6 Ocak 2014 Pazartesi

Bugünlerde Mira Şimal


Ah bebeğim bugün kapıdan çıkarken baya ciddi ağladı, aklı erdikçe sabah işe gittiğime daha bir içerleniyor. Asansör beklerken hala sesi geliyordu, içim koptu, içeri koşup sarılmak istedim, düğmeye basamadım bi süre, o derece yani, ama yok dedim sonra alışmamız lazım, otoparktan çıkınca aradım hemen, susmuştu Allah'tan. Mira Şimal'in en sevdiğim özelliklerinden biri de bu; çabuk avunuyor. Hani kitabın nerede senin aa bak burdaymış falan diyorsun, unutuveriyor safım. Bi önceki postumda bahsetmiştim ya, ben de nelere üzülüyorum, kızıyorum falan hemen unutuveriyorum. Anası kılıklıymışsa o da demek. Olsun, olsun böyle daha güzel. 


Ay kuzum ya, neyse güzel şeylerden bahsedeyim biraz. Mira Şimal'le uyku eğitimine başladık. Dün gece 4.geceydi, yaklaşık 45 dk'da kendi yatağında kendi başına uyudu. Şimdi bilmeyenler için söyleyeyim ben hala Mira Şimal'i emzirerek ya da sallayıp ninni söyleyerek uyutuyordum. O yüzden kendi başına uyuması cidden mucize gibi geliyor. Detayları daha sonra başka bir postta anlatacağım, biraz daha görelim önümüzü ama şu kadarını söyleyeyim, bir sürü uyku eğitimi methodu var biliyorsunuz, çocuğunuzun durumuna, ayına, alışkanlıklarına, sağlığına göre araştırıp, bebeğinize ve kendinize en uygun olan uyku eğitimini bir an önce vermeniz. Önemli olan iradeli olmak ve süreci devam ettirmek. Bunun için de kendinde o gücü, cesareti bulmak. Ben doğumdan beri araşıtırıyorum da ancak karar verebildim.Şuan uyguladığım yöntem Kim West yöntemi. Kim West nasıl bir yöntem Uykusuz Anneler güzel açıklamış aslında. Bu yöntemin en güzel tarafı ağlatmadan ve zorlamadan uyutmak. Bana en sıcak ve güven duygusunu hissettiren yöntem bu gibi geldi. Bu konuda pek çok kitap var ama Kim West'in "Good Night Sleep Tight" isimli kapsamlı kitabının güncellenmiş çevirisi çok yakında Gün Yayıncılık etiketiyle raflarda olacak. Sadece uyku eğitimi değil, uyku problemlerinin arka planındaki asıl sebeplerin de (reflü, diş çıkarma, sütten kesilme v.b.) derinlemesine işlendiği bir kitap geliyor. Ben de heyecanla bekliyorum. Bu haberi de ilk siz duyuyorsunuz;)

Yemeklerini de artık kendi yemek istiyor Mira Şimal, daha önce de bahsetmiştim, eline kaşık veriyoruz o da almaya çalışıyor biz yedirirken diyordum. Ama artık kontrolü yavaş yavaş kendisine bırakıyoruz. Onu yemiyor, bunu yemiyor diye üzülürken Yılbaşı Çekilişimde hediye ettiğim kitaplardan biri "O Tabak Bitecek mi?" yi okumaya başladım ben de, Allahım neden daha önce başlamadım bu yönteme, okudukça kafamı dağlara taşlara vuruyorum. Katı gıdaya geçeli 7 aydan fazla oldu, hep üzüldüm, hep az yiyor, onu yemiyor, bunu yemiyor diye paraladım kendimi. Tek avuntum hala anne sütü alıyor olması oldu. Ancak keşke önceden keşfetseydim Baby Led Weaning olayını! Baby Led Weaning tüm efsaneleri unutturuyor ve beslenme konusundaki tüm tabuları yıkıyor."Püreyle beslenmeye hayır!" sloganıyla Gün Yayıncılık'tan çıkan kitap, bebeğin kendi kendini beslemesi esas alınıyor. Aslında yıllardan beri annelerin uyguladığı ama birbirlerinden sakladıkları bir yöntem Baby Led Weaning. Sanki annenin tembelliğiymiş, bebeğe özel yemek hazırlamıyormuş gibi görünmesinler diye birbirleriyle çok paylaşmadıkları bir yöntemmiş.Olay şu; bebeğin katı gıdaya başlamasından itibaren ona uygun yiyecekleri eline vererek beslenmesini sağlamak. Hani bir ara blogda da sorup araştırdığım fingerfood olayı işte! Püreleri, mamaları hazırlayıp kaşıkla beslemek yerine, doğru besinleri bebeğin eline vererek hem keşfetmesini, hem yemek yemeği öğrenmesini, hem kendine güvenini kazanmasını sağlamak. Tabii ortalığın pislenmesi gibi dezavantajları da var ama daha sayamadığım bir sürü avantajının yanında bu devede kulak kalır! Bu konuyu derinlemesine anlatacağım. Ama ilginizi çektiyse bir an önce edinin bu kitabı!


