11 Nisan 2013 Perşembe

0-6 Ay Oyun ve Oyuncaklar

Annelerin ve babaların dünyaya yeni gelen bebeğiyle oynama telaşı daha ilk haftalarda başlar. Ama nasıl oynayacağını bilemez ya da onun neden hoşlanacağını... Biz de deneme yanılma yoluyla Mira Şimal'in oyuncu ruhunu keşfetmeye çalışıyoruz.


Bildiğiniz gibi bebekler baştan ayağa doğru gelişim gösterir. Yani önce başını kontrol etmeye başlar.  Gözle takip gelişimin ilk aşamasıdır, birkaç hafta sonra seslere kulak verir, dinler, mimikleri izler, gülümser, sesler çıkarır. Sonra üst vücudunu hareket ettirir, 3.aydan sonra ise karnının üstünde döner, yuvarlanır, türlü şirinlikler yapar, ayaklarını tutmaya çalışır, döner... 6.aya doğru oturur ve bu gelişim emekleme, yürüme diye devam eder. İşte bu gelişim aşamalarını düşünerek bebeğinizle doğru iletişim kurup oyunlar oynayabilirsiniz.

Dönence: Tiny Love
Bizim ilk oyuncağımız karyolasına astığımız müzikli dönenceydi. Ve hala da günde 15-20 dakika onu seyredip, dinler. Bach ve Mozart'ın birer bestesinin dışında doğa sesleri de çalıyor. Mira Şimal önceleri sadece bakıyordu, sonra ellerini kollarını hareket ettirip izlemeye başladı şimdi gülücükler hatta çığlıklar, kahkahalar atarak seyrediyor. Yukarıda kardeşimin hediyesi müzikli uyuyan bebek de daha ilk haftalarda bile ilgisini çekmeyi başardı Mira Şimal'in.

Diğer en sevdiğimiz oyuncak Uykucu Kuzu, aslında oyundan ziyade yeni doğduğunda, gaz sancılarından uyuyamadığında uykuya geçiş için çok faydalı oldu. İçindeki doğa sesleri ve anne kalp atış sesi sayesinde çok zaman Mira Şimal'i uyuttu diyebilirim. Şimdi de dokunma duyusunu geliştirmek için yumuşacık dokusunu sevmesini sağlıyorum.

Cloud B Sleep Sheep

Park yatağının üzerindeki çeşitli hayvancıklar da Mira Şimal'in kısa da olsa ilgisini çekiyor. Geçen aydan yani bacaklarını kaldırmaya başladığından beri onlara tekmeler atıyor, arada tutmaya çalışıyor ama sabit olduklarından kısa zamanda ilgisini kaybediyor. Ben de elimle tutup onları oynatıyorum, gösterdiğim hayvancıkların özelliklerini anlatıyorum, kimi zaman dokunduruyorum, kimi zaman şarkı söylüyorum:)

Park Yatak: Chicco Lullaby LX Oyun Parkı
Renkli Kurdeleli Top: Playgro My First

Kuklalar da 0-6 ay grubundaki bebeklerin dikkatini çekiyor. İşte bizim Bayan Domuzcuk. En çok da kırmızı olduğu için ağız kısmına odaklanıyor Mira Şimal. Ve yanındaki kankitoları parmak kuklalar, hepsi İkea'dan. Domuzcuk Ayçin, parmak kuklalar da Özlem teyzelerinden.


Bildiğiniz gibi bebekler önce siyah-beyaz kontrast olan renkleri seçiyorlar, sonra da kırmızıyı.
Bu yüzden daha hamileyken hazırladığım siyah-beyaz Monozebra kartlarımız da epey işe yarıyor. Monozebra kartlar bebekleri hem oyalamak için güzel bir yöntem hem de zihinsel ve duyusal gelişimleri için çok faydalı. Ben hazır kartlar almak yerine internette bulduğum monozebra hayvancıklarının baskısını alıp, kestim. Arkalarına karton mukavva yapıştırarak kendi monozebra kartlarımızı yaptım.


İşte yine şirin parmak kuklalarımız.


Vee olmazsa olmaz çıngıraklar... Çıngıraklar bebek gelişiminde çok önemli. Kavramayı, tepki vermeyi, el ve göz koordinasyonunu sağlamayı öğreniyorlar.


Bu güzel kovboy kız ve atını da İpek teyzemiz hediye etmişti. Kızın fularının hışırtılı dokusu, atın çıkardığı sesleri ve renkli halkaları kızım çok sevdi. Baş kısmının biraz sert olmasının dışında benim de favorileri oyuncaklarımızdan:)
Imaginarium
Bunların dışında Mira Şimal'i hergün 5 dakika da olsa karnının üstüne yatırıyorum. Bu karın kaslarının ve göğüs kaslarının gelişimi için çok önemli fakat bundan pek hoşlandığını söyleyemem. 

Bu arada çok zorda kalırsam günde 20 dk kadar TV'de bebek kanalı izlemesine izin veriyorum. Duck TV'ye bayılıyor. Onunla konuşuyor, heyecanlanıyor, ayaklarını tepiştiriyor. O halini görmelisiniz ama belli bir süre sonra kendi de sıkılıp bizi istiyor o ayrı:)

Herkese bol oyunlu, neşeli ve sağlıklı günler...


4 yorum:

 1. Uykucu kuzu bizim hala en favori oyuncagimiz:) zurafa sophie'yi de tavsiye ederim, hem dokusunu hem cikardigi sesi hem de dislerini rahat kasiyabilmesiyle sophie de gozdemiz bizim:) ve evet siddetle katliyorum cingiraksiz olmazzz:))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sophie'yi ben de ne zamandır düşünüyorum ama fiyatına değer mi ya sevmezse diyorum, değiyor diyorsun yani:)

   Sil
 2. Bende burda okuyunca araştırdım zurafa sophie yi ilk. Defa burdan öğrendim iste sizi takip etmenin faydalari😃jokerde satılıyormuş ama bende kararsizimm ya zeynom sevmezse diye.hacer akinay

  YanıtlaSil
 3. Nazlihancigim ben zurafa sofia aldım kızım 3aylikken dis çıkardı şimdi 4,5aylik baya ise yariyo gercekten:hem dişlerini kasiyo hemde oynuyo tavsiye ederim.hacer

  YanıtlaSil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)