6 Mayıs 2013 Pazartesi

Ek Gıdaya Geçiş

Annelerin en çok merak ettiği konulardan biri de "ek gıda". Ek gıdaya geçişte annelerin aklında birçok soru oluyor. Çünkü bu noktada çoğu zaman aile büyüklerinin dedikleriyle uzmanların, doktorların söyledikleri tutmuyor. Konuyu araştırdıkça pek çok fikir ayrılıkları, farklı görüşler olduğunu görüyoruz. Doğru bildiğimiz yanlışlar, bir sürü ikilemimiz var.

Ben de konuyu hem uzmanından öğrenmek hem de deneyimli anneler ve benim gibi yeni annelerle tartışmak, konuşmak üzere Cumartesi günü bir etkinliğe katıldım. Etkinliği düzenleyen yine bir twitter oluşumu olan Sosyal Anneler'di. Konuşmacı ise Hamile Eğitmeni ve Emzirme Danışmanı sevgili Esra Ertuğrul. Mekanımız da Bostancı'da şirin mi şirin Mini Aktivite'ydi. Etkinlik tam bir sohbet havasındaydı, katılımcı anneler olarak Esra Hanım'ın anlattıkları üzerinden sorularımızı sorduk ve çok bilgilendirici cevaplar aldık. Şimdi orada aldığım notları kendi notlarımla birleştirip paylaşmak istiyorum sizinle. Biraz karışık ama eminim faydalı olacaktır:)Bu arada Mira Şimal halen sadece anne sütü alıyor, ek gıda için doktorumuzun önerisi gelişimsel herhangi bir sorun olmadığı için "6.ayı dolduralım"dı. Esra Hanım da aynı şeyi söyledi. Yani ilk 6 ay yalnızca anne sütü yeter!

Ek gıdaya ne zaman başlanmalı? 


Bebeğiniz sadece anne sütüyle besleniyor ve gelişimi normalse 6.aydan itibaren ek gıdalara başlanabilir. Tabii ki henüz dişleri olmadığı için sadece kıvamlı besinleri almalıdır. Katı gıdaya ise bebeğiniz başını ve sırtını düz tutmaya, tamamen oturmaya başladığı zamandan itibaren başlayabilirsiniz. 

Bebeğe su ne zaman verilir?


Anne sütünün %80 i sudan oluşur ve yalnızca anne sütü alan bebeklere su vermek gerekmez. Ama ek gıdaya başladıktan sonra ağız içini temizlemek ve sindirimine yardımcı olmak için günde 4-5 kaşık su verebilirsiniz. Havanın sıcaklığı ya da kabızlık durumunda bu miktarı biraz daha arttırabilirsiniz.

Ek gıdaya başlarken,


- Ek gıdalara başlanıldığında ilk 2-3 ay halen ana öğünün anne sütü olduğunu unutmayınız.
- Bebeğinizin aç olduğundan emin olunuz. İlk denemeleri tok iken yapmayınız. 
- Her ek gıda tek başına verilmelidir. 3 gün kuralını uygulayınız. Her yeni besini denedikten sonra 3 gün bekleyip aynı besini veriniz. Böylece herhangi bir alerjik durumu (kusma, ishal ve döküntü vb.) tespit etmeniz kolaylaşır. 
- Her besini önce çok az miktarda denemeli, severse miktarını arttırmalısınız.
- Ek gıdaları biberonla vermeyiniz. Kaşık veya bardak kullanabilirsiniz. Biberon anne memesinden vazgeçmesine neden olabilir.
- İshal gibi rahatsızlıklarda hijyen en önemli tedbirdir. Cam rende edininiz, ellerinizi yıkayınız ve her besin için temiz su kullanınız. 
- Gıdaların kıvamını ilk başta yumuşak ve pürüzsüz tutup,
 giderek bu pürüzlü kıvamı arttırmalısınız. 


Ek Gıdaya Ne İle Başlanmalı?

Bu soruya çok farklı cevaplar olsa da yoğurt sanırım herkesin en hemfikir olduğu besin. Ama elbette ki ev yapımı yoğurt. Evde yapacağınız yoğurt için çiğ süt kullanmalısınız. Mayası için de doğal maya bulabilirseniz ne ala. Bulamazsanız marketlerde satılan organik yoğurtları tercih edebilirsiniz.

Sebze ile mi meyveler ile mi başlanmalı? 

Anne sütü tatsız tuzsuz olduğundan ek gıdaya meyve veya tatlı bir besinle başlamanız bebeği mutlu edecektir ama daha sonrası için sebzeleri sevmeme ihtimalini göz önünde bulundurmak gerek. Bu yüzden sebzelerle başlatmak daha mantıklı olacaktır.


İlk Gıdalar:

Çorbalar: Mevsimine göre sebzeler haşlanıp, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenip, püre veya çorba kıvamında verilir. 3 gün kuralını uygulayarak her yeni sebze için 3 gün beklenerek sebze karışımlı çorbalar yapılabilir. İrmik ve pirinç 6.ve 7.aylarda, kırmızı mercimek 8. ve 9.aylarda eklenebilir. Ev yapımı tarhana ve yayla çorbaları da içebilirler. Tabi 1 yaşına kadar tuz, salça, baharat, domates, patlıcan vermemelisiniz!

Meyve Suları ve Püreleri: Doğal mevsim meyvelerini cam rendeyle rendeleyip posasını süzüp verebilirsiniz. Meyveler de tıpkı sebzeler gibi teker teker denenmeli, yan etki görülmezse karışım yapılmalıdır. Çilek, portakal, mandalina gibi alerjenler yine 1 yaşından sonra!
Meyve sularına başladıktan 15 gün sonra posalı vermeye alıştırabilirsiniz.

Sabah Kahvaltısı: 6-9 aylar arasında başlanabilir. Sabah uyandığında son emzirmeden 2 saat sonra verilebilir. Kayısı kıvamında çeyrek yumurta sarısı 5 günde bir arttırılarak 20.günde 1 tam sarıya geçilir. Haftada 3-4 yumurta sarısı uygundur. Peynir orta yağlı ve tuzsuz (suda 20-30dk bekletip tuzunu kaybettirebilirsiniz.) Pekmez, tereyağı veya zeytinyağı eklenebilir. Anne sütü, devam maması, süt bazlı kaşık mamalar, su veya ıhlamur gibi bitki çayları ile bebe bisküvisi veya 1 dilim ekmeği karıştırabilirsiniz. 1 yaşına kadar şeker yok!

Ve yine Esra Hanım'dan küçük tüyolar:

  • Demir gereksinimi için 7.aydan sonra çorbalara et ekleyin. Eti parçalamak yerine kıyma haline getirip ilave ederseniz bebeğinizin alması daha kolay olur.
  • 6-9 ay arası geçiş dönemidir, bu dönemde yiyeceklerin kıvamını ve pürüzünü giderek arttırın.
  • Bebeğinize özel hazırladığınız yemekleri yavaş yavaş kendinizin yemeklerine benzetin, bebeğiniz 1 yaşında sizinle aynı sofraya oturabilmeli.
  • Bebeğiniz iştahsızsa kitap önerisi: Carlos Gonzales- Çocuğum Yemek Yemiyor
  • Ev Yapımı Bebe Bisküvisi tarifi: Legabebe'de!

1 yorum:

  1. Nazlıhan vermiş olduğun ve eğitimimize katıldığın için çok teşekkür ediyoruz.Tekrar görüşmek dileğiyle.

    YanıtlaSil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)