Mira Şimal bugünlerde kendi başına oyun kurmaya başladı. Babasının aldığı çay takımıyla oyuncuktan hüüp diye çay içiyor, hayvancıklarına yemek yediriyor, arabayla dütdüt yapıp geziyor, bebeklerini bir yerlerden atlatıyor falan. Şarkı söylüyor, mırıl mırıl anlatıyor. Deli gibi bizi taklit ediyor, söylediklerimizi yaptıklarımızı... Konuşmalarımızdan bildiği kelimeleri cımbızla çekip onunla ilgili tepki veriyor. Mesela "aa o yoldan gitme çok köpek var" derken "hov hov" yapıyor. Ya da "Bu yol nereye çıkıyor Allah Allah" dedin mesela, hemen "alleallah"ı yapıştırıyor:)

Çok ilginç dans figürleri geliştirdi. Müzik kulağı çok iyi, saçma bir yerde bile müzik duysa hemen oynamaya başlıyor çingenem. Youtube'da belki bir çoğunuzun bildiği bir kanal var biz yeni öğrendik. Youtube, özellikle Duck Tv, bizim zor zamanlardaki kurtarıcılarımız, bilhassa ki yolda! Tabii ki tavsiye etmiyorum, kimse tavsiye etmez ama hepimiz zaman zaman izletiyoruz bir şeyler çocuklarımıza, itiraf edelim. En azından faydalı şeyler izlesin diye de çırpınıyoruz elbette. İşte bu kanal da onlardan biri "Super Simple Songs" Bildiğimiz şarkılar, güzel grafikli klipler, eğitici ve eğlendirici... Biz çok sevdik, bir sürü şarkı var gerçi İngilizce ama olsun, kulağı aşina olsun:)

Geçen hafta fuarda tanıştığım MyGym 'in Buyaka'daki aktivite merkezine götürdüm Mira Şimal'i. Arkadaşlarının arasında nasıl olacak, jimnastik yeteneği nasıl, vücudunu nasıl kullanıyor, bunları yaparken hisleri neler, eğlenir mi diye... Deneme dersine girdik.


MyGym cidden çok güzel bir alan, her yer minderlerle kaplı, merdivenler bile... Çocuğun zarar verebileceği, çocuğa zarar verebilecek hiçbir şey yok ortamda, her şey düşünülmüş, ekip çok güler yüzlü ve işini biliyor, her şey profesyonelce görünüyor. Tabii bunu tek dersten anlamak mümkün değil, ilk bakıştaki izlenimim bu. Derse gelenler genelde Avrupalı gibilerdi, yani biri çocuğuyla Almanca konuşuyor, biri kocasıyla İngilizce, anlamadım, herhalde bunlar bu konuda da bizden daha bilinçliler...:P Neyse dedikodu yapmayayım, kimsenin çocuğuyla kıyaslama da yapmayayım ama diğer çocuklar eğitmenler hareketleri yaptırırken ağlayıp, anne isterken bizimki bildiğin gülüyor kih kih. Herkese mavi boncuk durumu, şebek! Başkasının hareket yapmasını beklemeden kendi dünyasında takılıyor, oyuncaklara, duvar resimlerine bakıp "a-aaa" diyor, müziğe eşlik ediyor, dans ediyor falan. Bi havalar bi havalar sanki aylardır oradaymış da hepsini zaten yapıyormuş gibi...


Ders şöyle ilerledi, ilkin yerde bağdaş kurup oturuldu ebeveynlerle birlikte, el çırpma, şarkılara eşlik etme...Sonra minderde ısınma hareketleri, bacaklar, kollar, ardından düz takla, ters takla... Sonra ortadaki alanda havadan sarkan halatlara merdiven bağlanıp alta minder konuldu, orada asılı kalma (tabii eğitmenler ellerinden tutuyor, biri de altta bekliyor.)


