1 Mayıs 2013 Çarşamba

Mira Şimal'in 5.Ayı

Bir sıcak bir soğuk derken Mayıs geldi bile, minik bebeği olan annelerin bu havalarda en büyük sıkıntısı "ne giydirsem, nasıl giydirsem" olsa gerek. Fazla giydirsem pişik, isilik olacak, az giydirsem üşüyüp hasta olacak korkusuyla ne giydireceğimi şaşırdım. Yavrucukların dili de yok ki anlatsın, anne üşüdüm, anne sıcakladım diye...


Geçen ay ilk hastalığımızı da atlattık. Gerçi doktora sorarsan üşütmekten hasta olmaz diyor ama bir sıcak bir soğuk çocuk da sapıtıyor. En güzel dışarı çıkmamak diyeceksiniz ama ona da benim ihtiyacım var. Zaten haftada 1-2 gün dışardayız. Neyse amma dağıttım konuyu. Mira Şimal ilk defa hasta oldu, önce burnu tıkandı sonra öksürükler başladı. Çok telaşe yapmadık hatta kendi soğukkanlılığıma şaşırdım. Sanırım buna epey hazırlamıştım kendimi psikolojik olarak. Hemen okyanus serumu verdim burnunu açmak için aspiratörle çektim günde 5-6 kez tekrarladım. Doktorumuzu arayıp haberdar ettim, hastalığı zirveye geldiğinde geceydi, aradım doktoru, merak etmeyin ateşi çıkmaması için paranox fitil verebilirsiniz, çok ateşlenir, kusma falan olursa gidersiniz acile, endişelenmeyin dedi. O gece biraz zor geçti. Ertesi günü doktorumuza gittik, virütik dedi, pis mikroplar! Bursa'ya yola çıkıyorduk, tamam gidebilirsiniz demeseydi vazgeçecektik ama korkmayın dedi. 3 gün! 3gün sonra Miroşki de hiçbir şey kalmadı ama babamız hastalandı. Hahaha derken 2 gün sonra ben! Bebek milleti çabuk hasta oluyor ama kolay atlatıyor, biz bir olduk aman yarebbim 15 gün ses çatallı, burun tıkanık, ben öyle nezle olmadım kardeşim. Fenalık geldi burnumu çekmekten.5.Ayımızda neler öğrendik, neler yaptık?


 • Mira Şimal artık destekli uzun süre oturabiliyor. Desteksiz de oturuyor tabii ama çok kısa, genelde öne doğru düşüyor zavallım.
 • Emekletme çabalarım şuan için pek sonuç vermiyor çünkü yüzüstü durmaktan hiç hoşlanmıyor. Kollarını bacaklarını çırpıyor ama ileri gidemiyor bebeğim.
 • Tamamen dönmese de sırt üstüyken yüzüstü yatmak için yarıya kadar çok rahat dönüyor.
 • Elleriyle her istediğini yapıyor, yüzümüzü sevmeye başladı, bu inanılmaz güzel bir şey! Özellikle sabahları yüzümüze dokunuyor, makas alır gibi hareketler yapıyor, sıkıyor, bize sevgisini haşin gösteriyor ama olsun.

 • İnanılmaz saç çekiyor, kaptığı elinde kalıyor yeminle, tutam tutam! Ne çektin be Miroşki!
 • Sıkıldığında evde bir sürü olan aynalardan birine gidiyoruz, uçuç hareketlerine, kendini izlemeye bayılıyor, kahkahalar çığlıklar of!
 • 5.ay sonuna doğru ayaklarına ulaşmaya, onları tutmaya başladı şuan (6.aydan 10 gün aldık) ayaklarını ağzına sokuyor:) Acayip komik.
 • Artık dikkat çekmek, uyandığını, uykusunun geldiğini, acıktığını belli etmek için pek çok yöntemi var. Onunla bir süre ilgilenmediğimizde hemen çığlık, numaradan öksürme, eeeh eeeeh diye bağırma numaraları, uykusu geldiğinde kafasını sağ ya da sol yukarı atıp ıh ıh yapmaları... türlü türlü şebeklikler!

 • Uyuması çok karakteristik, başını genelde sol yukarı çevirip boynu ve kısmen sırtı havada kalacak şekilde yatıyor. Öyle saatlerce rahatsız olmadan uyuyor. Doktora sorduk, fizyolojik bebek reflüsü olabilir dedi ama reflünün diğer emareleri yok çok şükür, sanırım öyle huy edindi.
 • Emzik ve biberon asla kabul etmiyor, emzik zaten denemiyorum çok zamandır ama biberona nezle olduğunda ihtiyacımız oldu ne yazık ki o plastik dokudan nefret ediyor. 
 • Hala anne sütü alıyor, doktorumuz 1 ay daha bekleyelim ek gıdaya geçmek için, çünkü şuan gayet iyi görünüyor boyu, kilosu, sağlığı dedi.

9 yorum:

 1. Maşallah Mira'ya, çok sağlıklı ve çokk tatlı görünüyor.
  Maalesef bu havalarda herkes aynı tedirginlikleri yaşıyor sanırım: )

  YanıtlaSil
 2. inanmıyorum ne çabuk geçmiş 5 ay olmuş pambek duru bebeğiyle oturuşuna bayıldım maşallah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anekzura ben de inanamıyorum valla, duru bizim göz bebeğimiz :) ellerine saglik

   Sil
 3. Çocuk doktor tavsoyeniz varmi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz Acıbadem Ataşehir'de Pınar Berik Keskin'e gidiyorduk simdi ayrılıp özel muayenehane açtı. Henüz oraya gitmedik ama seviyoruz Pinar Hanımı. Sitesinden bilgi alabilirsiniz.
   www.pinarberikkeskin.com.tr

   Sil
 4. Maşallah ne kadar tatlı.Allah nazardan saklasın :)Bloğunuzu takibe aldım bana da beklerim.İstanbuldaki farklı mekan ve lezzetlerle ilgil ipaylaşım yapıyorum.Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Büşracım geç oldu biraz ama yanıt vermediğimi yeni farkettim, google+'dan ekledim seni. Harika içerikler var. Ben de yeme-içme üzerine hergunluk.com'da yazıyordum gerçi yine devam edeceğim oraya da beklerim. Sevgiler.

   Sil
 5. aYYYYYYYYYYY MAŞALLAH SİZE.ÇOK TATLISINIZ.KOCAMAN ÖPÜYORUM;)

  YanıtlaSil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)