18 Haziran 2012 Pazartesi

17.Hafta: Güneş ve Deniz

Harika bir hafta geçirdim. Güneş, deniz, güzel yemekler ve aile...Hem daha fazla sıcaklara kalmayayım hem de büyüyen karnımla beraber yolculuk da, tatil de zor olur diye bu yılki tatilimizi erkene çektik. Eşimin anne ve babasıyla beraber 1 hafta Bodrum'daki anneme gittik, hep beraber maaile tatil yaptık.


Önce biraz denizden, havuzdan ve güneşlenmekten çekindim ama iyice araştırdıktan sonra anladım ki bunlar herkes için olduğu gibi gebeler açısından da faydalı ve önemli! Sadece dikkat etmek gereken birkaç nokta var. Ben de araştırdıklarımı sizinle paylaşayım.1-Öğle saatlerinde güneşten kaçının. Bunu tüm uzmanlar üzerine basa basa söylüyorlar. Tatil az, güneş güzel diye geç kahvaltılardan sonra koşa koşa havuz kenarına inmek, plajda şezlonglamak yok! Ben ki  her tatil günü sabahın köründe kalkar, herkesten önce bir tur yüzer, sonra kahvaltımı eder yine şezlonguma kurulur akşam plaj görevlileriyle birlikte plajı kapatırdım ama yok yapmadım. Saat 15:00'e kadar denize, plaja gitmedim, sabah da erken saatlerde havuzda yüzdüm sadece.


2-Yüksek faktörlü kremler kullanın. Öncelikle sağlıklı bir bronzluk için herkesin kullanması gerek ama tercih meselesi... Gebelikte değişen hormonlarla birlikte zararlı güneş ışınları ciltte lekelenmelere yol açabiliyor. Hatta  gebelik maskesi denilen iki yanak, burun ve alın bölgesini kaplayan renk koyulaşmaları bir çok gebenin canını sıkan bir durum. Her ne kadar bunlar gebelikten sonra büyük ihtimalle geçecek olsa da korumakta ve önlem almakta fayda var. Ben 50 faktörlü sprey Nivea Invisible 'ımı 3-4 saatte bir tüm vücuduma sürdüm, yüzüm için ayrıca Vichy'nin 50 faktörlü kremini kullandım. Ne leke, ne bişi... Harikayım:)


3-Güvendiğiniz havuza girin ama tercih şansınız varsa tercihinizi denizden yana kullanın.
4-Bol bol sıvı tüketin.
5-Pamuklu ve ince giysiler giyin. Islak mayoyla durmayın!


Tatilden, Bodrum'dan ve 17.haftadan geriye kalanlar...Üst katın balkonundan sarkan Bodrum'un güzel Begonvilleri...


Ben de Begonvillere ayak uydurdum...


Yalıkavak yolundaki tarihi Yel Değirmenleri...


İskelesinden denize girip, güzel yemeklerinden yediğimiz Göltürkbükü'ndeki Ece Resort Beach


Tatlı ve bilmiş cimcime komşumuz Sude'yle tanıştık, birbirimizi çok sevdik. İnşallah benim kızım da böyle şirin olur.


Türkbükü'nün güzel denizine demirleyenler...


Bodrum renkleriyle annemin iş yerinde... Taşlı bebe yaka kendi tasarımım, http://www.bebeyaka.comKızıma not: Tatlım bu hafta ilk defa benimle birlikte de denize girdin. Eminim çok sevdin çünkü bana hiç bir sorun çıkarmadın. İlk tatilimiz bence muhteşem geçti, daha ne tatiller yapacağız seninle... Seni çok seviyorum.

Kendime not: Bu doping sana epey gider, uzun bir zamandan sonra Bodrum dönüşü yalnız kalacaksın, bol bol dinlen, kendine zaman ayır, kitap oku, yazı yaz!


2 yorum:

  1. canım benim, çok sevindim adına, ben de deniz mevsimini açtım ama havuza girmiyorum. Benim çok az kaldı 34. haftadayım. Darısı başına artık, çok tatlı olmuşsun bu arada :)ÖZlem UZdil Cerit

    YanıtlaSil
  2. Aman Allahım ben de çok sevindim Özlemim, geçen yıl 22 Haziran'da mesajlaştığımızda hadi artık diyorduk birbirimize bebek için şimdi ikimizde bebiş bekliyoruz ne güzel:)

    Çok teşekkür ediyorum, seninki azıcık kalmış, Allah sağlıklı doğumlar nasip etsin hepimize...

    YanıtlaSil

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)