14 Ocak 2013 Pazartesi

Mira Şimal'in 7.ve 8.Haftaları

Hamileliğin son dönemi ne kadar zor ve yavaş geçiyorsa, bebekle olan ilk günler bir o kadar hızlı ve telaşlı geçiyor. Fakat anne olduğumu gerçekten yeni yeni anlamaya başladım ve sanırım anneliğin keyfi anca çıkmaya başladı. Daha önce de bir yerde okumuştum 2.aydan sonra annelik güzel bir hale dönüşüyor diye. Cidden öyle.

8 Haftalık Bebem
Her ne kadar 40'ımız çıktıktan sonra biraz olsun rahatlamış ve nefes almış olsak da bebeğin bakımı, ihtiyaçları, uykusuydu derken bana yine hüsran bana yine hasret var bana yine uykusuz günler düştü eyvah! Yok canım maşallah diyeyim bebeğim çok problemli bir çocuk değil, annesini babasını çok üzmüyor. Ama maalesef halen uyku düzeni hak getire! Uyku eğitimi için çok erken biliyorum ama belli uyku rutinleri yaratmaya çalışmak sanırım artık iyi olacak. Çünkü hala gece-gündüz kavramı yok. Gündüz 2 saatlik uyuyup yarım saat - kırkbeş dakika uyanık oluyor, akşam da aynı fakat gece 22den sonra çocuk deliriyor sürekli uyanık, ağlama krizlerine giriyor, yarım saatte bir emmek istiyor, fazla emdiği için kusuyor derken sabahı sabah ediyoruz, gece 3-4-5 en son evveli gece maksimumu zorladı 6'ya çeyrek vardı uyudu. Ee tabi o yorgunlukla sabahı uyuyarak geçiriyor taa 12ler, 1lere kadar. Tabi biz de gündüz uyumuyoruz gece zaten oturan tipleriz ama benim pilim 2 den sonra bitiyor, eşim çalışıyor çoğu zaman tasarımcı olduğu için gece tasarım yapıyor ama o da en geç 4'te uykuya geçiyor.


Bir de Mira Şimal yatakta hiç kendi başına uyumuyor, ya emip uykuya dalıyor ya da pış pışlarla, ninnilerle, kucakta sallanarak. Doktorumuzun önerisi gündüz oturduğunuz odada seste uyusun gece sessiz loş ışıklı uyusun yatağına bırakın, tv'ye baktırmayın en geç 8'de yatağına yatmış ve gece uykusuna geçmiş olsun, emzirme ve alt değiştirme için acele etmeyin gece 4-5 saat durabilir, bırakın uyusun diyor. Şuan bu satırları yazarken Mira Şimal kendi odasında, loş ışık ve dönencesinin sesiyle yaklaşık 1,5 saattir takılıyor arada ağlıyor, sakinleştirip yeniden yatırıyoruz, bakalım ne olacak. Gündüz de hep uyanık tutmaya çalıştım, konuştum oyunlar yaptım ona. 
Karşılığında bugün ilk defa sesli güldü çok mutlu oldum. Bildiğin ehehe yaptı veledim.

Ve Mira Şimal'in diğer ilkleri:


İlk gülücüğünü tam bir hafta önce attı.

Yine geçen hafta tam 7.haftalıkken ilk defa benimle ağlama ve göz kontağı dışında gerçek iletişime geçti. İlk defa diyalog şeklinde konuştuk, Mira Şimal'in ilk sesleri boğazındaki tükürcükleri çevirme şeklinde "gııı", "guuv" sonra "gıaa", "ııaa", "auuu" şeklindeydi bu giderek aguya dönüyor.

Doktorumuzun önerisiyle gece yatarken örttüğümüz battaniyeyi tamamen olmasa da bıraktık ve geçen hafta ilk defa uyku tulumuyla uyuttuk. Şimdi de uyumadan önce giydirebilmişsek öyle yatırıyoruz. Henüz tam alışamadık.

Geçen hafta başında dönencesini takip etmeye başladı. Müzikle beraber hayvancıklar dönerken onları izleyip gülüyor, elleri ayaklarıyla tepişip onlara ulaşmaya çalışıyor.

