7 Eylül 2012 Cuma

28.Haftada: Ayın 28'inde 28'e Bastım!

Birlikteliğimizin 28.haftasında beraber yaş günümü kutladık, sen henüz ay ay büyürken ben 1 yıl daha büyüdüm meleğim hem de güzel tarihi tesadüflerle...

28.haftamızda ayın tam 28'inde 28 yaşıma bastım. Her yıl bambaşka dileklerim olur benim, bu yıl hep seni diledim, senin sağlıklı ve mutlu bir çocuk olarak dünyamıza katılmanı...


Anneliğin ne kadar farklı bir duygu olduğunu aslında daha yeni anlamaya başladım. Çünkü gitgide ona daha çok bağlanıyor ve artık onsuz bir anımı geçiremiyorum. Aklım karnımda olmasa elim orada. Bilinçaltımda hep o var, rüyalarımda hep o… Her gece onunla uyuyup onunla uyanıyorum. Sabah gözümü açtığımda, elimi karnıma götürdüğümde "ben de buradayım anne" diye minik tekmelerini hissetmek öyle güzel ki anlatamam. Şuan ondan bahsederken sanki anlamış gibi bir tepik daha savurdu annesine, belki annesini okuyanlara selam söylüyordur. Allahım bu güzel duyguları her isteyene (zamanında) tattırsın. 

İşte 28.haftada bebeğin içerdeki durumu:

28.Hafta- Baby Center Görseli

Bebekler 28.haftada artık gözlerini açıp kapatabiliyorlar. Yağ dokularını depolamaya başlıyorlar ve hızla büyüme dönemine giriyorlar. Beyinleri ve akciğerleri gelişimine devam ediyor. Özellikle artık annesinin sesini tanıyabiliyorlar. Bu yüzden hep konuşuyorum onunla. Babası da konuşmaya başladı, çok şeker.

Doğum günüm çok keyifli geçti. Telefonum, mesajlar, facebook bir dakika susmadı, belki geri dönüp teşekkür edemediklerim bile oldu. Bu yıl benim için çok özel bir doğumgünüydü ve herkes de sanırım bunu düşünerek daha hassastı, hep onunla, bebeğimle ilgili dilekler aldım. Eşim, canım kocam harika sürprizler hazırlamış bana. Kızımın da kısmetiyle 5 ayrı hediye aldık babamızdan. Kuzenim Burçin kendi elleriyle hazırladığı pastası ve nişanlısıyla sürpiz yaptı. Kızıma da prensesli mama takımı getirmiş, çok tatlıydı.


Bendeki değişiklikler: 

Kilom hızla artıyor. İştahım çok açıldı. Hiç iştahlı bir insan değildim. Hani yaşamak için yemek yiyenlerdendim. Şimdiyse tam tersi aklım fikrim hep yiyeceklerde, abur cuburlarda. Neredeyse yemek için yaşıyorum. Diyorum ki bu kadar çok şey istiyorsam o istiyordur, ben hepsini isteyemem ki...Tartılmaya korkar hale geldim. Neyse ki şimdiye kadar çok almadığım için şanslı sayıyorum kendimi. 

Bacak krampları beni mahvediyor. Özellikle sabahları çığlık kıyamet kalkıyorum, bazen bir bazen iki bacağıma birden şiddetli kramp giriyor ve ben tek başına hiç birşey yapamıyorum. Samet'in yaptığı hafif masajlar iyi geliyor açılıyor ama ağrısı bütün gün sürebiliyor. 

Bel ve sırt ağrısından artık bahsetmeyeceğim, benim hamileliğimle özdeşleşti artık. Desteksiz oturmamaya çalışıyorum tüm yaptığım bu. 

