22 Mayıs 2013 Çarşamba

Mira Şimal 6 Aylık Oldu!


Ne de uzak geliyordu doğduğu zaman bu günlere gelebilmek, özellikle uykusuz, tecrübesiz, telaşlı geçen zor günlerde...6.ayımız doldu dün. Her yeni gün öğrendiklerine bir şeyler katarak, yaptığı türlü şirinliklerle bizi güldürerek, her yeni hareketiyle bizi şaşırtarak, her yeni hecesiyle bizi sevindirerek...


Yarım yaşını doldurdu kızım, çok şükür sağlıkla ve neşe içinde... İlk salıncağımıza da Çanakkale-Karabiga'da bindik. Çok sevdi, halinden belli değil mi?:)


Aman Doktor, Canım Doktor


Dün 6.ay kontrolü için doktorumuzun Ataşehir Deluxia'da yeni taşındığı muayenehanesine gittik. Nefis bir yer yapmış Pınar Hanım, hem çocukların eğlenebileceği oyun alanları hem annelerin rahat edebileceği bakım odası düşünerek çok güzel bir muayenehane hazırlamış.Fakat biraz sıkıntılar var, otopark problemi gibi, zorunlu vale gibi, yerinin arabasız ulaşılamaması gibi ve tabii ücretleri gibi. Daha önce Acıbadem Ataşehir'deyken çok daha iyiydi hem hastane ortamı olması hem fiyatlar bizim için makuldu. Özel sigortalarla anlaşmaları var ama hastaneye göre daha fazla katkı payı verdik. Dolayısıyla 6.ay aşılarını orada yaptırmaktan vazgeçip sağlık ocağına gittik. Onun dışında gitmek isteyen gidebilir, gayet güleryüzlü, anlayışlı bir doktor Pınar Hanım. Buradan ulaşabilirsiniz. Ama ben tekrar gözden geçireceğim:/

Boba, Aşılar ve Biz


Bugün Boba slingimi takıp aşıya gittik kızımla, önce gözüm korktu ama hiç zor değilmiş. Sağlık ocağı evden 500 m yakınlıkta olsa da Everest gibi yokuşu olduğundan accık yoruldum itiraf edeyim ama sırt ağrısı falan çekmedim, sadece sıcaktı ve kesildim. Yoksa bebişimin ağırlığı hiç koymadı. Çünkü ben oraya giderken tek başına da yoruluyorum. Diyeceğim o ki Boba süper birşey, bugün güzel randıman aldım.

Bu ayda aşılarımızın hepsi zorunlu olanlardı, özel yoktu. Pnömökök ve Karma aşılarını olduk. Bir de ağızdan toplum sağlığı için zorunlu Çocuk Felci aşısı. Biraz fena oldu tabi, aşıların sertlik derecesine göre hafiften ağıra doğru yaptı hemşiremiz, yavaş yavaş ağlamanın dozunu arttırdı Miroşki en son çok pis bağırdı ya, ben de ağlıyordum, hemşire kızları yolacaktım, ikizler zaten valla kafalarını birbirine doinglatıp "ikinizi tek yumurta halinize döndürürüm bak yine" diyecektim ki biri kucağına alıp biri de şebeklik yapınca "hadi eve gidelim evde de bakın" diyesim geldi.:P
4 aşıdan sonra dönüş yolunda pert oldu, uyuyakaldı yavrucuğum. Valla Boba'da uyuyabileceğini de düşünmemiştim, maaşallah maşallah!

6.Ayda Neler Yapıyor?


Mama Sandalyesi devrede! 

Artık başını boynunu çok rahat tutabildiği için mama sandalyesini kurup oturtmaya başladık. Keyifle zaman geçirebiliyor, en çok mutfakta iş görüyor, ben yemek yaparken eskiden anakucağında çok yerdeydi zavallım dışlanmış gibi, şimdi mama sandalyesinde beni rahatlıkla izliyor, önüne oyuncaklar veriyorum, biraz onlara biraz bana bakınıyor. (Mama Sandalyesi ve Şiltesi: İkea) 
Dişler kaşındığı için kontrollü bir şekilde salatalık havuç falan veriyorum ama hep bakmak lazım tabi, şimdi meyve fileleri var ya onların içinde koyup vereceğim. Doktora da sordum o da aynını söyledi.


