2 Temmuz 2012 Pazartesi

19.Hafta: İşler Güçler ve Bebeğimin Gelişimi

19.Haftamız çalışarak geçti aslında. Gerçi gezmeye de zaman bulduk. 

Hafta içi bir akşam Ikea'ya gidip sadece bebek bölümünde 1,5 saat gezdik mesela:) Bebek ürünlerine bakıp, gezdikçe çok heyecanlanıyoruz ikimizde....


Haftasonu da Viaport'a gitmiştik. Viaport'un içindeki Kipa'da bebişimiz için güzel ciciler bulduk. Sadece Kipalarda satılan F&F markasına bayıldık, hem yetişkin (bay-bayan) hem çocuk, bebek koleksiyonları var. Ürünler yurtdışından geliyor ama mağaza içinde sağlıklı ve güvenilir olduğuna dair güzel açıklamalar yapmışlar.Eşimle kurduğumuz dijital ajansımız bir süredir homeoffice yürüyordu fakat artık bebişimiz geleceği için ve evimizin düzeni otursun diye ofise çıkmaya karar vermiştik. Geçen hafta itibariyle babamız her sabah karşıdaki ofisimize gitmeye başladı. Bu hafta ben de ona eşlik ettim. Yoğun ve keyifli bir haftaydı. Bir sürü toplantılarımız, görüşmelerimiz oldu. Güzel işlere başlamanın sevinci içindeyiz.

Bebeyaka.com tarafında da işler iyi gidiyor. Yeni siparişler alıp onları hazırladım, yeni modeller ürettim. Zamansızlıktan fotoğraflarını çekmiş olsam da yeni modelleri websiteme koyamadım ama en kısa sürede onları da ekleyeceğim.Benim gibi home office lüksü olmayıp dışarıda çalışan anne adaylarının dikkatine! Herkes merak ediyor;  hamilelikte çalışmak sakıncalı mı? Nasıl durumlarda çalışmamak gerekli? Kaçıncı haftaya kadar çalışmalıyım? Ne zaman doğum izni alabilirim?

Çalışmak sakıncalı değil elbet hatta aktif, etkin kalmanın yollarından biri ama gebeliğiniz riskli bir gebelikse ve zorlayıcı şartlarda çalışıyorsanız tabii ki sakıncalı. Sürekli ayakta veya sürekli oturarak çalışmak iyi değil, oturarak çalışıyorsanız kan dolaşımınız için çeşitli egzersizler yapmalısınız, arada bir yürümelisiniz. Ağır kaldırma, yük taşıma, toksik kimyasallarla temas, radyasyona maruz kalma gibi durumlarda gebelik olumsuz seyredebilir.Bu yüzden dikkat! 


Yasal doğum öncesi izni tekil hamileliklerde 32.haftadan, ikizlerde 30.haftadan itibaren başlıyor. Gebelikte tıbbi bir risk durumu yoksa 32.ile 37.hafta arasında çalışabilirsiniz ve bu süreyi doğum sonrası izninize ilave edebilirsiniz. Bu sizin yasal hakkınız.

Neyse çok iş konuştuk. Bu arada bu hafta Star'da başlayan "İşler Güçler" dizisine hasta olduk, illaki izleyin.
Kızımla aramız çok iyi, artık yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladı. Özellikle yattığım veya uzandığım zamanlarda beni dürtüyormuş gibi geliyor. Severek okuduğum ve çok beğendiğim Ayşe Öner'in "Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı" isimli kitaptan öğrendiğim kadarıyla, anneler gün içinde hareket halindeyken annenin vücudu bebeğe beşik görevi görürmüş, bu yüzden bebişlerimiz uyurmuş. Ama oturduğumuz ve yattığımızda uyanırlar, ben burdayım anne derlermiş:) Diyorum ki otobüslerde, sallanan hamakta, salıncakta uyumaktan bu kadar keyif almamızın sebebi en doğal salıncağımız anne karnındaki alışkanlığımızdan ileri geliyor herhalde.

Baby Center  19.hafta Görseli


Ya şu yukarıdaki hale bakın ya, nasıl bir esnekliktir o, ne yapıyorsun sen orada, çılgın! Gebeliğim artık 5.ayına girdi. Bu haftalar bebeğimizin hızlı gelişim zamanı. Bebeğimizin cildi verniks denilen kremsi bir maddeyle kaplandı. Onun sayesinde suyun içinde uzun süre kalmanın etkilerinden kurtulacak. Ne ilginç değil mi? Biz havuzda denizde 15 dakika duruyoruz nasıl elimiz ayağımız buruşuyor hemencik, onlar 9 ay bir suyun içinde kalıyorlar ve mis gibi, pamuk gibi tenleriyle dünyaya geliyorlar.

Bebeğimin beyin dokusu ve kas gelişiminin hızlanması sayesinde bu haftalarda sık sık elini ağzına götürüp, parmaklarını açıp kapatıyormuş. Allahım keşke her an görebilsem o minnoş hareketlerini:)

Bu hafta bebekler REM uykusuna geçtikleri için rüya görebilirler diye tahmin edilmekteymiş.
Asıl ilginci bu haftadan itibaren bebekler amniyos sıvısını yutmaya ve böbrekleri idrar üretmeye başlıyormuş. 

İşte 19.Hafta Göbüşüm ve Kucak Kucak Sevgi Dolu Ben

Kızıma not: Annecim çok hızlı büyüyorsun ve artık yolu yarıladık. Seni en çok yatağa girdiğim zaman hissediyorum, hele ki bir şeyler yediysem kıpraşıyorsun ya çok hoşuma gidiyor, karnımdan gelen glu glu seslerini de benle konuşuyormuşsun gibi düşünüyorum, ben de konuşuyorum, duyuyorsun değil mi? Seni çok seviyorum melek kızım.

Kendime not: Kalsiyum alımı bu haftalardan itibaren daha da önem taşımaya başlıyor. Süt, peynir, yoğurt, ayran ne bulursan iç ki kendin kalsiyumsuz kalma, bebek zaten alıyor. Artık biraz daha hamile gibi davransan iyi olur, azıcık yat dinlen, çok arayacaksın bu günleri. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)