28.Haftada aşağı yukarı şöyle birşeyim, yuvarlanmama az kaldı:=)

Eğitim:

VKV Amerikan Hastanesi'nin eğitimlerine başladım. Her Çarşamba İleri Gebelik Eğitimi'ne katılıyorum. Bu haftanın konusu Doğuma Hazırlık 'tı, bu konu için herkese eşlerinizle gelmeniz daha faydalı olacaktır denilmişti. Ben de eşimle gittim, yaklaşık 20 gebe falandık herhalde, Samet birsürü koca göbekli görünce tırsmış olacak ki bana "var ya siz şimdi burda bir doğursanız of ne facia olur, toplu doğum" diye şakaya vurdu ama gerçekten o kadar hamileyi bir arada görmek çok acayip birşey. 

Gebelere not: Bu tip eğitimler hemen her özel hastanede veriliyor ve birçoğu ücretsiz, bence size uygun ve yakın olanları araştırmalısınız. Hastanelerin web sitelerinden ya da googlelayarak bulabilirsiniz. Faydası oluyor, en azından kendiniz gibi başkalarının da olduğunu, aynı sorunları yaşadığını anlıyorsunuz.

Kızıma not: Sana şarkı söylemeye, seninle konuşmaya başladım, umarım sesimi beğeniyorsundur. En sevdiğin şarkılarda tekme atsan da ben de onları not alsam, sonra seni uyutmak, sevindirmek için onları çalsam sana ne dersin?

Kendime not: Alışveriş listelerini düzenle, gereksizleri ayır. Bazen kendine 10-15 dakikalık sessizlik seansları yap. İyi geliyor, gelecek. 3.trimesterdasın artık hareketlerine daha dikkat et, tavşan gibi hoplayıp zıplama, her işi yapıcam diye atlama.

5 yorum:

 1. Benim bacak krampları için doktorum magnezyum verdi. Suda eritip içiyorsun ve mutlu son :) çok işe yarıyor.

  Kiloya dikkat et derim hamur işlerine dikkat! Üstelik hiç faydası yok.

  YanıtlaSil
 2. Evet aldım Osteocare kullanıyorum ama yine de yetersiz kalıyor galiba, üstelik 22.haftadan beri çekiyorum bu sıkıntıyı:/
  Magnezyum içerikli gıda da öyle az ki...

  Hamurişi haklısın, biraz önce peynirli pizza yememiş gibi davransam mı acaba? :/

  Teşekkürler hanhildem:)
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Ne güzel bir doğum günü olmuş.. içinde canından kanından bir melek olduğunu bilerek hayata tutunmak çok güzel bir duygu.. hele k onun o minik tekmecikleri yok mu? herşeye değer gibi.. ben de 25. haftadayım ve oğluşuma kavuşmak için sabırla bekliyorum.. henüz hiç bir hazırlık yapmamış olmamı da yorgunluğuma bağlıyorum, bana bebek hazırlığı ve özellikle oda seçimi konusunda fikir vereceğinizi ümit ederek, izlemeye devam ediyorum.. :)) sevgiler..

  YanıtlaSil
 4. Evet harika gerçekten Dilekce, sana da güzellikler ve sağlık diliyorum.
  Bebek alışveriş listesi hazırlamadıydan bu hafta yayınlayacağım hatta excel olarak muhteşem bir liste yaptım, birçoğunu aldım, ona bakmadan alma derim, inanılmaz uğraştım çünkü:)
  Teşekkürler, sevgiler sana da...

  YanıtlaSil
 5. Ama yerim ki ben o yuvarlanacakmış gibi hisseden annenin içinde büyüyen, tatlı kızı...
  Allah hayırlısıyla kavuştursun sizi (doğum=kavuşma mı ayrılık mı?!).
  Bir de "Ne karışıyor bu hatun" demezsen; hamile yastığı dene, bel ve sırt ağrılarına iyi gelecektir, ben çok memnun kalmıştım (hatta sevgilim de çok memnundu, ben yataktan kalkar kalkmaz ona sarılıyordu :D ).

  YanıtlaSil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)