6 Ocak 2013 Pazar

45lik- Mira Şimal ile 45 gün

Benim için çok hızlı geçen ama blog için uzun bir aradan sonra merhaba,

Aslında doğum hikayemden hemen sonra hafta hafta Mira Şimal ile yaşadığımız ilginç, güzel, zor ama hepsi tatlı olan anları paylaşmak istedim. Fakat bilmediğim bir şey vardı; bebek ile hayat! Bebek ile dengesizleşen, belirsizleşen ama mükemmelleşen hayat!
Bu dönem tahminimden çok daha yoğun geçti. Hadi 2 haftayı bir yazarım, yok 3'ü 1 arada olsun, ay hadi 'ay' dolsun öyle yazarım napalım, e madem 40'ımız da çıksın derken 45 gün bitiverdi işte.

Bu 45 günde neler yaşadık neler...

İşte Mira Şimal ile buluşma anımız, ilk günümüz, ilk karemiz, bu yüzden çok değerli... Aynı zamanda Mira Şimal'in internetteki ilk fotoğrafı:


Doğum yapmış olmanın şaşkınlığını henüz atamamışken hayatımıza katılan ve hemen her ihtiyacı için bana muhtaç olan miniğim ile ilk günler hayli zordu. Bu dönemde yalnız olanları düşündüm, Allah'tan sevdiklerim bizimleydi, benimleydi. Eşim her konuda sonsuz destekti, annem 18 gün bizi bir an olsun yalnız bırakmadı, kayın validem her ihtiyacımızda yanımızdaydı, kız kardeşim kalamadı ama özellikle hastanede bana çok yardımı dokundu. Daha etrafımızda olan bir sürü kişi geldi gitti sağ olsunlar. Önce hastane, sonra evimiz neredeyse 40 gün doldu taştı, bebeğimizi ve beni görmeye gelen arkadaş, eş, dost akraba meğer ne çokmuş. İnsan böyle zamanlarda anlıyor. Şehir dışından gelenlerimiz çoktu tabii ama İstanbul'da da 3 yıldır oturuyoruz,  dostlarımız bize ne çevre yapmışız dedirtti.

Mira Şimal 2 günlük - Hastanedeyiz
Her lohusa gibi kimi zaman insanlarla olmak iyi geldi, kimi zaman kimseyi görmek istemedim. Bebeğimle ilgilenirken telefonlara bakamadım doğru ama bazen bakmak istemedim. Bir günüm bir günümü hiç tutmadı, tıpkı bebeğim gibi. Onun uykuları, gazı, kaka yapması, beslenmesi gün ve gün değişirken benim de psikolojim her gün birbirinden farklıydı. Şu meşhur postpartum depresyonunu yaşadım mı bilmem ama bu etrafında olup bitenler yüzünden şaşkın, biraz iyimser çokça korkak, sabırlı ama aşırı duygusal kadının bazen ben olmadığımı düşündüğüm oldu.  Evet beni anlatan duygular böyleydi, onca zorluğun içinde bazen güzellikleri göremedim bazen güzelliklerin içinde zorluklara aldırış etmedim. İlkin pek inanmıyordum ama 40 günde yani yaklaşık 6 haftada çok şey değişiyor. Şimdi bebeğin altını açışımdan tutuşuma, kendime bakışımdan onunla kurduğum iletişime her şey çok farklı. Çok şükür!

Prensesim İlk Banyosundan Sonra - 3.gün- Evimiz

Benim bir dediğimi iki etmeyen, kahrımı, depresifliğimi çeken, yeni babalığının tatlı şapşikliği bir yana bu dönemde hem bana, hem bebeğine hem yoğun işlerine hem eve, misafirlere yetişen canım kocam sen de yeryüzünde yaşayan meleklerdensin biliyorsun değil mi? Seni çok seviyorum. 

Kızım da babasını çok seviyor, bazen sadece onda sakinleşiyor, ona bakışına, birbirlerine bakışlarına bayılıyorum. Onun kucağında kendini çok güvende hissediyor, bu çok belli oluyor. Kocacım göğsünde yatırıp, sırtını şefkatle okşarken bir bakıyorum Mira Hanım kusuvermiş babacığının üzerine. O değil de benim kocam diye söylemiyorum babalık acayip yakıştı adama, daha da aşık oldum o derece. Maşallah onlara da...Ve sayılarla Mira Şimal'in ilklerini paylaşmak istiyorum ama ona hitap ederek. Ne de olsa en çok bir gün gelip bu blogu okur diye yazıyorum her şeyi.

