31 Temmuz 2012 Salı

23.Hafta: Doğanın Parçası

23.Haftamızda gayet sağlıklı ve dinçiz. Gezmeye ise her zaman enerjimiz var. Ana kız bayılıyoruz gezmelere. En çok da doğayı seviyoruz. Denize bakmayı, ormanda yürümeyi, ağaçlara dalmayı, ayaklarımızı toprağa basmayı... Hem kim sevmez ki doğayı, hepimizde olan içgüdüsel bir yakınlık değil mi bu? Hepimiz doğanın bir parçası değil miyiz?

İşte 23.Hafta göbüşüm:


Şimdi size ilginç bir hikaye anlatacağım.

Çorlu'da görev yapan Savcı Albay dayımın görev yaptığı yere, Avukat bir akrabasını görmeye bir adam gelir.  Gelirken de akrabasına 2 adet çam fidanı getirir. Fakat aradığını bulamaz, Avukat Bey işyerinde yoktur çünkü eşini hastaneye götürmüştür. Ve o gün hastanede bir bebekleri olacağını öğrenirler. Gel gelelim aynı saatlerde biz de eşim ve o gün tesadüfen bizde olan, anlattığım dayımın eşi olan yengemle birlikte hastanede bebeğimiz olacağını öğreniriz.
Dayım da görev yerine gelen adamın getirmiş olduğu 2 çam fidanının mahkeme bahçesine dikilmesini sağlar. Birini Avukat Bey'in bebeği adına, birini bizim bebeğimiz adına...

23.haftamızda Çorlu'dan Kıbrıs'a tayinleri çıkan dayımları ve büyüyen fidanımızı görmeye Çorlu'ya gittik.

İşte bebeğimizle beraber büyüyen güzel fidanımız, onu koruyan çıtaları rüzgardan kaymıştı, babamız düzeltti.


Dayımın güzel kızı Ecem Ayça ve kardeşi zeka küpü Efe Ardamızla beraber bol bol zaman geçirdik. Efe 5 yaşında ve bırakın İngilizceyi İspanyolca şarkı falan söylüyor. Okuma yazmayı geçen sene başında öğrendi. Bir matematik dehası! Bana soru sormayın, problem sorun diyor. Bilgisayar oyunları ve arabalarla ilgili herşeyi biliyor. Ecem ise bu hafta 20 yaşını doldurdu, Kıbrıs'ta Pskilolojik Danışmanlık ve Rehberlik okuyor. Canlarım benim... Bu haftanın en güzel hediyesi yengemlerin Efe büyürken kullandıkları Bebefon'u oldu. Artık işleri bitmiş, bizim bebeğimize verdiler. Buna çok sevindik çünkü zaten alışveriş listemizdeydi. Bir kalem daha hem listeden hem kafamızdan kalkmış oldu:) Merak edenlere Bebek Telsizi'nin markası Arçelik. Renkli olanlardan çok memnunlarmış. Evde kurup denedik gerçekten harika en hassas sesleri nefes sesini bile veriyor. Sesin şiddetine göre ışıkları yanıyor. Güzel bir ürün.


Hepberaber bir tanıdıkların bahçe evine gidip dalından elmalar, yerden çilekler koparıp yedik. En son çocukluğumda babannemin bahçesinde yediğim armutlara benzer armutlar yedim. O tadı aldığıma inanamadım...

Domates, şeftali, altın çilek... Daha neler neler vardı bahçede, hepsinden yanımıza da koydular sağolsunlar. Ramazan günü oruçluların ve hamilelerin canını çektirmek istemem ama ben hayatımda böyle güzel salatalık yemedim. Herşeyin doğalı güzel... Bu sebze meyveleri tattıktan sonra pazardaki markettekileri tabi beğenmez insan, resmen organik tarımla uğraşasım geldi, özellikle bebeğim için. Eve dönüşte en son pazardan aldığımız mısırları yapmaktan vazgeçtim, bakınız GDO yazıma.