Kukalara halka takmaca oynandı. Serbest zamanda çocuklar özgürce koşturdu, zıplama minderi, içinden geçilen tüneller... Ardından salıncak keyfi, top havuzu, en son kukla gösterisiyle bitirdiler. Çok keyifli bir dersti ama fiyatlar ciddi çok yüksek. Bilmiyorum çok param olsa götürür müyüm ama aylık 900 lira gibi bir rakam galiba... Tam emin değilim merak eden varsa buradan ulaşabilirsiniz.


Mira Şimal'in 2.Yılbaşısı da çok güzel geçti. Çekilişten dolayı paylaşamamıştım.


Evde giydirip çekim yapayım dedim, tabii bütün çekim materyallerini parçalamaya başlayınca çekim bi çikolataya mal oldu bana. İlk defa kendi ellerimle çikolata verdim. :(


Elbise: Pretty Ruffle Yılbaşı Koleksiyonu'ndan

Yılbaşında amcamlarlaydık, ailemizle çok güzel yemek yedik, Miroş'un türlü şaklabanlıklarıyla eğlendik. O uyuyunca da tombala parti yaptık. Ee çocukla yılbaşı böyle...

Yalnız değişim nasıl?
Miroşun büyümesi, benim incelmem...:) Hahaha, nicelereee nicelere...

Bu arada hala devam ediyor mu bilmiyorum ama Hello Baby'de acayip kış indirimi vardı, çok cici şeyler aldım %50'ye... Şimdiden seneye kışın dolabını bile düzebilirsiniz.Ay ne çok şey birikmiş, yine çok uzun bir post oldu, okuyabilenlere Allah'tan göz sağlığı diliyorum.:)
Hepiniz için tekrar tekrar mutlu seneler! Çocuklarımızla, sağlıkla, güzelliklerle...


20 yorum:

 1. Selam Naz Anne, yine çok sevimli bir yazı yazmışsın.
  Ağzına ve yüreğine sağlık...

  En kısa zamanda uyku düzeni ile ilgili bilgileri bekliyorum.
  Birazcık armut piş ağzıma düş çülerdenim malesef, iyi ki varsın. : )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sağol tatlım, bir selamınızı almak, okuduğunuzu bilmek öyle güzel ki...
   İnşallah bir 15 gün sonra bu konuda yazacaklarım epey birikmiş olur:)
   Teşekkür ediyorum, ne demek, faydalanılsın diye yazıyorum zaten.
   Sevgiler, öpüyorum ikinizi de.

   Sil
 2. su gibi okudum yazınızı.benim gibi meraklı bir anne için bulunmaz fırsat.mira şimal pek tatlı maşallah.oğlum şuan diş çıkarıyor ve biz biraz zorlanıyoruz.müziği çok sevdiği için "süper simple songs'u hemen inceledim.güzel şarkılar varmış,teşekkürler.mygym için başlama ayı veya yaşı var mı birde?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay harika, çoook teşekkürler:)
   Rica ederim, Mygym 6 haftadan itibaren bebeklerin aylarına, yaşlarına uygun aktiviteler hazırlıyor. Ama hangi merkezlerinde programlar nasıl bilmiyorum. Sitesinden bakıp size en yakın olanından bilgi alabilirsiniz:) Sevgiler.

   Sil
 3. canım yine çok yararlı bir post olmuş...yemek ve uyku...en önemli iki durum. uyku eğitiminde inşallah hep başarılı gidersin , diş çıkarma döneminde yenik düşme durumu olabiliyormuş, izlenimlerini merakla bekliyoruz. yemek yöntemlerini de merak ettim, gerçi ben de ipeğin eline çoğu zaman kendisi yesin diye bişeyler veriyorum. ne diyeyim başarılarının devamını diliyorum :)) (leyla)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle yemek ve uyku problemi olmasa 5 çocuk yapılır yani o derece:) Evet, diş çıkarma, hastalık, ateş vs. gibi ekstrem durumlarda düzen-program alaşağı oluyor. Gerçi şuan üstten 3.dişimiz geliyor ama diğerleri gibi çok yormadan çıkarırsa sıkıntı olmaz. Ben asıl azılardan korkuyorum onlara biraz daha zaman var galiba. Yemek olayı da tamamen çocuğa kontrolü bırakmak, belli bir süre sonra çocuk önüne gelenlerden ihtiyacı olanı ayırt ediyor ve yiyormuş hatta hastayken portakal mandalina, kabızken kayısı falan tercih edenler, bunların örnekleri var... İnanılmaz gibi ama gerçek, inşallah. :)