Meleğim, Mira Şimal'im,

21.11.12 günlerden Çarşamba, saat 12:20 // Muhteşem güzel bir tarihte dünyamıza geldin. 13:10'da ben ameliyattan çıktım, 13:40'da birbirimize kavuştuk.
23.11.12 Cuma günü evimize geldik.
24.11.12 Cumartesi 3 günlükken kulağına ezanın okundu, ismin fısıldandı...
İlk banyonu 3.gün anneannen, babaannen, baban ve ben beraber yaptırdık.
5 günlükken göbeğin düştü. Merak etme sakladık, iyi bir üniversiteye atmayı düşünüyorum:)
30.11.12 'de 9 günlükken resmi olarak T.C vatandaşı oldun, nüfus kağıdın çıktı.

Mevlüt'ten...Mira Şimal 10 günlük, melek kostümüyle meleklere gülüyor...
01.11.12 Cumartesi günü sen 10 günlükken mevlütünü yaptık.
18 günlükken herkes gibi anneannen de evine döndü. Çekirdek aile olarak baban, sen ve ben 3ümüz kaldık.
19 günlükken sana baban ve ben ikimiz banyo yaptırdık.

Mira Şimal yolda...
24 günlükken ilk defa hastane harici dışarı çıktık. Buyaka AVM'ye gidip yemek yedik, alışveriş yaptık. Sen hem araba koltuğunu hem arabanı sevdin. Mışıl mışıl uyudun. 9 ay boşuna gezmedim, gezmelere alış diye gezdim annecim.
25 günlükken babacığına güldün. 26. gün ise bana... Alacağın olsun, umarım konuşmaya başlayınca ilk benim adımı söylersin de ödeşiriz.
29 günlükken hem yılın hem senin ilk karın yağdı.

Tam 1 aylıktın 21.12.2012'de tüm dünyada Maya takvimine göre kıyametin kopacağı haberleri konuşuluyordu. Tabii hiçbir şey olmadı, komikti.


33 günlükken bana dil çıkardın, ben karşılık verince de devam ettin, çok tatlıydın.
34 günlükken ilk misafirliğine gittin. Babanneme gittik. Yengemden hediye amcamdan yüz görümlüğünü kopardın, babannem yumurta, soğan, kesme şeker ve ekmekten oluşan bir çıkın hazırlamış. Bunları yiyeceksin dedi, yedim, hepsinin vardır bir anlamı dedim:) He bir de eline aldığı bir miktar unu yüzüne sürüp sen de yaşlı başlı ak sakallı nine ol dedi babannem. Ee ama babanne ninelerin sakalı mı olur? Neyse büyüktür ne derse olur:)


35.gün rutin kontrolünde boyun 54 cm, kilon 4.570 gr. olmuştu. Doğum kilonu yaklaşık 1 kilodan fazla geçmiştin. Hepatit aşının 2.sini vuruldun.
37 günlükken ilk yolculuğuna çıktın. Bursa'ya teyzeciğine 40 uçurmaya gittik.
39 günlükken Bursa'da yaşayan dedenle, babamla tanıştın.

40.günün yılbaşına denk geldi, tüm özel tarihlerin gibi o da anlamlıydı. Teyzenlerle çok eğlenceli bir yılbaşı geçirdik.


Mira Şimal hakkında kısa kısa...

Beslenme: Anne sütü // Emme refleksi iyi, iştahlı bir bebek maaşallah. Düzeni: ortalama gündüz 1,5 saatte 1, gece 3,5 saatte 1 (şuan)

Uyku: Gece - gündüz ayrımı halen yok. Düzensiz. Kafasına göre takılıyor bizi de istediği zaman ayağa dikiyor.

Ağlama: Biz buna daha çok miyavlama diyelim, başta -ıh -ık -ih le başlayıp viaaa miyaaa ıngaaa vööööö diye devam ediyor. Bazen hiç sebepsiz sandığımız ağlamalarda bile sonradan sorunu ortaya çıkıyor, gaz, geğirme, şefkat isteği vb.


Sağlık: İlk hafta başlayan sarılığı 15.5lara kadar çıktı ve yaklaşık 1 ay sürdü. Elbette yenidoğan sarılığıydı ama beni korkuttu, 2 günde 1 doktora gittik, her seferinde elinin üzerinden ve topuğundan kan alınarak ölçüm yapıldı. Sinir bozucuydu. Sonra burnu tıkandı, nazal aspiratör ve serum fizyolojikle çözdük olayı ama 5 gün sürdü. Diğer kontroller iyi çıktı, genel sağlık durumu iyi maaşallah.