Bu hafta ilk defa elini ağzına götürüp, elini tümüyle ağzına sokup emdi. Ellerini keşfetmesi açısından iyi bir şeymiş, sadece baş parmağını emmesi pek iyi değilmiş (bıraktırması zor olduğu ve yara yapabildiği için) ama tümünü emmesi iyiymiş, keyifliyken yaparmış zaten. Fakat emzik denemelerimiz boşuna çıktı. Hala her gün deniyoruz ama yok. Avent'in damaklısını da damaksızını da almadı, Nuk alır ucuz emzik dediler Nuk da aldık daha da ucuzu Bebe D'or da, ama yok anacım almıyor, birkaç saniye tutup ağzında öğürüyor.

Yine bu hafta sonu ilk defa yatağını biriyle paylaştı. Misafirliğe gelen 20 aylık ablası Nisanla... Dünyalar güzeli Nisan da ilk defa kendinden küçük bir bebekle zaman geçirdi. Bizimki bir şey anlamıyor ama birbirlerini çok sevdiklerine eminiz. Şu güzelliklere bakar mısınız?


Rutin kontroller:

Bu hafta doktorumuza gittik rutin kontrollerin yanı sıra ilk Kalça USG'si çekildi, her şey normal çıktı çok şükür.

Kilosu maşallah güzel gidiyor son kontrolden bu yana (15 günde) 450 gr almış. Hatta biraz fazla bile olabilir:/


Boyu anne-babasına benzeyecek sanırım çünkü 4 cm daha uzamış, doğumdan beri 9 cm uzadı, sulak yerde de büyütmüyoruz ya neyse.

Baş çevresi ve nörolojik gelişimi de çok iyi maşallah diyelim.

Bu arada yalnız ve erken uyutma konusunda sanırım yine başarısız oldum çünkü küçük tontirişim şuan kucağımda ve burada uyudu :/ (burada saat 21:30'du)

Napalım sırtımız belimiz uykumuz zamanımız önemli değil, o sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir bebek olsun yeter. 

Ve bebemin güzel gözleri her ne kadar değişebilecek olsa da şimdilik mavi mavi masmavi ve bu çok hoşumuza gidiyor, inşallah dedesine çekmiştir gözleri, maaşallahsız bakmayın lütfen.


Bizden haberler böyle, Allah herkese sağlıklı, güzel, mutlu bebeler versin:)

Sevgiler,

5 yorum:

 1. Merhaba, sizi tüm hamilelik boyunca ilgiyle takip ettim.. ben de tam 3 hafta önce oğluma kavuştum çok şükür ve dedikelrinize katılıyorum, doğum sonrası zaman nasıl geçiyor anlamıyoruz.. ben de hala doğum hikayemizi yazmamıştım ki, 3 günde yazabildim yayını ve bugün inşallah doğum postumuzu yayınlayacağım..

  Mira Şimal çok güzel bir bebek Maşallah dedim kocaman, hele o gözlere bayıldım, inşallah böyle maviş kalırlar.. En önemlisi inşallah hep sağlıklı olur..

  Sevgiler..

  YanıtlaSil
 2. Dilekçim tebrik ediyorum, sen de kavuşmuşsun yavrucuğuna ne güzel. Çok teşekkür ediyoruz, amiin:) Ben de çok istiyorum mavi kalsın diye ama inşallah:) Gördüm bebeğinizi muhteşem varlıklar ya, Allah bağışlasın. Sana da kolay gelsin lohusalığı güzelliklerle bir çırpıda atlat inşallah

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar,

  İkinize de maşallah. Ben de yakında bebeğimi kucağıma alacağım. Park yatağınızın markası nedir? Memnun musunuz? Teşekkürler

  Gözde

  YanıtlaSil
 4. Gözde merhaba,

  Teşekkürler, park yatağımız Chicco, bu linkte paylaşmıştım: http://herhaftalik.blogspot.com/2012/10/33-ve-34-haftalar-crafty-seyler-dugun.html
  Ben çok memnunum, hem küçük yer kaplamıyor hem de özellikleri çok.Kapılardan sıfır geçiyor nerdeyse daha büyüğü olmazmış zaten.
  Sana da hayırlı doğumlar diliyorum, sağlıkla al inşallah bebeğini kucağına.
  Sevgiler,

  YanıtlaSil
 5. Cevabınız için çok teşekkürler. Ben de Chicco almayı düşünüyordum. Sizin paylaşımınızdan sonra emin oldum. Sizin ki renk olarak Romantic mi,Graphica mı? Sevgier Gözde

  YanıtlaSil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)