   Sil
 4. Tam da Neva DUru ' yu uyarmak uzereydim elinle yeme diye bosverdim ;) yeter ki yesin dedim :) harika bir yazi olmuş .. İstanbul' u yalniz çocuğum için isterdim gerçekten sosyal faaliyetler güzel..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de sal gitsin, düşünsene 8 çocuklu falan olduğumuzu hangi birine yetişeceksin. Zaten bu kendi kendini besleme yöntemi çok çocuklu anneler tarafından doğal olarak bulunmuş:) Ciddi ama kitapta yazıyor hahah çok komik ya:) İstanbul güzel, imkanlar çok da bireysel imkanlara da bakıyor, kendi araban olacak, sürebileceksin İstanbul trafiğinde, cebinde baya baya paran olacak, bol bol zamanın olacak, yanında da bir yardımcın varsa oh yapamayacağın aktivite yok!:)

   Sil
  2. Nazlıcıgım aynen katılıyorum sana:)

   Sil
 5. Eline sağlık canım. Çok yararlı bir yazı olmuş yine. Uyku eğitimi benim de boynumu büken bir konuydu. Doğumdan önce ve sonra o kadar kitap okuyup araştırdım. Bir sürü yöntem denedim. Ferberı bile denedim ağlamasına dayandım. Ama becerememiştim.Kim west in yazarıyla da mailleşmiştim. En son Kundak diye bir firmadan Pınar hn ile görüştüm ve başardım kendi kendine uyutmayı. Şöyle yaptım. Beşiğine koyup başında oturdum. Gerekirse karnını okşadım.Poposunu pışpışladım. Biraz ağladı :( ama yanında olduğumdan psikolojik etkilenmez diye içim rahattı. Beşikte yapmadığı akrobatik hareket kalmadı. Ama uyudu :)2 gün bunu başardım. Sonra hasta olduğundan ara verdim. Şimdi yine başlayacağım. Yazın da tam denk geldi.Bakalım başarılı olurum inşallah. Ama onun zorlanmasını içim el vermiyor :( Şuanda yeme problemimiz yok. Henüz yürümediğinden de koşturmuyorum :) Ama önerdiğin kitabı alacağım. Senin bilgilendirici postlarını okumak çok güzel.Mira Şimal çok tatlı olmuş. Nasıl büyüdü bıdık ya :) İkinize de Sevgiler Gözde

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler tatlım. Öyle bu yöntem en doğalı gibi senin yaptığın gibi işte aslında. Tekrar başarabilirsiniz, önemli olan zaten çocuğa bir uyku rutini oluşturabilmek, bir alışkanlık kazandırabilmek. Benim de bunu başarırsam bir sonraki hedefim uyku saatini aşağı çekmek, Miroş doğduğundan beri hiç erken yatmadı, en erken 10! Bu işin en zor kısmı, uykuyu sevmiyor, gündüz uyusa neyse gündüz de toplam 1,5- 2 saat uyuyor. Kitaba bir ön önce başla, dönüp dönüp okuyabileceğin bir kitap zaten, renkli kalemlerle çiziyorum ben şimdi üstünü, notlarımı paylaşacağım. Ay canım benim, sizin de okuduğunuzu bilmek çok güzel, ben de sizi çok öpüyorum. Sevgiler bizden:)

   Sil
  2. Nazlıhancığım merhaba, nasıl gidiyor uyku eğitimi? meraktayım :)

   Gözde

   Sil
  3. Bugün 7.gece olacak umarım iyi gidiyordur bilmiyorum ki😳 2 gece önce biraz düzen bozuldu babanneleri buradaydı 45 dkya düşmüşken 1saat 10 dk sürdü uyutmam boşuna demiyorlar düzen bozacak birşey olmaması lazım diye galiba. :( dün gece de sapıttı anlatıcam

