye el sallayıp ayrılıyoruz.
Koridordaki gece lambasını açıyoruz, odasında dönencesinin müziğini açıyoruz, emziriyorum, yatağına koyuyorum. Tabii hemen dikiliyor ayağa, kuzusunu ya da bebeğini veriyorum. Oynuyor, ee hu hu yapıyoruz. Yatağına pişpiş, patpat yapıyoruz. Ninni söylüyorum, ben sandalyeme oturuyorum. O yatağında takılıyor. Mızıkladıkça haydi uyuyalım, herkes uyudu gibi kısa kısık konuşmalar yapıp, tekrar devam ediyorum pışpış pişpişe. Çok ağlarsa alıp sakinleştirip hemen yatağına bırakıyorum. Ama bu Kim West'in dediği gibi sandalyeyi 3 günde 1 uzaklaştır olayı bize uymadı, odada gidebileceğim son noktaya gittim ama odadan çıkınca çok ağlıyor, buna alışamadık ne yazık ki. Bir de odaya başkası gelince ya da dışarıdaki seslerden çok etkileniyor hemen dikkat dağılıyor. Ne yapalım, babası da uyudu diyoruz, çoğu zaman babasının ışığını bile kapatıyoruz.

Demişlerdi ama hasta olunca, misafir gelince bu düzen alaşağı olur diye, sahiden de öyle oluyor. Öğretmek alıştırmak güzel de çocuğun düzeni bozulmayacak hiç. Ama mümkün mü? Değil elbette. Canları sağ olsun.

Sevgiler,
Mira Şimal 14 ay 10 günlük

22 yorum:

 1. Bir yerden başlamak lazım gerçekten ama düzenin en ufak değişiklikten bozulması can sıkıcı :) Biz henüz 3 aylığız ve uyku konusunda tam bir kaos yaşıyoruz ve bu pazartesi bizde başlıyoruz. Sanırım biz biraz erken davranıyoruz ama ne bileyim ağaç yaşken eğilir ya belki olumlu sonuç alırız hemen :) Umarım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum bir yerden ve mümkünse erkenden başlanmalı, bence hiçbir sakınca yok, siz de çok rahat edersiniz önemli olan başlamak, mutlu uykular..;)

   Sil
  2. Uyku eğitimi azcık (!) bebeği ağlatırda anneyide bu kadar ağlatır mı yahu? Şubatın başında başlayacağım eğitime ancak cesaret edip pazar günü başladım ve pazardan beri hiç sallamadık ama kuzumu sık sık ağlattık ve bugün bende de ipler koptu o ağladı ben ağladım. Acaba diyorum bazen bazı şeyleri oluruna mı bırakmalı hani nasıl mutlularsa öyle mi kalmalılar bilemedim. Heralde oğlum daha çok küçük çok acele ettim diye endişeliyim, sanırım annelik sürekli bir suçluluk duygusu hali :) doğru yapıyormuyum ya yanlış yapıyorsam ya ona zara verirsem :)

   Sil
 2. Yazdıkların o kadar tanıdık ki... Benim kuzum 8 aylık oldu. Gündüzleri ayakta sallanarak uyuyordu artık sürekli kaçıyor ve tüm gün toplamda 2 saat anca uyuyor. Geceleri de emerek uyuduğu için her gece sütüm bitmesin diye dua ediyorum. Ben de kendi kendine uyumaya alıştırmak istiyorum ama en ufak ağlamada komşular bebeği niye aglatiyorsun diye sorguya çekiyor resmen. Bu uyku mevzu çok zor gerçekten. İnşallah Mira Şimal'in uykusu en kısa sürede düzene girer de bize de umut olur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorma canım sorma aynen:/ Inşallah uyumayı öğrenirler de biz de bi rahatlarız ya, Buakşam yine emerek uyudu ama sıkmıyorum canımı denemeye devam

