4 Kasım 2012 Pazar

37.Hafta: Bayram Coşkusuyla Geçiverdi

Bu haftanın hızlıca geçeceğine emindim. 37.haftamızın önce misafirlerle keyifle geçen Kurban sonra da Boğaz'da rengarenk havaii fişekleri izleyerek kutladığımız Cumhuriyet Bayramı'na denk gelmesi harika oldu, bir solukta geçiverdi.

Peki kızımla neler yaşadık?

Artık hareketleri dışarıdan çok rahat görülebiliyor. Ve hareket etmeye başladığı zaman epey oynaşıyor.

Doktor kontrolümüzde doktorumuz vücudumdaki ödemin azaldığını söyledi, tuzu tamamen bırakmasam da epey azaltmam işe yaramış.

Hareketliliğim haftama göre gayet iyi, gezmek, dolaşmak harika geliyor. Sanki bebeğim doğunca hiç gezemeyecekmişim gibi geldiğinden her gün dışarlara çıkasım var.

Kurban münasebetiyle gelen arkadaşlarımla bile yemekten sonra hemen dışarı çıkmak istedim. 
İşte o günden bir kare,  37.haftamızda solda Buse sağda Cicum. 


Bu hafta itibariyle anlık iğne batmaları gibi baskılar hissetmeye başladım, doktor çok normal olduğunu söylüyor. Sanırım Braxton Hicks denilen kasılmalar bunlar, neyse ki hafif atlatıyorum.

Kızımın hıçkırıkları çok belli oluyor, bebeklerde hıçkırmak akciğerlerinin çalıştığının bir göstergesi olduğundan o hıçkırmaya başlayınca seviniyorum, zaten öyle güzel pıt pıt atıyor ki karnım, izlemek çok hoşuma gidiyor:)

Nefes tekniklerini inceledim, özellikle Ayşe Öner'in o çok sevdiğim kitabı Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı ' nda gayet güzel egzersizler var.

Aslında sancı aralarında yapılan doğum pilatesini de öğreneyim ve pilates topumu hastaneye götüreyim diyordum ama doktorumuz sancı aralarında böyle bir şeye ihtiyacım olmayacağını hatta onu düşünemeyeceğimi söyleyerek biraz canımı sıktı ama neyse. Vazgeçtim.

37.hafta için Kağan Kocatepe'nin bu videosu oldukça güzel ve moral verici. 

Baby Center'a göre bebeğimizin bu hafta içerideki konumu:


38.haftanın ilk günü gittiğimiz kontrolde bebeğimizin boyu : 51 cm çıktı, kilosu da gayet güzel: 3.084 gr. 
Maşallah.

Doğum konusunda halen her şey normal görünse de kendimi sezaryene de hazırlıyorum. Normal doğum yapsam ya da sezaryen olsam da illa ki bazı müdahaleler yapılacak bunun da farkındayım. İşte bunları araştırıp, nelerin daha doğru olduğunu sorguluyorum. Aslında kafam epey karışık. Ama hiçbir zaman olayları tam akışına bırakmayı sevmediğimden bunun için de bazı planlar yapıyorum.

Doğum hiçbir zaman planlandığı gibi giden bir süreç değildir. Normal seyrinde devam ederken nelerle karşılaşıp nelere ihtiyacımız olup olmayacağını önceden kestirmek mümkün değil. Ama doğum tercihleri hazırlamak, bunu önceden doktor ile paylaşmak fikrini de yanlış bulmuyorum. Bu yüzden kendime göre, araştırdıklarımla bir doğum tercihleri listesi hazırlıyorum. Kısmen doktorumla paylaştım bile. Geri kalanını da liste şeklinde eşime vermeyi ve doğum sürecinde kararın bize bırakıldığı gerekli durumlarda oradan yararlanmayı düşünüyorum. 

Kızıma not: Bebeğim, seni dinlemek için kendime zaman ayırışım ve senin de hızlı gelişiminle artık daha fazla yakınlaştığımızı düşünüyorum. Bana tepki vermen çok hoşuma gidiyor, artık babacığından, babannenden de çekinmiyorsun, onlara da showlar yapıyorsun. Neyse ki kavuşmamıza az kaldı tatlım. Seni çok özledim.

Kendime not: Nefes ve Kegel egzersizlerini ihmal etme. Doğum tercihleri listeni tamamla.


5 yorum:

 1. bu sefer çok az foto lu bi post olmuş :) ama kızınızın ve sizin iyi olmanız en önemlisi tabi :)bebek odanızın detaylarını ve de bebek ihtiyaç listenizi merakla bekliyoruum!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burcucum teşekkürler Perşembe gunüne soz bebek ihtiyac listesini paylaşacağım sonrasında da bebek odamızı inşallah:)
   Sevgiler

   Sil
 2. Ne kadar güzel blog yapmışsınız ben hamileliğimde yapmak isteyipte yapamadığım için çok üzgünüm ama böyle sizinkini görğnce çk sevindim ve çok heyecanlandım inşallah sağlıcakla kucağınıza alırsınız kızınızı çok güzel bir duygu bol bol uyumaya gayret edin ve bol bol eşinizle vakişt geçirin bebeğiniz olunca bunların kıymeti daha çok anlaşılıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler güzel tavsiyeleriniz için:) işte insan da biran önce bebişine kavuşmak istediği için geri kalan her şeyi 2.plana atıyor ne yazık ki:/ çok haklısınız keşke uyuyabilsem biraz fazla...
   Sevgiler,

   Sil
 3. Son haftalar çok zorlu geçiyor,kolaylıklar dilerim:)

  YanıtlaSil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)