   Sil
 6. Nazlıhan hanım merhaba, blogunuzu uzun zamandır takip ediyorum. Benim de 7 aylık bir oğlum var. Uzun zamandır araştırıyorum uyku eğitimini. Tracy Hogg okudum. Yatır kaldır içime sinmemişti, hazır da değildim sanırım. Oğlumun kilosu da pek uygun değil bunun için. 6 aylık olduğunda kim west yöntemini uyguladım. Kitabını okumadım ama internetteki bilgiler ve önceki okuduklarımla yola çıktım. Başlangıçta her şey rüya gibiydi. Malesef bir kaç gün arayla eve gelen giden çok oldu ve gece uyandığında da emzirdim. Bu yanlışlar yüzünden 2 haftadır geceleri saat başı kalkıp emziriyorum. Gerçekten çok dikkat etmek gerekiyor. Tekrar denemek istiyorum. 1 ay sonra gündüzleri anneannesinde kalacak. Gündüz uykuya daha zor dalıyordu. Gündüz anneannesinin evinde gece bizim evde biraz karışık olacak gibi. Deneyimlerinizi merak ediyorum. Umarım başarırız. Deliksiz uykular diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum öncelikle takibin için Gül:)
   Evet düzenin hiç değişmemesi gerekiyor bizim de eve gelip gidenlerle bozuldu ama başa dönüp devam ettim şimdi kimseyi çağıramıyorum. Ama uyuduğunda hala eski düzendeki gibi 2-3 kere kalkıyor en fazla. Gündüz uykuları bu düzenin içine dahil olamıyor pek zaten, evde de olsa çok farketmez diye düşünüyorum. Detaylı bir post yapacağım bu konu için. Hepimize deliksiz uykular, oğlunuza ve size sevgiler...

   Sil
 7. merhaba nazlıhancım:)
  uzun zamandır yazmak istedim ancak fırsat bulabildim.
  ben asyaya uyku eğitimini çok erken vermeye çalıştım diyeyim:)
  çook okudum araştırdım kendımıze göre bişiler yapmaya gayret ettim.
  şu meşhur 40 mız çıktıktan sonra 41. akşamımızdan ıtıbaren her akşam 8 de yıkadım gıydırdım emzırdım ve kucagımda pışpışladım çünkü çok küçüktü o zamanlar. 9 civarı pışpışlamaya başladım karanlık odada (bu bence önemli gece oldugunu öğrenıyorlar) uyuması çok geç oluyordu ilk zamanlar gece 12 yı buluyor bazen gecıyordum ama çok önemsemedım çünkü çok küçüktü zorlamadım 3 aylık oldugunda artık uykuya dalma saatlerı azalmaya başladı ve 4 aylık oldugunda artık 9 da uyuyordu bu benım ıcın yeterlıydı cunku calısıyoruz en uygun saat 9 du. 4. ayına girdıgınde biz bunu başardık:)
  şu an asya 1 yaşında ve her akşam yemeğini yer banyosunu yapar gıyınır babasını öper anneyle odasına gıder emer sızma noktasında anne senı sevıyorum bebegım ıyı uykular der yatagına yatırır:) 10 - 15dk kdr yanında dururum karnını saçını okşarım poposunu pışpışlarım uyur.
  sabahlarıda 7.30 - 8 arası uyanır.
  gece bazen kalkar emzıgını verırım poposunu pışpışlarım dalar yıne.
  annelere fıkır olabılır dıye ayrıntılı yazmaya çalıştım.
  bence tek kıtaplara bağlı kalınmamalı onlar bıze fıkır vermeli kendı melegımızı tanıyıp ona gore bısıler gelıstırıp uygulamalıyız.
  sevgıler :)
  ilknur


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle her çocuğa bu yöntemler uyacak ya da uydurmak zorundayız diye bir şart yok zaten, sonuçta anneler melekleri için her zaman daha iyisini bilir ve hissederler, annelik içgüdülerimize güvenmeli ve ona göre, çocuğumuza göre bir düzen kurmalıyız. En doğrusunu yapmışsın ve çok güzel bir düzen oturtmuşsun, tebrik ediyorum. Umarım bizler de başarabiliriz senin gibi. Minik Asya'yı ve seni öpüyorum.

   Sil
  2. Süpersiniz. Benimde kızım 9 aylık. Bende sizin gibi çok çabaladım. Önceleri yani ilk 3 ay koynumda yatırdım. Uyuyunca babası alıp beşiğine koyuyordu. Şimdi de erken yatıyor,Ama henüz tek başına uyuyamıyor. Oda olcak inş. Bende yüuykudan önce banyo yaptırmak çok istiyorum. Yazın yaptırıyordum. Ama artık kış, odası soğuk oluyor diye ananesi ve babası bırakmıyor. 2 ye 1 im yani ;) Banyo şart mı sizce?

   Teşekkürler

   Sil
  3. İnşallah olacak tabii ki, banyo konusunda; aslında banyo yaptır yatır hele ki saçları uzadıktan sonra çok zor oluyor, soğukken hepten zor. Şart diye bir şey yok bence, biz de 2 günde bir yaptırıyoruz şuan, gün içinde belden aşağı yıkanıyor zaten malum.

   Sil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)