   Sil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba nazlihancigim, senden sonra bende başladım uyku eğitimine , sma bir sorun var gibi :( 10 gun oldu evet kendi kendine uyuyor ama benimde sabrımı tuketerek. Yanında sandalyede oturuyorum ara ara kalkıp kontrol ediyor beni orda miyim yoksa gittim mı diye:)sonra başlıyor emziği yere atmaya ben veriyorum o atiyo ışıklar hep acık zaten.bide ben ona sureklı ninni gibi seyler söylüyorum ya da şşşşş gibi sesler , bu sesleri kesince hemen ayağa kalkiyor.ben odada geriliyorum esim salonda;) hani iyi geceler deyip odadan ne zaman çıkacağım bu günler uzak gibi bir yerlerde hata yapıyorum ben galiba.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok canım biz de daha iyi geceler deyip odadan çıkamadık, hala yatağa bıraktığımda ayağa kalkıyor, oyunlar acayip hareketler gerçekten insanın sabrını zorluyor ama ideal uyku saatini kaçırmamanız da çok önemli. zamanla rayına girecek inşallah gerilmeyin

   Sil
 5. Nazlıhancığım uyku eğitimine başladım ben de dün. Ama hesaba katmadığım birşey oldu. Bu kız devamlı beşiğinden tutup kalkıyo ;) 2 ay önce başlamıştık iyi gidiyorduk ama hastalanmıştı, bırakmak zorunda kaldım. Ozaman kalkamıyordu . Daha kolaydı. Şindi emzirdim, öptüm yatağa koydum. Hop kalktıburnuma bip yapıyor birde;) bu aşamada napnak lazım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tatlım Miroş da kalkıyor hatta sarkıyor, şimdilerde bacağını atıp çıkmaya bile çalışıyor, almıyorum biraz ağlıyor kaldırıp bak burası senin yatağın burda yatman lazım deyip bebek yada kuzusunu veriyorum tekrar ee-piş piş yapıp sandalyeme oturuyorum ninni söylüyorum, tekrar kalkarsa aynen tekrarlıyorum alışana kadar ya da pes edene kadar...:(

   Sil
  2. Ah bu cadı kızlar neler çektiriyor bize :) Bizimkisinin uykusu iyi ama uyutana kadar hal kalmıyor (9 aylık oldu). Bir de annem uyutunca çok rahat uyuyor. Ağzım açık kalıyor :) Bende maalesef yapmadığı kalmıyor. Uyumak istemiyor :) Çalışıyorum diye daha mı çok vakit geçirmek istiyor sanırım. Sen bu işi çözdün maşallah. Darısı başımıza. Bu siteyi çok beğendim. Belki biliyorsundur ama paylaşmak istedim
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com.tr/2013/10/1-yas-sonras-icin-uyku-egitimi.html

   Sevgilerimle

   Sil
  3. Ah bu cadı kızlar neler çektiriyor bize :) Bizimkisinin uykusu iyi ama uyutana kadar hal kalmıyor (9 aylık oldu). Bir de annem uyutunca çok rahat uyuyor. Ağzım açık kalıyor :) Bende maalesef yapmadığı kalmıyor. Uyumak istemiyor :) Çalışıyorum diye daha mı çok vakit geçirmek istiyor sanırım. Sen bu işi çözdün maşallah. Darısı başımıza. Bu siteyi çok beğendim. Belki biliyorsundur ama paylaşmak istedim
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com.tr/2013/10/1-yas-sonras-icin-uyku-egitimi.html

   Sevgilerimle

   Sil
  4. Valla tam çözdüm denemez Gözdecim ya Miroş da uyuyana kadar fenalık geçiriyorum, çok enerjik gidiyorum odaya, salona pestilim çıkmış dönüyorum, azıcık tivibudan film falan bakayım diyorum ilk 15 dksında hoop uyuyup kalıyorum. Aynen çalıştığımız için maksimum faydalanmak, zaman geçirmek istiyorlar, e bi bakıma haklılar da ama biz de haklıyız be canım, bebek dediğin uyur, savaşacağımız günler de olacak şimdi bari uyusalar adam gibi saatinde.:) Sizinki kaçta yatıyor?
   O siteyi uzun zamandır takip ediyorum bu yazıyı da araştırırken okumuştum, çok güzeldir. Öpüyorum çok sağol tatlım

