9 Haziran 2012 Cumartesi

16.Hafta: Geziyorum


Koskoca 16 haftayı devirirken bu hafta neler yaptım diye düşüdüm de sadece gezmekten ibaret bir haftaydı diyebilirim aslında. Artık saklayamayacağım kadar belirginleşen göbeğimle hop oraya hop buraya gezdim. Bu haftanın sonlarına doğru minibüse bindim, adamceeizin biri bana gülümseyerek yer verdi çok mutlu oldum, artık herkes farkediyor nerdeyse:) İşte arkada ultrason görselleri eşliğinde 16.hafta göbüşü!
Kayınvalidemlerin burada olması ve geçen Cmt gecesi gelen görümcemlerle evimiz şenlendi. Görümcemin 2 oğlu evin sağından soluna koştururken, dedelerinin iPad'inde Talking Tom'la konuşurken biz de onlara doktora gidiyoruz diyip diyip dışarlara çıktık. Onları da gezdirdik tabi nihayetinde İstanbul'a kaç kere geliyor çocuklar ama biz daha çok gezdik.


 Hele ben hamile halime bakmadan zıp zıp dolaştım. Ama akşamları bel, bacak ve özellikle kalça ağrıları çektim.Bunlara dikkat! 

~ 16. haftada yorgunluk bir yana, vücudumdaki kan pompalaması en zirveye ulaştığı için arka dış bacağımda ve diz kapaklarımın arkasında kılcal damarlarımın hayli görünür hale geldiğini fark ettim. Bunların ilerleyen dönemde varise dönmemesi için yorgunluk hissedildiğinde bacakların yerden biraz yüksekte (bir yastık ile) uzatılması gerekiyormuş, bacakları çapraz tutmak, uzun süre oturmak, uzun süre gezmek varis riskini arttırıyormuş. 
~ Bu haftalarda mutlaka çatlak kremi kullanmaya başlamakta fayda var. Çok araştırdığım için söylüyorum, çatlak oluşumu kalıtsalmış bu yüzden istediğiniz kadar pahalı krem kullanın anneniz çatladıysa çatlayabilirsiniz ama önlem almakta fayda var. Ben Lierac Jel kullanıyorum ama bunun yerine badem yağı gibi doğal yağlar da kullanılabilir.  Lierac'ı birçok eczanede bulabilirsiniz. Okuduğum Ayşe Öner'in kitabında Mustela'yı da öneriyor, karar sizin.
~ Güneş ışınlarına çok dikkat etmek gerekli. Özellikle ciltte lekelerin, renk değişimlerinin oluşmaya başladığı bu haftalarda güneş koruyucu kremlerden sürmeden makyaj yapmayın ve dışarı çıkmayın derim. Ben 50+ faktörlü Nivea Invisible'ımı ve Loreal'in UV ışınlarından koruyucu nemlendiricisini sürmeden çıkmıyorum. Henüz hiç lekem yok maaşallah:) 

~ Çok su içmek lazım. Bunu kendime de söylüyorum ama bazen unutuyorum o zaman aklıma gelince 2 bardak içiyorum, sonuçta vücudun su ihtiyacını karşılıyorsun :)


~ Hamile kıyafeti alıcam diye tırım tırım hamile giyim yeri aramayın, sadece hamile giyim satan mağazalar gerçekten çıldırmış olmalı. Hem zevksizlik abidesi kıyafetler satıyorlar hem de çok pahalı! Sözüm ona çok ünlü bir gebe giyim markasında mayolara baktım, 90'larda annemin giydiği mayolar gibi, siyah üzeri dallı güllü desenler, morlu yeşilli saçma sapan renk kombinli bikiniler. Zaten bikini alacaksanız her zaman giydiğinizden biraz büyüğü  bu haftalarda sizi çok rahat kurtarır ama göbüş büyükse üzeri body gibi olan bikinileri tercih edip kamufle edebilirsiniz.

Kızımın İlk Hediyeleri, İlk Cicileri

İlk hediyeleri teyzoşumuz Nihan'dan gelmişti. O zaman daha cinsiyeti belli olmadığından bu camel rengi pofuduk papileri almıştı. 


Ve üzerinde I love World yazan mint yeşili zıbını, fotoğrafta mavi gibi çıkmış ama o aslında yeşil:)


Ananesi de biz de Beşiktaşlıyız diye bu minik taraftar patiklerini almıştı.


En son halası üzeri kedişli ve denizci figürlü benim en sevdiğim renklerden olan limon yeşili bu bebik battaniyesini almış. 


Ben de kızıma bu Burberry desenli, kırmızı fiyonklu papileri görünce dayanamadım, büyüğünü görsem kendime de alıcam öyle sevdim.


Aslına bakarsanız ben dahil herkes daha çekiniyor birşeyler almaya işte bunlar dayanamadıklarımız... Allahım giymeyi nasip etsin. Ama kızım nasıl kısmetli dimi daha dünyaya ayak basmadan 3 tane papisi oldu:) Ah biraz da geçsin ben ona neler alıcam neleeer!

Kızıma not: Sen bir doğ ben sana neler alıcam neler, ama uslu kız olursan:) İçerde hayat nasıl, sanırım bu hafta nefes almaya başlamışsın, inanamıyorum, o amniyos sıvısının içinde, suda nasıl nefes alabiliyorsun, ne mucize bu yareppim! Annecim bir de artık hareket etsen, bir tepik atsan diyorum ama yok yok sen Bodrum dönüşümüzü bekle, yollarda üzme anneyi, tamam mı kızım? :)

Kendime not: Bodrum'da güneşte fazla kalma, bol bol su iç! Kendini çok yorma, iş yapıcam, gezicem diye kasma! Uyuyabildiğin kadar uyu, bir daha bu fırsat ele geçmez!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sen de fikrini, tecrübeni paylaşırsan Naz anne çok mutlu olur;)