16 Aralık 2013 Pazartesi

İBS Anne Bebek Çocuk Fuarı'nın Ardından13-14-15 Aralık tarihlerinde gerçekleşen "Yılın en trend anne bebek çocuk fuarı" olarak lanse edilen İBS Anne Bebek Çocuk Fuarı'na Cumartesi günü gidip sizler için karış karış gezdim.

400'e yakın firmanın katılımıyla gerçekleşen fuar sandığımdan hareketli ve eğlenceliydi. Katılımcı firmaların birbirinden özenli hazırlanan standları, genel ve stand özelinde yapılan etkinlikler, çocuklar için aktiviteler, dans gösterileri, showlar, hamile yogasına kadar pek çok farklı etkinlikle şenlik yeri gibiydi. 


Anne bebek ve çocuk sektöründe (bu kelimeyi de hiç sevmiyorum ama, gerçekçi olmak lazım, evet, bu bir sektör) bildiğimiz markaları daha yakından tanımak, yeni markalar keşfetmek oldukça etkin bir fuardı. Fakat amaç doğrudan alışverişse, nayn, yanlış yerdesiniz. Yani anında alışveriş yapmak isteyen son tüketiciye pek hitap etmiyor. Çünkü firmalar fuara resmen göstermelik ürün getirmişler, ne baktıysam bulamadım, ama yok değil tabii, orada yok! Bu yüzden sizi ya bir satış noktasına ya da online alışveriş sitesine yönlendiriyorlar. Gelgelelim ben oradan çıkarken elimde bir tek dişfırçası-macunu seti vardı Mira Şimal için. Neyse Allah'tan büyük değil de anne bana ne aldın diye sormadı gidince:)) Hatta bir arkadaşım aradı, "güzelse biz de geleceğiz hem puset falan bakarız dedik" diye, "yok gelmeyin bence, siz yine bebek marketlerine gidin" dedim. Çünkü cidden ürün gamı çok olan firmaları geçin, az olanlar bile çok az ürün sergileyip, satıyorlardı. Ee tabi onları da anlamak lazım, 3 günlük bir fuar ve amaç satış yapmaktan ziyade tanıtım, reklam yapmak. Alan kısıtlı, hangi birini koysunlar, kendilerini en çok ifade eden ürünleri koymuşlar ama ürünün başka bir modelini, numarasını, seçeneğini istediğinizde ellerinde yok. Neyse nihayetinde başta söylediğim gibi tanıtım ve hatta network açısından oldukça verimli bir fuardı. Hemen hemen her stand çekiliş yaparak data topluyordu, herkes amaca yönelik çalışıyordu yani. Günler de harika olmuş, Cuma, Cumartesi, Pazar, tam gezilecek zaman. Konumun da Harbiye'de ICC'de olması büyük bir artı. Peki ben neler yaptım?

Herhaftalık ve üzerine çalıştığım bir portal projesi için bol bol gezdim.
Şimdi ben susayım fotoğraflar konuşsun:)Çocukluk dostum Yumoş'u bulmuşken fotoğraf çekilmeden olmazdı. Hatırlar mısınız eskiden çoook kiloluk deterjan aldığımızda mı ne Yumoş veriyorlardı, işte onlardan bende 3-4 tane vardı galiba, Yumoş çiftliği kurmuştum resmen, amma seviyordum. Hala da seviyorum. Mira Şimal'in giysi ve nevresim takımlarında da Yumoş kullanıyorum.


Ee bir de Omo & Yumoş'un iphone uygulamasına dahil olmuşum sevmem mi, hepten severim. Bebeğim & Ben uygulamasını indirenler parmak kaldırsın! Uygulamayı indirdikten sonra Eğitim bölümüne geliyorsunuz, Anneler Konuşuyor'a tıklayıp konuları dinlerken benim cırtlak sesimle de karşılaşınca şaşırmayın:) "diring ding dıng ding" diye tatlı bir müziğin ardından "Nazlıhan, 1 yaşında Mira Şimal'in annesi" diyor ve ben bıkbık anlatıyorum, dinleyin, çocuktan vazgeçebilirsiniz o derece isyankarım, niye öyleysem o gün, değişken anne ruh hali işte.


