25 Ekim 2013 Cuma

İlk Hastalık, İlk Mikrop!

Bayram tatilinden dönüşte Mira Şimal ilk defa hastalandı. Doğduğu zaman olduğu fizyolojik sarılığı saymazsak...Artık bayramda birilerinden mi geçti yoksa ne bulursa ağzına soktuğu için yerden mi kaptı bilmiyoruz ama bizi epey korkuttu. "Çocuktur oohooo daha kaç kere hastalanacak" diyenlere hak veriyorum elbette ama ilk defa bu kadar yüksek ateş, mızmızlık olunca haliyle tedirgin oldum. 

O gece normalden erken uyumuştu, şaşırdık. Tabii 2 saat sonra uyandı bir daha uyutabilene aşk olsun. Uyutup yatağa tam koyuyorum 10 dk içinde uyanıyordu. O gece kaç kere yattı kalktı sayamadım. Gündüzki huzursuzluğundan biraz belliydi ama bütün gece ağlaması, uykuya direnmesi, evin içinde dört dönüp uyku sersemliğimi üzerimden atamayışım beni acayip yormuştu. Sabah 6'da mıyklamasını duydum ama kalkmaya halim yoktu, eşime seslendim, çocuğu bi aldı geldi ki çocuk ateş içinde. Zavallım cayır cayır yanıyor. Dudaklar olmuş kıpkırmızı, gözler küçülmüş, sulanmış. İlk defa öyle gördüğüm için çok korktum tabii. O ağlıyor, ben ağlıyorum. 11 aydır ben çocuğumu hiç ağlatmadım, lanet olası mikroplar ağlatıyor diye ağlıyorum ama:( Hemen emzirdim falan ama çocuk ememiyor da, burnu da tıkanmış garibimin. Nefes almakta zorlanıyor. Kalktık hep beraber, Allahtan Cumartesi'ydi. Doktorumuzu aradık, tabii bayram dönüşü bütün randevuları dolu. Kendisiyle konuşamadım bile, not bıraktım arasın diye. Sonra kendimizce çözümler üretmeye başladık.
Tamamen soyduk, ılık duş aldırdık. Tıkalı burnu için okyanus serumu yapıp, aspiratörle çektim. Sonra paranox fitil verdim. Birkaç saat sonra ateşi biraz daha normalleşmişti. Tabii sürekli kulaktan ateş ölçerle ölçüyorduk. 37,5-38'leri görmüştük en fazla.Derken akşam üstü yeniden çıktı. Kalktık hazırlanıp doktora gittik, giderken aradık, bizi bir araya sıkıştırdı. Baktı üst solunum yolllarında, boğazında iltihap var. O da ateş yapmış. Zaten biliyorsunuz ateş vücudun bir mikrop karşısında direndiğini, savaştığını gösteren bir durum. Ciğerleri falan da temiz çıktı çok şükür. Fitil iyi yapmışsınız ama fitili son etapta veriyoruz önce ateş düşürücü şurup dedi. Bizi acile gönderdi, orada yeniden ateşini ölçtüler, 39.1 olmuştu. Bebeğim halsizlikten kırılıyor ama yine de hastanedekileri güldürüyordu. Orada yatırıp, ateş düşürücü verdiler, ateşi düştükten sonra çıktık. Takip eden 2 gün ateş bir çıktı, bir indi. Ateş düşürücü kullanmaya devam ettik. İbufen ve Calpol'ü dönüşümlü kullandık 4 saatte bir. Ama iştahı kesilmişti. Emmek de yemek de istemiyordu. Doktor korkmayın düzelir dedi. 3.günden sonra iştahı biraz açıldı. Şuan tam 1 hafta oldu, epey toparlandı ama burun akıntısı devam ediyor. Halen okyanus serumu kullanıyoruz ara ara. Emerken dik konumda olmasına dikkat ediyorum. Bol sıvı ve bitki çayı vermeye gayret ediyoruz.

Allahım hiçbir çocuğu hasta etmesin, onlara geleceklerine bize gelsin.
Amin.

12 yorum:

 1. Çok geçmiş olsun Mira Şimal'e. Bebeklerimiz ilk hastalandıklarında ne yapacağımızı bilemiyoruz ama onlar çok güçlüler:) Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz gerçekten öyleler, hiç değilse enerjileri, gülümsemeleri bitmiyor.:)

   Sil
 2. amin inşallah.
  benim 2 numaramda hastaydı aynı sizinki gibi.
  cold-mix ve resvis xr burun tıkanıklığına çok iyi geliyor.
  iki çocuğumda da serum fizy. iyi geldiğini görmedim.
  sağlıkla kalın,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. geçmiş olsun size de, söylediklerinizi not aldım. Haklısınız galiba serumun ciddi bir faydasını görmedim sadece kuru burnu yumuşatıp akıtıyor galiba

   Sil
 3. Nazlım, bir kedi annesi olarak seninle herhangi bir tecrübe paylaşamayacağım ama; sen ne güzel bir anne oldun yaa :) dayanamayıp bu fikrimi paylaşmak istedim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslımmm, canımmm. Çok sağol tatlım, eminim sen de çok tatlı bir anne olacaksın ilerde. Benim gibi kedi anneliğinden terfi edeceksin sonuçta:)

   Sil
 4. Çoook geçmiş olsun canım, ipek de hastaydı burun akıntısı filan epey sürdü, artık okyanus suyunu oyuncak yapmıştı eline. ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorma tatlım ya hiç hasta olmasalar keşke de oluyor işte, nasıl da farkında değiller ama değil mi?,:) canlarım...

   Sil
 5. biz de bu hafta hasta olduk, ateşli, iltihaplı.. çok geçmiş olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yapmayın ya, size de çok geçmiş olsun. Umarım şimdi daha iyidir.

   Sil
 6. çok geçmiş olsun:((veeeee kocaman bir aminde benden gelsin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkürler, sağ olun, Allah razı olsun.

   Sil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)