Hijyen: Banyo yapmayı çok seviyor, en çok bundan korkmuştum. Suya girince avaz avaz bağıran çocukların annelerine Allah sabır versin. İnsan zaten zor zaptediyor. Alt değiştirirken de sıkıntımız yok ama giyinmeyi hiç sevmiyor bu çocuk. Üst değiştirdiğimiz zaman çığlık çığlığa aman yarabbi. Bu arada bezde 2 numaraya geçtik, popuşumuz büyüdü bile:)

Ya aslında anlatacak, paylaşıp fikir alınacak daha çok şey var mesela emziğe hala alıştır(a)mamam, sling olayında karar verememem,  aynı oda içinde park yatakla dibimde yatması mı 7-8 adım ilerdeki karyolasında yatması mı doğru, gaz damlası kullanılmalı mı, emzirme ya da alt değiştirme için gece uykusundan uyandırmalı mıyım, ideal ev ısısı bıdı bıdı.. Bunları doktora da soruyorum ama pratiğe daha çok ihtiyacım var. Artı tüm hepsini twitterda da konuşuyoruz takipleşelim: nazsevik


Ve Mira Şimal'in 43 günlük haliyle bu yazıma nokta koymalıyım artııııık!
Bundan sonra böyle uzun ara vermemek dileğiyle;) Sevgiler.

17 yorum:

 1. çok güzelsiniz hep böyle olun emi:))sizi sewiyom ben:)

  YanıtlayınSil
 2. çok şekersiniz hep böyle olun minik Mira Şimal imizi de ilk defa bu kadar yakından gördüm çok şeker annesi gibi güzel babası gibi yakışıklı eyvah eyvah!İyi ki geldin Mira Şimal:)))öpüyorum hepiciğinizi:)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Canım biz de seni çok seviyoruz ve öpüyoruz. En kısa zamanda daha da yakından görmeye bekliyoruz tatlım, Kıbrıs'a ve güzel ailene selaam

   Sil
 3. Çok güzel bir post olmuş,Miracım kocaman olmuş bile... :)

  YanıtlayınSil
 4. allahım nasılda güzel ve nasıl da saçlı :)
  kaç şişe gawiscon içtin acaba
  ya allah bağışlasın maşallah çok tatlı bir bebek ,çok güzel
  benimki doğduğunda pek çirkindi ama benim dünya güzelimdi tabii
  allah nazarlardan korusun
  noel kıyafeti de çoook yakışmış
  ellerinden benim için öpermisin acaba
  sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öperim tabi ay çok teşekkür ederiz güzel yorumlarınız için. sevgiler size ve bebişinize de...

   Sil
 5. Ayy maşallah Mira Şimal'e..Maşallah sütün yaramış canım küçük hanıma,tontiş tontiş olmuş yanakalar şimdiden..Acabaların için ise şöyle söyliyim,ben emziğe alıştırdım iyiki alışmış diyorum çünkü onla sakinleşiyor ağladığında,yada ağzına verdiğim an uykuya geçemesi çok rahat oluyor(özellikle gündüz uykuları)Gece sakın altını açma !! kaka yapmadığı müddetçe tabii..Ben ilk zamanlar sık sık açıyordum.Eeee haliyle uyandırmış oluyordum.Şİmdi en geç 23.00 gibi kapatıp bir daha sabah açıyorum altını yaklaşık iki aydır bu şekilde,çok şükür pişik filan da olmuyor,ilk zaman pişik olur endişesi duymuştum.Sağlıkla büyüsün prensesin canım,öpücükler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaa almıyor emziği kaçıncı emzik oldu hep aldım kaliteli kaliteli yemiyor:) artık bakkal emziği alıcam bir de onu deneyeceğim. Gece altını açıyorum valla kaka yapmış oluyor genelde hatta açıp uyandırıp sonra emziriyorum ama eskisi gibi sık değil ilk günler 2 saatte bir açıyordum:) Şimdi 4 oldu, hala pişikten korkuyorum ama deneyeceğim taktiğini.:) Öperim sizi

   Sil
 6. Maaşallah ne kadar güzel bir bebek ..hayranlıkla izliyorum sizi.

  YanıtlayınSil
 7. Oy maşallah, çok tatlı! Bahtı da kendi gibi güzel olsun :)

  YanıtlayınSil
 8. uyku tulumunuzu nerden aldiginizi sorabilir miyimmm

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba mailiniz yok, twitterda da görmedim sizi nasıl cevap verebilirim ki:)

   Uyku tulumumuz English Home 'dan:)

   Sil
 9. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 10. Ayyyy ben sizi yemezmiyimmmm.Nasıl da ihmal ettim.çok özürrr.ev-iş-annemin evi arasında yoruluyorum.siyah-beyaz takımdan benim bebeğiminde var;)

  YanıtlayınSil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)