   Sil
 6. Bu çabaların mutlaka sonuç verecek canım. 1 Yaşından sonra uyku eğitimi meşakkatli iş. Ama sabır. . Ben 20:00 de geliyorum eve. 21:00 e doğru odasına gidiyoruz. 22:00- 22:30 da uyumuş oluyor genellikle. Bazen hemen uyuyup şaşırtıyor beni. Bazen baş edemeyip birlikte yatıyorum, maalesef bende uyuyorum. Akşamdan bir şey anlamadan sabah hop tekrar işe git :) Kafaya koydum uyku eğitimine başlayacağım dedim, 2 gündür çabucak uyuyor sıpa :) Başlayamadım öle olunca, kıyamadım ağlamasına. İnsan sinirleniyor, bazen çaresiz oluyor ama asla yansıtmamaya çalışıyorum gerginliğimi. Yapacak bir şey yok. Öle ya da böyle büyüyecekler canım. Şu uyku işini çözdük mü tamamdır. Ha gayret :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah, valla ciddi zormuş. Senin için de gün hemen bitiyordur hiç dinlenemeden, ben de 7'de geliyorum 10'a kadar takılıyoruz beraber, son demde odasına götürüyorum işte. Neyse aynen dediğin gibi öyle böyle büyüyecekler, gerilmeye gerek yok.

   Sil
  2. Nazlıhancığım işe gelir gelmez sana yazıyorum. Çok moralim bozuk. Dün uyku eğitimine başladım. O kalktı ben yatırdım. Her yatırdığımda daha çok ağladı, hırs yaptı. En sonunda kustu :( offff offff :(

   Sil
  3. Tatlım benim canını niye sıkıyorsun, bence doğru zaman değildir, kusması tepki göstermesi tabii, ilgi çekip vazgeçirmeye çalışıyor seni. Bence bir süre sonra tekrar dene, şimdilik hepten kızdırıp, üzme bıdığı. Öğrenecek elbet, sen de üzülme. Öpüyorum sizi.

   Sil
  4. Çok teşekkürler canım. İyi ki varsın. Biraz zaman geçsin bu sefer babasına deneteceğim. Belki onda meme olmadığından işe yarar :) hehe..
   Çok öpüyorum tatlım

   Sevgiler

   Sil
 7. Merhaba Nazlıhan. Kızın ve sen çok tatlısınız maşallah. Allah ayırmasın. Bende senin gibi çalışan anneyim. Kızıma annem bakıyor. 7 aylık şuanda. İşten eve gelince beni çok iyi karşılıyor. Boynuma sarılıyor. Çok tatlı. Ama annemle ikimiz bir ortamda olduğumuzda annemi istiyor, ona cilveler yapıyor. Ben annem için seviniyorum.. Ama içten içe üzülüyorum kızım bana düşkün olmayacak diye :( Siz de çalıştığınız için fikrinizi almak istedim. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sümeyye merhaba, çook teşekkür ederiz. Amiiin. Maşallah kızına da, yeni mi başladın çalışmaya. Annenle uyumlu olması, onu sevmesi çok güzel, bu dönem öyledir bir zaman sonra tamamen anneci olur, bir ara babaya yönelir. Her gün huyları değişiyor, takılma bence. Mira Şimal ben eve gelince yapışıyor ama ya meme ya savaş içindeyiz, bir tek benle kuduruyor, saç çekme, tepinme, taklalar, atlama zıplama, eşekçilik ne ararsan, bana kilit hep ben de çok yoruluyorum. Ama babayı, dedeyi, babanneyi de çok seviyor. Çocuklar sevgiyi görüp karşılığını veriyor hiç merak etme.
   Sevgiler,

   Sil
 8. Merhaba benim kızım 1 yaşında bir kaç kere denedim uyku eğitimini ama olmadı. Bende sallayarak uyutuyorum. Artık cok ağırlasti ayaklarım ağrıyor. Gecede 5 kere falan uyaniyor.Napıyım bilmiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Sizin uyku düzeninde bozulmuş ama lütfen ne yapmam lazım yardimci olun. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnanın bir çok yöntem var ama en doğrusu sizin çocuğunuz için en uygun olanı. Sleep Lady diye bir kitap var Türkçesi de İyi Uykular Tatlı Rüyalar: http://www.gunyayincilik.com/gunyayin/kitaplarimiz/sleep-lady-iyi-uykular-tatli-ruyalar-yeni-kitap

   Belki faydalanabilirsiniz, sevgiler, kolay gelsin:)

   Sil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)