3 Haziran 2013 Pazartesi

Benim Annem Aşırı Uç27 yaşındayım öyle ya da böyle hiçbir olaya karışmadan 2 üniversite bitirdim. Evet lise -üniversite yıllarında kendi ideolojik görüşümü oluşturabilmek için çok araştırdım, okudum hatta bazı partilerin gençlik kollarında bile görev aldım. Ancak katıldığım eylemler üniversite öğrencilerinin okul harçlarının yüksekliği, kiralık evlerin pahalılığını geçmedi. Masum, olaysız, şarkılı, temiz pankartlı eylemlerdi bunlar da. Kendi halimde bir hayat ve siyasi duruşum her zaman oldu ama hiçbir zaman benim gibi düşünmeyenleri aşağılamadım, ötekileştirmedim. Onların düşünce ve inanç özgürlükleri çerçevesindeki sorunlarına da sahip çıktım hatta savundum bile. Her kesimden arkadaşım oldu, hala da var. Çok yakın türbanlı bir arkadaşımın üniversiteye girmeyi nasıl istediğini, bu yüzden omzumda ağladığı zamanları biliyorum. Neyse uzatmayayım ben asker bir ailenin içinde büyüdüm, babam, dedem, dayılarım... Cumhuriyetçi, demokrat ve müslüman. Bunun açılımı ne demek biliyor musunuz? Halkçı ve tüm ülke vatandaşlarının devlet politikasında eşit söz hakkına sahibi olduğu bir anlayış benimseyen ve Allah'a, peygamberlerine, kitaba, meleklerine inanan ve dini vazifelerini yerine getirmeye çalışan bir aile. Yani bayağı aşırı uç değil mi?

Bugün ülkemizde yaşanan direnişin sorumlusu olarak tutulan aşırı uçların suçu; cumhuriyeti savunmak, demokrasiyi savunmak, fikri özgürlükleri savunmak, barışı savunmak, Atatürk'ü savunmak, milli birliği savunmak, milli bayramları savunmak, içeri tıkılan gazetecileri savunmak, halkların kardeşliğini, halkçılığı savunmak, şehitlerimizi savunmak, şehit analarını savunmak, doğayı, insanlığı, beraberliği savunmak! Bir tek dinime amin deniyor da acaba hangi kitapta, hangi dinde kendi halkına zulum yapmak yazıyor? Bu ülke dinle bile yönetiliyor olsa bu ülkenin emniyet güçlerinin görevi halkı korumak değil midir, din adaletinde de bu böyle değil midir? Adı üstünde emniyet! Halkın güvenliği... Hani halk için emniyet, adalet için hizmet! Hangi harfine uyuluyor? Adalete hizmet masum insanları gazla boğmak mı, panzerlerle halkının arasına girmek mi, esnafın malını, kamunun malını yakıp yıkıp, bunu halka mal etmek mi? 

Benim 6 aylık bebeğim var ben meydanlara çıkamadım ama annem Bodrum'da çıktı. Benim annem ben çıkarsam korkar bana kızar sandım. Ama o benden önce attı kendini dışarı. Benim annem siyasetten anlamaz, benim annemin hiçbir partiyle işi olmadı, benim annem başkalarının gazına gelmez, benim annem oraya bizim geleceğimiz, torununun geleceği için oraya çıktı. Daha aydınlık, daha duyarlı, daha barış dolu, doğaya saygılı bir neslin geleceği için oraya çıktı. Benim annem orada 50 yaşında biber gazıyla tanıştı, polisin saldırısıyla tanıştı. Hem de etrafındaki yüzlerce çocukla, turistle, gençle birlikte. Benim annem bayağı bir aşırı uç!

Birileri hala bu olanları görmezden geliyor, başkaları da görmesin diye medyayı susturuyor, onlardan olmadığımız için bizi küçümsüyor gibi bir tavır takınıp hala bu olanları partilere, onların siyasi ideolojilerine bağlıyorlar. Bizi açıkça tehdit ediyor, birlik olmaya çalışan bizi bölmeye çalışıyorlar. Bizi ötekileştirmeye, onlardan olmazsak gömmeye, önce fikirlerimizi, umutlarımızı öldürmeye sonra gerçekten öldürmeye çalışıyorlar. 

Biz halkız, haklıyız, onlar her ne kadar o yumuşak koltuklarınızda bizi baş belası üvey evlat gibi görse de, bizi kendilerine benzeyenlerle tehdit etseler de biz aslında aynı tohumlarız. Sadece kimilerimiz yavaş anlıyor, onlar da er geç anlayacaklar.

Hala biz mi teröristiz, biz mi çapulcuyuz?

Terörist ne demek? Siyasal, dinsel ve-veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere; resmi, yerel ve genel yönetimlere yönelik, baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanımıdır.

Evet içimizde şiddet olduğu doğru, şiddetli bir şekilde barış, özgürlük, kardeşlik ve gerçek demokrasi istiyoruz. Bu yüzden baskı yapıyoruz. 

O zaman doğru, teröristiz!

Çapulcu ne demek?

"kimi kesimlerce en temel toplumsal kurallara bile uyamayan, bir türlü kontrol altına alınamayan insanları aşağılamak için kullanılır."

 Sizin sadece sizin gibi olanları düşünerek koyduğunuz kurallara, yasalara uymak istemiyoruz ve artık bu yüzden gerçekten kontrol edilemeyecek kadar büyüyoruz.

 O zaman doğru, çapulcuyuz! 

1 yorum:

  1. çocuklarımıza bunu borçluyuz.. onlar için, onların daha özgür bir ülkede yaşamaları için durmak yok direnişe devam..

    YanıtlaSil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)