24 Ekim 2013 Perşembe

Mira Şimal Yürüyor!

Bayramdan önce Miroş (13 Ekim) ilk adımını attığında heyecanımı facebooktan paylaşmış ve birçok yorum almıştım. Kimi bu duruma çok sevinirken, kimi bizim adımıza üzüldü:) Valla cidden ne yalan söyleyeyim çok sevindim tabii ama biraz da endişeliyim. Malum minik kaşifimiz artık evde ve dışarıdayken aklına esen her yere yürüyerek gidip boyunu aşan işlere kalkışacak, kendine türlü türlü tehlikeler yaratacak, olmadık işler peşinde koşacak:) Oysa ki ne zamandır hayalini kuruyordum ben bu anların, tabii bu endişelerin hiçbirini düşünmeden... Sanırım çocuk gelişiminde ebeveynler hep aynı; gelişim evrelerini bir an önce görme telaşı ve heyecanıyla, o gelişimin hayatlarını ne denli değiştireceğini, nasıl etkileyeceğini ve ne gibi şeylerle karşılaşacaklarını çok düşünmüyorlar. Aslında bu süreç daha hamileyken başlıyor, 1.trimester'dayken 2'yi, 2'deyken 3'ü sonra hemen doğumu bekliyoruz. Bebeğin ilk gelişim aylarında hemen gülümsesin, ses çıkarsın, agu bugu yapsın, sırt üstü yuvarlansın, emeklesin derken hem içinde bulunduğumuz günlerin kıymetini bilemiyoruz hem de gelecek günlerin getireceklerini farkına varamıyoruz.

Mira Şimal 21 Ekim'de yani tam 4 gün önce 11.ayını doldurdu. 18 Ekim'de 3 adım, 21'inde 5 adım, 23'ünde 8 adım derken, dün bir baktık ki bildiğin yürüyor, ardarda tam 12 adım attı minişim. O fındık parmaklarını yere kenetleyip ayakta durmaya başladığından beri gözümüz hep ilk adımı atacağı gündeydi. Şimdiyse poposunu savura savura, o öpmeye doyamadığım, parantez çitos bacaklarını attıra attıra yürüyor. Henüz o anın şaşkınlığından bir videosunu yakalayamasak da daha günler çok inşallah.

Dip not: Çocuklarda yürüme zamanı ortalama 11-14.aylar arası olduğu söyleniyor. Ancak 8.ayında da yürümeye başlayan var 18.ayında da. Bu nedenle endişe edilmemeli. Unutmamalı ki her çocuğun gelişimi bir çok kritere göre değişkenlik gösteriyor. Uzmanlar 15.ayında hiçbir sorun olmadığı halde yürüyemeyen çocukların muayene edilmesini tavsiye etse de yürüyememe problemlerini çoğu zaman motivasyon eksikliğine de bağlayabiliyorlar.

ADIM ÇÖREĞİ

Görsel: Funda Ceyhan'ın blogundan

Adım Çöreği geleneğini yeni öğrendim. İlk fırsatta güzel bir çörek yapıp, yakınlarımızla paylaşmayı düşünüyorum. Hem ilk adım ayakkabısını da beleşe getiririm :P  Şaka bir yana da çok sevdim bu çörek işini.
Öğrendiğim kadarıyla eski Türklerden beri süregelen bu adetimiz şöyleymiş; yürümeye başlayan çocuk için bir çörek yapılır, çöreğin içine de bozuk para konulurmuş. Çörek eş, dost, akrabalarla yenirken bozuk para çıkan kişi bebeğe hediye olarak ayakkabı alırmış.
Ayrıca bu küçük kutlamada bebeğin ayak parmaklarına kurdele bağlanır, oradaki en çevik, en hızlı kişi koşa koşa gelip kurdeleyi kesermiş.
Güzel bir adım çöreği tarifiniz varsa isterim:)

*Bu arada Mira Şimal bayramın ertesi günü hastalanmıştı, şimdi epey iyileşti çok şükür, ilk hastalığımız, ilk yüksek ateş... Hiç içimden gelmiyor ama belki faydam olur diye bu süreçte öğrendiklerimi de 2 satır da olsa yazacağım, bir sonraki postta.

Sevgiler,

9 yorum:

 1. Oy maşallah onun ayakkabısını yesinler
  Artık daha zor günler sizi bekliyor:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İhih:) Çok teşekkürler, valla öyle sanki böhüüüü:/

   Sil
 2. Tebrikler maşallah mira'ya. İlk üç ay sürekli kollamak gerekiyor daha öğrenecekleri çok şey oluyor, fren yapmak dönmek u dönüşü yapmak eğilmek kalkmak vs. Ama sonrası daha rahat.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, doğru bir de onlar var. Şimdi yürürken hafiften eğilip kalkıyor ama henüz tam dengeyi kuramadı.

   Sil
 3. canım gözün aydın,maşallah fıstığıma:)Adım çöreği işinide çok sevdim:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim:) Adım çöreği tarifi daha istediğim gibi bulamadım ama, fikri güzel.:)

   Sil
 4. Adım Çöreği çok güzel bir adetmiş, ilk kez duydum ve şimdiden heyecanlandım bebişime bu çörekten yapmak için Allah izin verirse... Yaparsanız tarifinizi mutlaka bekliyorum

  YanıtlaSil
 5. Merhaba maşallah size ve kızınıza. Yürüteç kullandınız mı? Kaçıncı ayda kollarından tutup yürüme denemeleri yaptırmaya başladınız? Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serpil merhaba, teşekkür ederiz.
   Biz hiç yürüteç kullanmadık, kendim de zararlarını biliyordum, doktorumuz da önermedi. Bilinenin aksine yürüteçler yürümeyi zorlaştırıyor hatta parmak uçlarında yürümesine ve kaslarının zarar görmesine neden oluyor. Üstelik basit gibi görünen ve kötü de sonuçlanabilen bir sürü ev kazalarına da yol açıyor. Aslına bakarsanız annelerinin işini kolaylaştırmasının dışında bilinen hiç bir faydası yok. Yürüme denemeleri de yapmadık, bu konuda özgür bıraktık, kendi kalktı, sıraladı, yürüdü. Tabii hep kontrolümüzdeydi. Ama pek çok markada olan "ilk arabam" tarzında bir ürünümüz vardı onun ciddi faydasını gördük, gidonundan tutup yürümeye çalışıyordu:)

   Sil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)