Kitaplara bayılıyor: Epeydir kitapları sevdirmeye uğraşıyorum. Kardeşimin aldığı Fisherprice My First Book onun en sevdiği oyuncakları arasına girmeyi başardı. Şimdiyse kalın karton ciltli kitapları önüne koyup okuyorum, çok seviniyor. Bazen kendi çevirmeye çalışıyor sayfalarını bu da beni çok mutlu ediyor.


Ek Besinlere Hücuuum!

Mira Şimal hala sadece anne sütüyle besleniyordu. Ancak geçen ay doktorumuz kontrole gelmeden birkaç gün önce başlayabilirsin demişti. Ben de hazır Çanakkale'de kayınvalidemlerle beraberken hem de mis gibi ev yoğurtları varken geçen gün başladım. Hatta dönerken onlardan mayalık kadar yoğurt da aldım dün ilk denememi yaptım. Hemen ev yapımı bebek yoğurdu tarifimi vereyim.

Minik cam bir mama kavanozuna ya da kahvaltılık cam kaselere günlük olarak yapıp verebilirsiniz.
Kapıya sütçü amca geliyormuş bizim, ondan 1 lt süt aldım hem kendimize hem ona ayrı yaptım. Doğal çiğ süt bulabiliyorsanız onunla yoksa organik sütlerle de yapabilirsiniz. Kimileri devam sütüyle de yapıyormuş da bence gereksiz.

Bebek Yoğurdu:


 • Küçük boy mama kavanozu dolusu süt
 • Tam 1 tatlı kaşığı (tepeleme değil) yoğurt
 1.  Sütü çiğ alırsanız kaymağı köpürene kadar kaynatın. 
 2.  Kaynamış sütü mama kavanozuna alıp oda sıcaklığına getirin. (40 derece, mama suyu gibi)
 3.  Oda sıcaklığındaki mayalık yoğurdunuzu süt kavanozuna tatlı kaşığı ile ölçüp tahta kaşıkla koyun,  karıştırın. (tahta kaşıkla daha iyi tutuyormuş)
 4. Kavanozun ağzını sıkıca kapatıp üzerine mutfak havlusu ya da yün bir şeyler koyup 4-5 saat sıcak tutun.
 5. Sonra sardığınız yoğurdu açıp buzdolabında soğutun, işte hazır!
Bebeğinize vereceğiniz zaman yine oda sıcaklığına getirmeyi unutmayın:)

Mira Şimal yoğurdu çok sevdi, şapır şapır yiyor. Bugün Real'in organik pazarından ona kabak, havuç, patates alıp sebze çorbaları yapmaya başlayacağım. Yaptıkça size de yazarım tariflerini. Doktorumuz meyve suyu ve püreleriyle başlayabilirsiniz dedi ama ek gıda eğitiminde tartıştığımız üzere elmanın şeftalinin tadını alan çocuğun brokoli, kereviz yemesi tahmin edersiniz ki çok zor olduğundan sebzeyle başlatmanın daha iyi bir fikir olduğuna kanaat getirdim. Ek gıda eğitim notlarımı buradan okuyabilirsiniz.

Bumbo'dan Vazgeçtik!

Bumbo almak için evet biraz geç kaldık ama görüp deneyince çok da gerekli bulmadık. Mira Şimal başta sevdi gibi oldu ama hemencik sıkıldı kalkmak istedi. Zaten bacakları tam geliyor, 1-2 ay kullanabileceğim bir ürün ve fiyatı ürünün kullanışlılığı ve malzemesi düşünüldüğünde cidden ederi değil. Artı yanlarında tutma yeri gibi görünen kısımlardan kaldırmak mümkün değil, resmen şaka yapmışlar, el girmiyor. En altından kaldıracaksın ki bu da odadan odaya taşırken bile çok yorucu bir durum.
Bu resim de Bumbo macerasında ilk ve son anı oldu:)


Benim kızımın miniminnacık teyzesiyle tanışmış mıydınız? Bu benim kardeşim Zeynep henüz 6 yaşında. Babamın 2.evliliğinden tekne kazıntısı:) Kızımın da kendisi kadar minik teyzoşu oluyor.


Nasıl sevgiler bunlar ya, yerim yerim ikisini de.
Allahım bu güzelliklerin kötü günlerini göstermesin hiç, sevgiyle efendim, sevgilerle...

1 yorum:

 1. Salıncaktaki fotonuza bayıldım, kocaman öpücükler Miral'e.

  Sevgiler

  YanıtlaSil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)