Çorlu'ya gitmişken çok sevdiğimiz akrabaları da görmeden olmazdı. Annemlerin kuzenlerine gittik, bir tanesi benim gibi hamiş, 8.ayında. Yaklaşık 15 kişilik 5 aile iftar sofrasına oturduk. Muhteşemdi, çok zamandır böyle kalabalık iftar yapmamıştık. Ramazanın tadı böyle sofralarda çıkıyor. Sohbetle, kahkahayla, tabak çanak sesiyle, karman çorman...

 Bu hafta bir de çocukluğumdan beri bir gün gitmeyi hayal ettiğim ve bunun çok romantik bir gün olacağını düşündüğüm Kız Kulesi'ne gittik.


Hem de hiç de öyle düşündüğüm gibi değil, tam tersine gayet spontane oldu bu gidiş. Ayağımda şıpıdık parmak arası terlikler, makyajsız, karnımda bebemle... Bir anda benim sürpriz sever canım kocişim öyle yürüyüş yaparken alıverdi karşıya geçme biletlerini. Çok da birşey yok derlerdi Kız Kulesi'nde ama efsaneler ve mitler sergisi yapılmış, bu yıl restore edilmiş her katta ayrı bir hikaye, bence gayet güzeldi. Ama yine de içindeyken o mistikliğini, romantikliğini hissedemiyorsunuz, ona karşıdan bakmak, uzaktan sevmek, seyretmek daha güzel...

Bebeğimin Hareketleri:

Artık onun dönüşlerini, yumruk ve tekmelerini çok rahat hissediyorum. İçimde dönebileceği yer sanırım en geniş halinde. Çünkü çok rahat hareket ediyor. Bir süre sonra kendisi büyüdükçe yeri daralacak. O yüzden şimdi keyfini çıkartmaya çalışıyorum. Günde en az 4-5 kez kıpır kıpır dolanıyor. Çok keyifli! Artık babamız da çok net duyuyor, hissediyor onu. Yalnız geçen gün yoldayken epey korkuttu, bir anda göğüs kafesimin arasına bir tepik attı, ne oluyor orda dedim:)

Karnımda hissettiğim davul gibi gerilmeler bu hafta normalmiş. Bacak krampları ve bel ağrıları da artarak devam ediyor. Sorun yok! Çok normal, magnezyum ve kalsiyuma devam.

Şu çok beğendiğim Baby Center videolarından birini paylaşmak istiyorum sizinle. 21-27 haftalar arasındaki bebek gelişimini anlatıyor. İngilizce ama sadece videoyu bile izleseniz çok güzel.


Kızıma not: Bebeğim artık duyu organların epey gelişti, bizi duyabildiğine çok seviniyorum. İnce sesleri daha çok seviyormuşsun ben de sana ince sesten şarkılar dinletiyorum. Bazen müzik dinlerken hareket ediyorsun ama bu hoşlandığın mı hoşlanmadığın mı anlamına geliyor bilemiyorum. Sanırım yaklaşık 500 grsın artık. Yarım kilo ve oyuncak bebek büyüklüğünde, yerim seni. Özlemle bekliyorum yavrum, sağlıkla dünyaya ve kollarımıza gelmeni...

Kendime not: 70,5 kiloyum. Doktor her hafta 500 gr alabileceğimi söyledi bundan sonra yani ayda iki kilo. Yine de dikkat et, son ayların zor geçmesin. Yağlı, hamurlu şeylerden biraz daha uzak kalamaz mısın? Tansiyonuna da dikkat et, bol su iç hep.

4 yorum:

 1. Süperrrsiin, enerjinin bütün hamişlerde olmasını dilemekten başka birşey gelmiyor aklıma:))
  (leyla)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım benim, sen de ve tüm hamileler de böyle enerjik olur inşallah :) Sen bir de beni bu gezme günlerinin gecesinde gör,eğilip doğrulamayışlarımı...oram buram ağrıyor nidalarımı:) Olsun buna da şükür!
   Öpüyorum.

   Sil
 2. kardeşlerin fotosuna bayıldım..
  saglıkla kucagına almakda nsıp olsun ınsallah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok sevimlidir onlar, aralarındaki yaş farkı çok ama çok iyi anlaşıyorlar:)
   Amiiin, çok teşekkürler nohut oda.

   Sil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)