Hadi fuara dönelim,
Kim korkar böyle dişçiden, çocuk diş kliniği standı, harika bir fikir değil mi?
Fotoğrafta güzel çıkmamış ama gördüğüm en şık standlardan biriydi, bilin bakalım ne standı? Tabii ki bir sanatçı standı, bebek & doğum fotoğrafçısı birine aitti. Eee, göz, zevk...Standına da yansıyacak tabii. (Aman bu fotoyu görmesin, ne ironik ama) 


Ya bu adamı niye çok seviyorum bilmiyorum ama baya seviyorum yani, akademisi de çok başarılı. Mira Şimal çok esnek gerçi her bebek esnek bu zamanlarında da, bu esnekliği kaybetmeden bir baleye, jimnastiğe yazdırsak mı acaba? diye düşünmeden edemiyorum. Her kızın hayalidir ya... Ben de bir kızım olursa...diyordum, ay olsun mu baleci ya?


Tavsiye Meleği'nden bir önceki postumda da bahsetmiştim, fuarda da buldum onları, Allahım plastik bardaklara bile melek kanadı yapmışlar ya, çok tatlılar. Tarçınlı su ikram ettiler bir de çekilişte melek kurabiye de kazandım, tatlılıktan ölecekler ya:) Yarın bir etkinliklerine davet edildim, gideyim, anlatırım.


Hassas Anne Ece Kumkale'yle biraraya geldim, daha önce bir ek gıda eğitiminde tanışmıştık, nasıl şirin kadın, nasıl güleç, onu keşfetmediyseniz ve takip etmiyorsanız hala çok şey kaçırıyorsunuz. 


Yine çok şeker biriyle tanıştım, Sofi Maya'nın kurucusu Aslıhan. Bazı ihtiyaçların ancak anne olduktan sonra anlaşıldığından yola çıkıp kendi markasını yaratmış. Mesela anne olmadan önce ıslak mendil çantasıyla ne işiniz olurdu değil mi, şimdi keşke olsa diyorsunuz. Ee, bakın o zaman, tık:)


Fuardan aklımda kalan en güzel anlar bunlar, daha birçok standa uğradım, bilgi topladım, zaman içerisinde paylaşacağım. Mesela hep merak ettiğim kordon kanıyla ilgili özel bir Kordon Kanı Bankası'ndan uzun uzun bilgi aldım, radyasyon önleyici boyadan tutun, eğitim setlerine, aktivite evlerinden, organizasyon şirketlerine kadar... 

Merak etmeyin, yeri gelince anlatacağım ya da merak edin ya, edin de takipte kalın:)
Sevgiler çokça,

8 yorum:

 1. Siz de çokkk tatlısınız:) Yarın görüşmek üzere:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim:)
   Görüşürüz, hoşçakalın

   Sil
 2. Çok teşekkür ederim. Yeniden karşılaştığımıza sevindim. Sevgiler
  Ece

  YanıtlayınSil
 3. cuma günü ordaydık biz de ,fuar alanı da değişmiş son derece konforluydu üstelik geçen yıla göre oldukça gelişmiş olması sevindirici gerçekten :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, ben geçen sene Cnrdakine gitmiştim onu hiç sevmemiştim. Burası hem nezih hem de verimli olmuş.

   Sil
 4. Paylaşımın için teşekkürler. Bu arada çok güzel görünüyorsun canım. Maşallah kilolar gitmiş.Birşey uyguladın mı? Ben sütüm azalmazsın diye saldım çok fena :)

  Sevgiler
  Gözde

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaa, utandım. Çok teşekkür ediyorum. İnan ki hiçbir şey uygulamadım, çalışmaya başlayınca daha hareketli ve daha düzenli bir hayatım oldu, sanırım onun çokça etkisi var. Halen daha emziriyorum o yüzden diyet de yapmıyorum dediğin gibi.

   Sil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)