23 Şubat 2013 Cumartesi

Mira Şimal ile 12-13.Haftalar ve Büyüme Atağı


Geçen haftaki huzursuzluğumuzun ardından gelen uzun uzun uyuma nöbetlerinin, sakinliğin bir nedeni varmış; bunca araştırmama rağmen önceden duymadığım "büyüme atağı".

Bebeklerin belli dönemleri olurmuş; her bebekte farklı seyretse de üç aşağı beş yukarı aynı zaman dilimlerinde görülen büyüme atakları... Bu dönemlerde bebeğin beyin fonksiyonları çok hızlı çalışır, kısa zaman içinde yeni birşey öğrenir, hem nörolojik hem fiziksel olarak gelişim gösterirlermiş.
Büyüme atağı döneminde salgılanan büyüme hormonu bebeklerde kan şekerini yüksetirken, yağ yıkımını artırırmış, hücre yapımını uyarıp, kemik kıkırdak yapısında yaptığı etkiyle boy uzamasına sebep olurmuş. Yetişkin biri olarak sabah kalkıp uçtuğunuzu gördüğünüzde nasıl şaşırırsanız işte bebekler için o kadar acayipmiş bu dönemler. Her atak döneminden sonra bir yeni birşeyle çıkarmış karşımıza bebekler... Bu atak haftaları 5, 8, 12, 19, 26, 37, 46 ve 55.haftalarmış.


Biz de 12.haftamızda bu dönemden geçtik ve  Mira Şimal'de farkettiğimiz değişimler şöyle:
 •  Artık nesneleri az da olsa tutmaya, tutup çekmeye başladı.
 •  Gülümsemelerimiz cıvıldamaya hatta sesli gülücüklere döndü.
 •  Boynunu çok rahat tutmaya ve hızla çevirmeye başladık.
Artık 13.haftamızdayız, bugün aylık kontrolümüze gittik, hatta bu fotoğrafı da babamız hastanede çekti.


Kilomuz 6.300 gr. boyumuz ise 62 cm. Ortalamanın biraz üstünde, e anne uzun baba uzun olsun o kadar bebişkom.

Bu ay geçen ayki gibi zorunlu aşılar yoktu ama özel bir aşı vardı onu olduk; Rotavirüs. Aslında bunu da epey araştırmıştım geçen ay, birçok doktor öneriyor fakat devletin aşı takviminde yer almıyor. Rotavirüs ateşli ishale neden olan bir virüs. Ama bu beşyüz çeşit ishalli hastalığın sadece biri yani yalnızca ihtimali düşürüyorsunuz ama olsun anca 2 dklık mızmızlanmasına maloluyor. Gerçi aşıdan sonra biraz huzursuzluk, ateş, sıvı kaka da yan etkileri ama bence hasta olmasındansa geçeceğini bildiğiniz birşey için değer. Aşı ağızdan olunuyor, sağlık ocaklarında yok, biz özelde olduk ama eczaneden alıp sağlık ocağından yapmalarını rica edebilirsiniz. Hepsi yapıyor bu özel aşıları.12 ve 13.haftalarımız yine misafirlerle geçti, evimiz hiç boş kalmıyor bu sevimli yaratık sayesinde. Kardeşimler de geldi geçen haftasonu süper geçti. Artık biz de gezmelere başladık, sıra sıra bize gelenleri iade-i ziyaret yapacağız bundan sonra.


Hmmm bir de 14 Şubat geçirdik bu dönemde, ilk defa çocuklu geçirdik ama hayatımda geçirdiğim en güzel sevgililer günüydü, bu defa iki sevgilim vardı. Aşk dolu, huzur doluydu... 


 Ben hediye birşey alamadım ama miss gibi yemekler hazırladım kocişime, minik notlar hazırlayıp ceplerine, odasına yerleştirdim. O da bana parıldayan şeyler almış ayıptır söylemesi sağolsun aşkıımmm mehehe;)


Önemli olan 14 Şubat da hediye de değil aslında, hayatın koşuşturmacası, standartlığı arasına özel zamanlar, anlar yaratma, birbirine zaman ayırıp, o vakitte sadece ona odaklanma...


Aaa buarada çekiliş yapmıştım ya, onun hediyelerini de sahiplerine ulaştırdım. Her ikisi de çok beğendiler. Hediyeleri kendimce aranjman yapıp içine minik sürprizler de eklemeyi unutmadım tabii ki;) Darısı bir dahaki çekilişlerde bu satırları okuyanların başına:)

Sevgiler,

5 yorum:

 1. gelecek günler dahada güzel olucak emin ol canım benim öpüyorum sizi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederiz :) - de adsız yorumlarda sonuna isim yazsanız harika olur dimi;)

   Sil
 2. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Benim kızım tam 74gunluk;)) sizi 1ay geriden takip ediyoruz:o yüzden yazdığınız seyler bizi nelerin beklediğini göstermesi acısından çok önemli Cook teşekkürler :bide oyuncsk secimleriniz ile ilgili bi yazı ,resim paylaşır mısınız ?twitterdsn sizi takip ediyorum:ben hacer Akinay;))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Hacer, harika, ben teşekkür ederim ilgiyle takip ettiğin için. Oyuncağımız henüz çok yok ve dönencesi dışında oyuncaklar pek umru da değil şimdilik, ama yakın zamanda ilgilenmeye başladığında aklımda olan bir konu. Öperim bebişini, sevgiler.

   Sil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)